reklama

Jak správně větrat

Pokud jste utěsnili mezery v oknech a dveřích a těšíte se v bytě na příjemné klima, ještě nemusíte mít vyhráno. Interiér totiž větrat musí. Avšak i při běžném a kontrolovaném větrání se lze dopustit mnoha chyb: s námi se jich můžete vyvarovat.

Jak správně větrat
Tipy jak správně větrat místnost
Tipy jak správně větrat místnost
Tipy jak správně větrat místnost
Tipy jak správně větrat místnost

Nabízíme vám pět základních rad pro správné větrání bytu nebo pokoje. Postupy se nakonec mohou kladně projevit nejen ve vaší peněžence, ale i na životním prostředí. Správný způsob větrání domu nebo bytu pomáhá uspořit energii.

Krátké, intenzivní větrání

Častou chybou při větrání je vyklopené okno do větrací polohy po celý den, když nejste doma. V podzimních měsících to má za následek chladný pokoj, který dlouho vytápíte.Odborníci doporučují větrat krátce, ale za to intenzivněji. Nejlépe je otevřít okno dokořán dvakrát či třikrát za den na kratší dobu.

Přizpůsobené větrání

Velké rozdíly jsou mezi větráním v zimě a v létě. Větrání je dostatečně účinné pouze tehdy, pokud se teplota a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti vyrovná s teplotou venkovní. Pravidlo zní: v zimě intenzivně větráme dvakrát až třikrát během dne po dobu 5 až 10 minut. Na jaře a na podzim po dobu 15 až 30 minut.

Přizpůsobené větrání
Přizpůsobené větrání
Přizpůsobené větrání
Přizpůsobené větrání

Větrejte podle potřeby

Ne všechny pokoje vyžadují stejnou intenzitu větrání. Pro ložnici a dětský pokoj je dobré vyvětrat ihned po vstávání. Kuchyň a koupelna potřebují dostatek čerstvého vzduchu více a častěji kvůli vyšší vlhkosti vzduchu a výparům.

Celkové větrání

Zdi nemohou dýchat. Pokud nevyvětráte vzduch úplně všude, vlhkost obsažená ve vzduchu se nedostane ven. Výsledkem může být vznik plísní.

Opakování matka moudrosti

V článku o typech těsnění jsme vás informovali o úsporách, vzniklých díky zamezení průvanu. Připomeňme si je: těsnění tesamoll nám ušetří náklady na vytápění, a to až o 20 %. U větších mezer to může být až 35 % ročních nákladů.SHRNUTÍ: Je lepší mít okna dobře utěsněna a větrat pouze tehdy když chceme. Šetří to naše náklady na energie a zároveň i životní prostředí.

Připraveno ve spolupráci s tesa-tape.cz.

{"type":"image","image_id":null}

Publikováno: 16. 11. 2012, Autor: Elena a tesa tape (text), tesa tape (foto a schémata)