I děti potřebují svůj svět a do něj patří i dětský nábytek. Nejlépe takový, který je barevný a bezpečný. Bohužel to neplatilo pro stoličku, kterou koupil kamarád svým dcerkám. U té se po krátkém používání ulomila noha a dítě se naštěstí jenom skutálelo na koberec. Postěžoval si mi na to u piva, a když prý jsem z toho Kutila, ať s tím něco udělám. Protože náš Matoušek má rád jejich Emičku, se kterou chodí do školky, nešlo odmítnout. Od našeho partnera používám disperzní lepidlo na dřevo Ceys. Pro opravu takto poškozené stoličky se výborně hodí.


Postup

Stolička vypadá s nohama jako tužky efektně, kvalita zpracování však byla špatná. Jedna část nohy se odlomila a to byla zatížena maximálně 25 kily. Poškození nevzniklo houpáním, ale běžným sezením.

Hlavní problém a důvod zlomení spojovacího kolíčku nebylo nevhodné zatížení stoličky, ale špatně zvolený materiál. Kolíček byl totiž z měkkého dřeva. Nový kolíček, kterým stoličku opravím, bude bukový. Také plastová ozdoba nohy byla příliš dlouhá, takže o pár milimetrů nedovolila oběma částem nohy stoličky dosednout plochami k sobě.

Pro snadnou manipulaci při opravě je lépe nohu od sedáku povolit. V tomto případě to šlo snadno. Stačilo uvolnit šroubky držící nohu stoličky v sedáku.

Okolí starého spoje musíme očistit. Staré lepidlo očistíme dlátkem nebo jemným pilníkem na dřevo. Pilník nebo dlátko vedeme vždy do středu materiálu, abychom si nevyštípali okraje.

Zalomený kolíček musíme odvrtat. Nejlépe na stojanové vrtačce, v ruce bychom kolmost těžko udrželi. Změříme průměr nového spojovacího kolíčku. Vrtákem o vhodném průměru jej pomalu odvrtáme.

Bukový kolíček pro opravu koupíme v metráži, délka dle nabídky cca 50, 80 nebo 100 cm. Vhodný je průměr 10 nebo 12 mm. V prodeji jsou ve větších železářstvích, hobbymarketech nebo prodejnách pro truhláře.

Správnou délku nového spojovacího kolíčku změříme podle hloubky vyvrtaných otvorů. Kolíček by měl být v každém dílu nohy cca 4 cm. Délka kolíčku tedy bude 8 cm. Odečíst však musíme malou rezervu cca 1 cm na lepidlo.

Konce bukového kolíčku lehce zakulatíme jemným pilníkem na dřevo, nebo smirkovým papírem na špalíčku. Kolíček nám tak půjde lépe vsadit do otvoru pro lepení.

Do vyčištěného vyvrtaného otvoru naneseme lepidlo. Kolíček po nanesení lepidla do otvoru vklepneme kladívkem nebo paličkou.

Na slepení dřeva je vhodné použít disperzní lepidlo na dřevo. Pro lepení malých ploch, anebo jako v našem případě pro vlepení spojovacího kolíčku, je vhodné zúžené nanášecí hrdlo. Lepidlo naneseme i na jednu styčnou plochu obou částí nohy.

Po dobu lepení k sobě díly stáhneme malou svěrkou. Přebytečné lepidlo, které se stažením vytlačí, otřeme vlhkým hadříkem. Svěrku je možné při pokojové teplotě povolit cca za půl hodiny.

Po slepení zbývá nohu jednoduše přišroubovat k sedáku. Tím je oprava hotová. K použití je lépe vyčkat do úplného vytvrdnutí lepidla.
Publikováno: 22. 11. 2012, Autor: Pavel Zeman (text a foto)
, Profil autora: Redakce