Co si asi představíte, když uslyšíte, že někdo zíral, jako by mu „vypadla huba“ ze závěsů? Nebo že jen nesnesitelně „mlel závěsem“? Nic. Někdy totiž v řeči nelze náš pant (původně z němčiny) ničím nahradit. Stejně jako u nábytku. V podstatě však jde stále o totéž, a tak je obojí označení správné.
Představujeme Sensys - závěs s integrovaným tlumením
Nábytkové závěsy pohyblivě spojují jeho dvě části, zpravidla korpus a dvířka. Ne každý pant se však hodí na všechny typy dvířek a dveří. Proto si při jeho výběru musíme ujasnit, co od něj vlastně budeme chtít. Například jak velká a těžká dvířka ponese, či v jakém úhlu je bude otevírat. Při výběru je pak důležité uvědomit si fakt, že tento v podstatě mrňavý mechanizmus nejen že nesmí vrzat, ale především musí hodně vydržet. Vždyť i v okamžiku, kdy „nic nedělá“, nese celou váhu dvířek. Při jejich pohybu je pak značně namáhán i v případě, že s nimi zrovna necloumáme nebo netřískáme. A i v případě, že nejste zrovna v dobré kondici, takže si potřebujete alespoň trošičku něčím třísknout, to nevadí, neboť panty lze vybavit tlumením dovírání. Co se týká montáže pantů, je pro nás jistě důležité, aby byla pokud možno snadná a rychlá: vývoj technologií v této oblasti nám naštěstí vychází všestranně vstříc.Některé druhy klasických závěsů
Aby dvířka držela zavřená, byla ještě poměrně nedávno kromě pantů opatřena magnety, přišroubovanými na horních i spodních hranách skříněk a dvířkách. Dnes je často spolehlivě nahrazuje vnitřní pružina pantu, jejíž předpětí (sílu dotažení) lze u některých druhů seřídit.
Z víka kláves na piánu známe pianový pant, kterým lze spojit dva díly po celé délce. Ve dvou šířkách a dvou barevných provedeních (mosaz a nerez) se prodává v metráži. Na patřičnou délku ho zkrátíme pilkou na kov a otřepy začistíme pilníkem. Upevnit ho musíme přesně a rovněž je dobré dát pozor na délku vrutů, průměr a tvar jejich hlav, který by do vybrání v pantu měl dokonale zapadnout, jinak nepůjde závěs zavřít a z materiálu se vytrhne.
Pro lítačky je určen pružinový pant, jehož odpor lze nastavit přiloženou kulatinkou a aretačním čepem. V hraně materiálu najdeme skryté panty, především ve skládacích dveřích, výklopných barech a rozkládacích stolech. Například ve vnitřních rozích kuchyňských linek se používají atypické panty, které se jednou částí složí, zatímco ta druhá dvířka jen otevírá ve větším úhlu. Kapitolou samou pro sebe jsou panty na sklo, pro které je třeba dát si u sklenáře dvířka navrtat, nebo takové, do nichž se skleněná deska vlastně nasouvá.
Sedm tipů jak na klasické panty
Více informací o pantech získáte u firmy Hettich.
Publikováno: 5. 8. 2009, Autor: Jiří Jan (text), Hettich (foto) , Profil autora: Redakce