Asi není pochyb o tom, že většina Čechů dává přednost oknům se záclonami. Klasické závěsy soupeří v novostavbách a moderně zařízených bytech se žaluziemi, ale v poslední době se o slovo opět hlásí rolety. Protože okna tvoří v místnosti dominantní plochu, to, jakým stínícím systémem jsou opatřena, je zároveň dekoračním prvkem, který se výrazně podílí na stylu interiéru.
Na našich stránkách jsme se již zmínili o tom, jak se speciálně ušitými závěsy můžeme v zimním období zabránit pronikání chladu do bytů. Závěsy se v bytě dají využít mnoha dalšími způsoby. Poslouží třeba jen jako výrazná dekorace kolem oken a k zastínění nebo zatemnění se použijí rolety nebo žaluzie. Asi nejúčinnější je spojení vnitřní ochrany před světlem s exteriérovým zastíněním (např. s venkovními žaluziemi nebo markýzou).
Nejméně náročným řešením jsou nepodšité lehké textilie, rozmanitě vypracované všitím řasících stuh a širokých pásek, opatřené poutky a vazačkami nebo volány, či s překlopeným horním lemem. Složitější je ručně vypracované řasení, nebo ručně zhotovené sklady. Zajímavých efektů v prostoru docílíme také uchycením závěsu na kolejničky a konzoly, garnýže, závěsné tyče nebo lanka.
Volbu konkrétního typu závěsné konstrukce by měly ovlivnit nikoliv módní trendy barev a dekorů, které se obvykle mění po dvou letech, ale především architektura domu, velikost a typ oken, styl vybavení interiéru a samozřejmě také výběr látky, kterou chceme použít. Podle velikosti plochy může být poměrně těžká a proto každý ze závěsných prvků má výrobcem doporučenou maximální nosnost.
Švadlenky začátečnice lehce zvládnou ušít shrnovací závěsy s tunýlkem pro tyč, vypracovaným v horní části látky.
Nemáme-li zkušenosti se šitím závěsů, a přesto si je chceme vytvořit podle vlastní fantazie, nepouštíme se raději do složitých kreací. Pro všechny, kdo šít nechtějí, se nabízí možnost koupit rozměrově odpovídající hotové sety v obchodech, nebo si závěsy nechat zhotovit v textilních a bytových studiích a ateliérech.
Můžeme zde získat například i systém pro automatické zatahování a rozhrnování záclon se servomotorem, který řídí světelná čidla nebo hodiny. Ten stáhne rolety nebo závěsy v určený čas, což oceníme zvláště v době dlouhodobé nepřítomnosti v bytě. Chytré zařízení tu navodí dojem běžného chodu domácnosti. Jeho instalaci ovšem raději ponecháme odborné firmě.
Nástěnný systém Kvartal (Ikea), nabízí celou řadu doplňků, úzkých i širokých kolejniček, uchycení do stropu i na stěnu, včetně pokosové pilky a nářadí pro domácí úpravu délky kolejniček.
Kompletní sada s kováním a lankem na záclonu je připravena k připevnění na zeď nebo strop. Dodává se s lankem o délce 500 cm, které lze zkrátit do požadované délky. V nabídce je i kování pro použití do rohu. Maximální nosnost 5 kg.
Než půjdeme nakupovat
Jestliže chceme koupit garnýže nebo tyče a nové záclony s látkou na závěsy již máme doma, určitě materiál zvážíme. Když víme, jakou má hmotnost, neuděláme chybu při vybírání vhodné konstrukce. Seriózní výrobce u výrobku udává doporučenou maximální nosnost.
K upevnění použijeme vždy dlouhé vruty a hmoždinky pro velké zatížení, neboť každodenní rozhrnování a shrnování záclon a závěsů konstrukce namáhá a mohlo by dojít k jejich uvolnění ze stěny.
Dnes lze snadno vyřešit i stínění rohových oken. Na trhu jsou závěsné systémy a rohové kolejnice, kterými vytvoříme řešení podle dispozic interiéru.
Při šití závěsů pamatujeme také na polštáře. V každé místnosti dobře vypadá, když se materiál a barvy z velké plochy opakují na drobnějších prvcích.
Pokud se chceme pustit také do instalace závěsné konstrukce, vybereme si méně nákladné (ale kvalitní a hezké) výrobky. Velký výběr v typech a materiálech nabízí také Ikea velké hobby markety a obchodní řetězce (například většina prodejen OBI), kde obvykle pořídíme vše pod jednou střechou – konstrukce, textil, výbavu k šití i odpovídající šroubky a kování.
Publikováno: 5. 2. 2009, Autor: Helena Štětinová (text), Ikea a archiv firem Christian Fischbacher, Crèation Baumann (foto), Profil autora: Redakce