reklama

Sádrové omítky - zdravý interiér i v paneláku

Z bytových domů budovaných v dobách relativní hojnosti a láce energií (navíc způsobem, kdy ne všechno, co mělo, těsnilo) teplo skutečně utíkalo způsobem pro současnou peněženku neúnosným. A tak se dnes, kam oko dohlédne, zatepluje a šetří. Mohli bychom si mnout ruce, jak zdravou barvu dostávají naše kdysi šedá sídliště, kdyby se ovšem neobjevil zbrusu nový problém. Lék na něj, kterým jsou sádrové omítky, nabízí společnost Baumit.

Sádrové omítky, které nabízí společnost Baumit udělají Váš domov nejen zdravým, ale také vymaní z šedi panelákových sídlišť jeho omšelost. Podívejte se!
Sádrové omítky - zdravý interiér i v paneláku

Jde o to, že energetická sanace panelových domů na jedné straně snižuje náklady na vytápění, na druhé ale má negativní dopad na vnitřní komfort bytových jednotek. Zateplení je pečlivé a okna těsní „až moc dobře“. A v domech narůstá hladina vlhkosti.

Nebezpečí plísní

Tam, kde vzdušná vlhkost převýší šedesát procent, začne se dařit plísním. A plísně a jejich spóry, které ani nevidíte, mohou velmi významně náš zdravotní stav ohrozit. Ve svém důsledku jsou agresivnější než běžné alergeny. A tak by správně měly energetickou sanaci vnějšího pláště budovy provázet jednak určité zásahy do interiéru a jednak změny v našem chování, protože větší vlhkost vzduchu už tak provází každodenní chod moderní domácnosti. Vaříme, myjeme nádobí, pereme a sušíme prádlo, koupeme se. A větráme po staru, nebo spíš nevětráme jako v dobách, kdy se vzduch stejně v tom našem paneláku po čase vyměnil dírami a netěsnostmi.

Nebezpečí plísní
Nebezpečí plísní
Nebezpečí plísní
Nebezpečí plísní

Co dělat s vlhkým vzduchem

Největší problém nastává v zimě: to se nám odvětrávat vzdušnou vlhkost moc nechce a také tepelné (a potažmo finanční) ztráty z větrání bolí. Částečně pomohou i dílčí opatření: pořádně fungující kuchyňská digestoř, odvětrávání koupelen a věšení prádla ve společných prostorách, tedy sušárnách tam, kde jsou. Jenže zásadní vliv mají až trvalé stavební úpravy. Zlepšení dosáhneme některými zdícími materiály, respektive jejich finální povrchovou úpravou, tedy omítkami, které dokážou udržet vlhkost vzduchu v doporučovaném rozmezí od pětapadesáti do pětašedesáti procent. Docílí toho tím, že v místnosti přebytečnou vlhkost prostě absorbují: právě to umí sádrové omítky.

Jen si správně vybrat sádrové omítky

Baumit má ve svém sortimentu širokou nabídku sádrových stěrek a omítek na různé typy podkladů: můžete je použít přímo na zdicí materiál, jako finální vrstvu místo štuku nebo na sjednocení. Sádrové omítky nejsou nijak náchylné k vzniku trhlin a ani jejich aplikace není složitá. Určitě ji při základní zednické zkušenosti český kutil zvládne. Typově se jedná o jednovrstvou omítku. Ta se do konečné podoby nanáší bez vynucených technologických přestávek, takže to stihnete během jediného dne. Schne a zraje rychleji než běžné vápenno-cementové omítky, což nám umožňuje neotálet s návaznými řemeslnými činnostmi. A při práci nám sádrové omítky z Baumitu nebudou dráždit kůži.

Jen si správně vybrat sádrové omítky
Jen si správně vybrat sádrové omítky
Jen si správně vybrat sádrové omítky
Jen si správně vybrat sádrové omítky

Hladké stěny mají spoustu výhod

Nejde jen o to, že vypadají dobře: případné opravy na nich můžete dělat beze stop, protože jemnozrnný materiál se vždy propojí s okolní stěnou. Hodí se tedy buď pro celoplošné omítání s velmi hladkým povrchem, přímo na pórobeton i beton bez použití kontaktního můstku, mají vysokou přídržnost, ale mají právě tak velkou přednost při omítání ostění po výměně oken, při sjednocení povrchů např. sádrokartonu během rekonstrukcí. A konec konců je dobré vědět i to, že hladké stěny se snáze malují, nemluvě již o spoustě možností volby z široké palety možných malířských aplikaci. Tolik možností vám strukturované omítky nenabídnou. Nicméně hlavní výhodou hladkých sádrových omítek je zdravé bydlení. Prostě dýchají a na hladkém povrchu se navíc neusazuje prach a zrádné alergeny.

Více o konkrétních sádrových omítkách na stránkách www.baumit.cz.

Publikováno: 21.1.2013, Autor: Jiří Jan a Baumit (text), Baumit (foto), Profil autora: Redakce