reklama

Pusťte se s námi do výroby paravanu

Paravany vždy sloužily v bytech nejen jako zástěny či optický předěl, ale i jako estetický a zajímavý bytový doplněk. V této funkci se s nimi také setkáváme dodnes.

Na výrobu paravanu budete potřebovat několik věcí. Pojďte si přečíst náš článek a zjistěte, jaké to jsou. Je to snadné a rychlé, přesvědčte se! (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Na výrobu paravanu budete potřebovat:

 • 2 ks latěk 8×2 cm, délka 172 cm
 • 12 ks latěk 8×2 cm, délka 50 cm
 • 1 ks spárovky síly 2 cm, 12×66 cm
 • 2 ks dřevěné kulatinky, průměr 10 mm, délka 53 cm
 • dřevěnou kulatinka na spojovací týble prům. 8 mm, délky 60 cm, nebo 8 ks dřevěných spojovacích kolíčků – týblů 8×70 mm
 • látku na výplň paravanu – cca 170×160 cm (tři kusy 55 cm o délce 160 cm, počítáno s rezervou na švy)
 • přímočarou pilku
 • ruční pilku
 • pokosnici
 • pásovou brusku
 • vykružovací pilku
 • brusnou houbičku nebo smirkový papír
 • úhelník
 • svěrky
 • metr
 • gumovou paličku
 • kolíkovací lištu (nemáme-li, musíme velmi přesně rozměřovat otvory na kolíčky)
 • disperzní lepidlo
 • 4 ks nábytkových pantů
 • vruty do dřeva na připevnění pantů 24 ks (3×16 mm)
 • lazuru nebo bezbarvý lak + štětec

Na výrobu našeho paravanu byla použita smrková spárovka o síle 2 cm. Díky zúžení nožiček a optickému odlehčení horního oblouku kruhovými otvory působí paravan vzdušně a lehce. Rám paravanu je vyroben z latěk šíře 8 cm o síle 2 cm. Celková výška paravanu je 185 cm, spodní příčka je 15 cm od země, výška horního oblouku 12 cm. Šířka látky a vnitřní rozměr jednoho dílu je 50 cm. Látku a povrchovou úpravu paravanu musíme vybírat tak, aby ladila s interiérem nebo prostředím, kam půjde.

Postup:

Na odřezek sololitu pomocí tenké dřevěné laťky, kterou prohneme, vyznačíme zaoblení horního dílu paravanu. Pomocí laťky vyznačíme jen polovinu zaoblení, to vyřízneme a přeneseme na druhou část šablony.

Vyznačíme zaoblení horního dílu
Vyznačíme zaoblení horního dílu (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Podle šablony ze sololitu přesně obkreslíme požadovaný tvar na dřevěné prkénko. Pomocí přímočaré pilky s ostrým plátkem pak zaoblení postupně vyřízneme.

Přímočarou pilkou vyřízneme
Přímočarou pilkou vyřízneme (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Hranu řezu po přímočaré pilce dobrousíme načisto pomocí pásové brusky. Můžeme si k sobě pomocí svěrky spojit všechny tři díly a brousit je najednou, zaoblení pak bude úplně shodné.

Pomocí pásové brusky dočistíme
Pomocí pásové brusky dočistíme (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Určíme si středovou osu horního dílu a na ni vyvrtáme vykružovací pilkou větší otvor. Cca10 cm po stranách vyvrtáme dva menší otvory. Vrtáme vždy do poloviny, dokončíme z druhé strany.

Vykružovací pilkou vyvrtáme otvory
Vykružovací pilkou vyvrtáme otvory (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Hrany horních obloukových dílů budoucího paravanu zakulatíme pomocí horní stopkové frézy. Hrany ostatních části, které budeme teprve připravovat, pak upravíme stejně.

Hrany zakulatíme
Hrany zakulatíme (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Konce nohou paravanu zúžíme odříznutím tenkého klínu. Na kratší straně nohy si vyznačíme cca 2 cm, na delší straně cca 10 cm a spojením získáme místo řezu.

Zúžíme konce nohou
Zúžíme konce nohou (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Rám bude spojen pomocí dřevěných kolíčků o průměru 8 mm, zakoupíme je v metráži a v pokosnici zakrátíme na vhodný rozměr, cca 7 cm. Malá svěrka poslouží jako délkový doraz.

Nařežeme kolíčky
Nařežeme kolíčky (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Spoje na dřevěné kolíčky vyvrtáme přesně pomocí kolíkovací šablonky. Rozteče jednotlivých otvorů jsou 30 mm. Hloubku vrtání nastavíme prstýnkovým dorazem na vrtáku.

Nastavíme si hloubku vrtání
Nastavíme si hloubku vrtání (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Látková výplň paravanu bude napnutá na dřevěné kulatince o průměru 10 mm. Připravíme si šest kusů o délce 53 cm. Na pásové brusce strhneme jejich hrany i hrany spojovacích kolíků.

Připravíme si šest kusů kulatiny
Připravíme si šest kusů kulatiny (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Okraje otvorů v horních dílech paravanu začistíme nejlépe pomocí brusné houbičky s měkkým jádrem. Její povrch se přizpůsobí zaoblení otvorů různých velikostí.

Okraje začistíme
Okraje začistíme (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Celý rám bude slepen pomocí disperzního lepidla na dřevo. Do předvrtaných otvorů vnitřní příčky a nohou naneseme lepidlo a paličkou vklepneme připravené spojovací kolíčky.

Použijeme disperzní lepidlo
Použijeme disperzní lepidlo (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Lepidlo naneseme i do protilehlých otvorů, díly k sobě pomocí svěrky pevně stáhneme. Přebytečné vyteklé lepidlo otřeme ihned pomocí vlhkého hadříku.

Pomocí stěrky stáhneme
Pomocí stěrky stáhneme (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Horní díl přiklepneme na vlepené kolíčky pomocí gumové paličky. K rámu jej pak můžeme přitáhnout přes spodní vloženou příčku pomocí popruhového stahováku.

Použijeme gumovou paličku
Použijeme gumovou paličku (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Po dostatečném zaschnutí oblouků a všech rámů je můžeme začít spojovat pomocí malých nerozebíratelných pantů. Panty připevňujeme cca 15 cm od horní i spodní hrany rámu.

Připevníme panty
Připevníme panty (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Panty je třeba připevnit tak aby bylo možné paravan skládat do tvaru písmene Z. První a druhý rám sešroubujeme z jedné strany, otočíme a druhý s třetím spojíme z protilehlé strany.

Dbejme na správné umístění pantů
Dbejme na správné umístění pantů (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Látkové pruhy ustřihneme s přesahy na založení navlékacího tunýlku a začištění okrajů. Aby se látka ani po opakovaném praní netřepila, založíme dvakrát okraje pruhů i okraj tunýlku.

Ušijeme si látkovou výplň
Ušijeme si látkovou výplň (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Navlékneme látku na tyčky a rozměříme místa, kde bude horní a spodní otvor pro vsazení tyček s látkou, cca 8–10 cm od horní i spodní vnitřní hrany rámu paravanu.

Výplň umístíme do rámečku
Výplň umístíme do rámečku (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Nakonec celý hotový paravan ještě jednou překontrolujeme, v případě potřeby dobrousíme. Takto připravené rámy můžeme natřít bezbarvým lakem nebo barevnou lazurou.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 1. 8. 2023, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman