reklama

Umělý kámen a možnosti jeho využití

Umělý kámen je povrchový materiál nabízející designérům velké možnosti. Nejčastěji jsou z něho vyráběny kuchyňské pracovní desky, obklady kuchyňských linek nebo umyvadlové desky. Výsledný efekt dobře zpracovaného umělého kamene je lesklý, bezespárový celistvý povrch, který je vysoce odolný a snadno udržovatelný.

Umělý kámen a možnosti jeho využití

Umělý kámen – chcete-li akrylátový kámen – je masivní homogenní materiál vyrobený ze směsi přírodních minerálů (70 procent), polymetylmetakrylátu a barviv. Je to jediný materiál tohoto typu, u něhož je chemická reakce při výrobě tepelně usměrňována, což zaručuje stejnoměrnou strukturu desek v celém průřezu u všech tlouštěk (i u hrubozrnných struktur).

Umělý kámen a možnosti jeho využití
Umělý kámen a možnosti jeho využití

Zpracování

Tento materiál je možné řezat, frézovat, brousit či lepit. Při teplotách okolo 160 °C se dá snadno ohýbat nebo tvarovat ve formách. Vyspělou technologií lepení a následným přebroušením se docílí bezespárového spojování. I sebevětší plochy či tělesa tak vypadají, jako by byly vyrobeny z jednoho kusu materiálu. Proto jde o velmi oblíbený materiál určený pro výrobu například kuchyňských pracovních desek a dřezů, v nichž nejsou žádné spáry, kde se jinak často usazují nejrůznější nečistoty a množí se nebezpečné bakterie.

Vlastnosti umělého kamene

Umělý kámen je velmi praktický materiál, neboť je stoprocentně opravitelný a jeho povrch je pevný a celistvý. Není porézní, a tudíž není nasákavý. Všechna voda tak zůstane spolehlivě na povrchu, což zamezuje usazování bakterií a následnému vzniku plísní.

Údržba ploch

Údržba výrobků z umělého kamene je velmi snadná. Běžné nečistoty, které potřísní pracovní desku nebo dřez, většinou stačí smýt vodou. Jen výjimečně je třeba použít abrazivní přípravky v podobě tekutých písků apod. Případné škrábance a drobné vrypy, které však vzniknou jen ojediněle, lze odstranit prostým přebroušením a přeleštěním, aniž by tím utrpěl vzhled a celistvost barevné plochy.

Údržba ploch
Údržba ploch

Kde je používán

Nejčastěji je tato surovina používána k výrobě kuchyňských pracovních desek, dřezů, obkladů kuchyňských linek, koupelnových umyvadlových desek, umyvadel, prosvícených desek stolů, barových a recepčních pultů, vybavení zdravotnických zařízení apod. Díky skvělým vlastnostem akrylátového kamene je možné ho vidět i na obložení komerčních prostorů (obchodní centra) nebo jako solitérní kusy nábytku. Možnosti využití jsou prakticky neomezené.

Kde je používán
Kde je používán

Správný zpracovatel

Umělý kámen je velmi náročný na zpracování, a proto se tím zabývají pouze specializované firmy. Pokud tedy chcete maximálně využít vzhled a vlastnosti tohoto materiálu, je nutné oslovit certifikovanou společnost. Proto je tady pro vás – firma DUOLIT, s. r. o., jež je certifikovaným zpracovatelem tohoto materiálu značek Corian, Hi-Macs a dalších. Kromě záruky kvality zpracování vám, jako přímý zpracovatel zaručuje i nízkou cenu – neboť neplatíte za zprostředkování. Je tedy jen na vás, zda pozvednete svoji kuchyň nebo jinou část interiéru tímto ušlechtilým a velmi moderním materiálem.

Více informací naleznete na www.duolit.cz.

Publikováno: 7. 3. 2013, Autor: Duolit (text a foto), Profil autora: Redakce