reklama

Provedeme vás širokou nabídkou schodišťového zábradlí

Představte si, že se rozběhnete po schodech, zatápete rukou kolem sebe a... nic. Ošklivá noční můra, že ano. A proč? Schodišti chybí zábradlí a vy se propadáte kamsi do prostoru.

Schodišťové zábradlí dnes již najdete v mnoha stylech, vybere si opravdu každý (Zdroj: PePa)

Zábradlí je nedílnou součástí každého schodiště, které je vyšší než 50 cm nebo má více než dva stupně. Kromě bezpečnostního hlediska musí splňovat i požadavky estetické. Hlavním požadavkem kladeným na zábradlí je zabránit pádu ze schodiště. Musí tedy splňovat předepsané bezpečnostní normy. Šikovný architekt či projektant dokáže zábradlí navrhnout nejen na míru schodišti, ale i celému interiéru tak, aby nenarušilo, ale naopak dotvářelo příjemný a útulný dojem z obytného prostoru.

Normy a doporučení

Aby byla chůze po schodišti bezpečná, měly by být volné hrany stupňů i odpočívadel chráněny zábradlím. Minimální výška by měla být 90 cm. Tento rozměr se měří od přední hrany stupně až po horní hranu zábradlí nebo madla. Na odpočívadlech je potřeba zábradlí vyšší, minimálně 110 cm. Pokud máte doma menší děti nebo seniory, je vhodné ještě jedno madlo ve výšce cca 50 až 60 cm.

Svislé příčky zábradlí by měly být od sebe vzdáleny nejvýše 13 cm, aby mezi nimi neprostrčilo hlavičku dítě. Pokud máte malé děti, měli byste se také vzdát zábradlí s vodorovně umístěnými prvky, po kterých se dětem snadno šplhá. Vhodné je například zábradlí s celoplošnou výplní.

Výběr zábradlí je omezen pouze vaší fantazií a vkusem
Výběr zábradlí je omezen pouze vaší fantazií a vkusem (Zdroj: PePa)
K designovému schodišti vybírejte zábradlí jednoduššího vzhledu
K designovému schodišti vybírejte zábradlí jednoduššího vzhledu (Zdroj: PePa)

Pokud chcete přece jen zábradlí s vodorovnými příčlemi – například kovovými – můžete před ně ještě instalovat skleněnou desku. Zábradlí by mělo být s výjimkou madel vyrobeno z nehořlavého materiálu. Madla bývají nejčastěji vyrobena z dřeva, ale můžete si také vybrat ocelová nebo plastová.

Venkovní a interiérová zábradlí

Zábradlí interiérová a exteriérová by měla být dostatečně pevná. Venkovní zábradlí musí navíc odolávat povětrnostním vlivům. Proto se na jeho povrchovou úpravu nebo přímo jako materiál volí takový, který splní požadavky jak na bezpečnost (například neklouzavý povrch), tak na dlouhou životnost.

Materiál

Nejoblíbenější a nejrozšířenější je stále dřevo a kov, a to buď jako jednotný materiál nebo ve vzájemné kombinaci. Dřevo umožňuje velkou škálu možností co do tvarů i barev a nejrůznějších doplňků, je nám příjemné na dotek a cenově vychází většinou levněji, než kov. Máte-li schodiště spirálové či nepravidelně zatočené, budete muset kvůli ohýbání materiálu přesně na požadovaný tvar sáhnout do kapsy trochu hlouběji.

Kovové zábradlí s dřevěným madlem je čisté a elegantní
Kovové zábradlí s dřevěným madlem je čisté a elegantní (Zdroj: PePa)
Jednoduché dřevěné zábradlí je vždy vhodnou volbou
Jednoduché dřevěné zábradlí je vždy vhodnou volbou (Zdroj: PePa)

Kovová zábradlí bývají nerezová, hliníková, mosazná či ocelová. Kov se často kombinuje s dřevem na madlech nebo se sklem ve výplních. Taková zábradlí dávají prostoru větší vzdušnost a modernímu interiéru sluší často více, než celodřevěná. Naopak nahradit v secesní vile nebo činžovním domě umně tepané zábradlí dřevěnými sloupky nebo skleněnými výplněmi by se mohlo rovnat téměř barbarství – zkrátka každý prostor chce své.

Skleněná výplň dodá prostoru vzdušnost
Skleněná výplň dodá prostoru vzdušnost (Zdroj: PePa)
Do moderních prostor se hodí zábradlí jednoduché
Do moderních prostor se hodí zábradlí jednoduché (Zdroj: PePa)

Další tipy

Zajímavě vyřešit zábradlí můžeme například tak, že místo něj zbudujeme příčku, která kopíruje sklon zábradlí. Částečně tak oddělíme obytný prostor od chodící zóny a zároveň získáme místo na pověšení obrazu, umístění zajímavé dekorace nebo na výklenek. Zábradlí můžeme také nahradit příčkou – nikou, která slouží jako knihovna.

Takové řešení se však nehodí pro každý interiér. Zděná příčka nebo zábradlí a knihovna zároveň potřebuje větší prostor. Originálně dotvořit schodiště může i zábradlí z provazu, ukotvené v dřevěných nebo kovových úchytech, ale takové není určitě vhodné pro děti a osoby se sníženou pohyblivostí.

Provaz místo zábradlí je originální prvek
Provaz místo zábradlí je originální prvek (Zdroj: PePa)

Někomu postačí jako zábradlí jen dřevěné nebo kovové madlo ukotvené na zdi, ale takové zábradlí opět nebude stačit v domě s malými dětmi, není pro ně dost bezpečné.

Dřevem nic nepokazíte
Dřevem nic nepokazíte (Zdroj: PePa)
Zábradlí může být i minimalistické
Zábradlí může být i minimalistické (Zdroj: PePa)

Trendem poslední doby se stávají stavebnicové systémy zábradlí. Možností kombinací materiálů a provedení je celá řada, povrchová úprava se dá přizpůsobit konkrétnímu interiéru na míru a montáž je možná i svépomocí. Ale o tom zase příště.

Zdroj informací: DASTECH s.r.o.

Publikováno: 1. 11. 2022, Autor: PePa (text a foto), DASTECH s.r.o. (foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman