reklama

Vyzkoušeli jsme, jak těžké je nainstalovat síť proti hmyzu v hliníkovém rámu

Přistěhovala jsem se do bytu po dědovi a babičce, kde sice byla nová okna, ale chyběly sítě proti hmyzu. Když staroušci nechali vyměnit okna, asi nepokládali za důležité chránit se před nálety útočících příživníků na naší krvi. Proto jsem se začala poohlížet po trhu, jaké možnosti bych měla. Lze zvolit profi firmu, která za nemalý peníz přijede a sítě namontuje. Anebo můžeme zvolit klasické sítě na suchý zip či v rámu, které nainstalujeme svépomocí.

Okenní síť proti hmyzu v hliníkovém rámu zvládnete namontovat sami (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Do kuchyňského okna potřebuji neustále chodit, ať už kvůli bylinkám, které zde mám, proto, abych si odložila na venkovní parapet vychladit právě uvařenou krmi anebo proto, že jsem zvědavá a musím občas taky vyhlédnout, co se děje před domem.

Vybrala jsem si proto rámovou síť od společnosti tesa-tape. Pravda, v supermarketu za rohem měli nyní v akci tento produkt beze jména za poloviční cenu, ale již jsem se několikrát napálila s levnými náhražkami, proto tentokrát volím kvalitu.

Domů jsem si přivezla dlouhou krabici. K tomu bylo potřeba ještě dokoupit pokosnici (tu jsem tedy doma neměla), najít v naší rodinné dílně pilku na železo a připravit metr.

Po rozbalení na mě vykouklo několik pytlíků s různými plastovými čtverečky a rohy, se šroubečky, s kovovými úchyty, rozložený rám, gumové těsnění, síť a takové divné udělátko, které vypadá jako kolébka.

Balení obsahuje vše, co budete potřebovat
Balení obsahuje vše, co budete potřebovat (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Všechny části jsou přehledně zabalené
Všechny části jsou přehledně zabalené (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

A také to nejdůležitější - návod k použití. Jsem připravená a to by bylo, aby to nedokázala i ženská. Má se postupovat podle návodu, tak jsem se jala jej studovat. Je pravda, že v prvé chvíli se mě zmocnila panika, ale jakmile jsem začala postupovat bod po bodu, vše mi přišlo logické a srozumitelné.

Návod na instalaci je samozřejmě přiložen také
Návod na instalaci je samozřejmě přiložen také (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Takže upozornění - nesnažte se to při montáži přečíst najednou, ale postupujte po částech. Prvním krokem je měření. Je potřeba změřit výšku a šířku mezi rámy okna. Podle tabulky v návodu si vypočtěte konečnou délku profilů.

Nejprve změřte výšku
Nejprve změřte výšku (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
A poté i šířku okna
A poté i šířku okna (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Vypočtenou délku si označte na jednotlivých dílech tužkou. Profil vložíte do pokosnice a pilkou na železo uříznete. Pozor, z řezu odpadají kovové špony, které se velice rády zabodávají do dětských nožiček či se zapíchnou do prstů. Proto při práci zakryjte koberec či ubrus novinami (pokud nemáte jinou možnost a řežete v kuchyni jako já) anebo řežte na vhodném místě, např. na kuchyňské lince, kde se kovové piliny krásně smetou a setřou.

Potřebné rozměry si označte tužkou na odpovídající díly
Potřebné rozměry si označte tužkou na odpovídající díly (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Profil uřízněte pilkou na železo
Profil uřízněte pilkou na železo (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Hrany jsou samozřejmě zubaté, proto je potřeba je pilníkem zahladit. A nyní můžete nasadit rohové díly. Chviličku mi trvalo, než jsem přišla na to, jak je tam jednoduše zasunout. Pozor. Nepoužívejte násilí, konce, které přijdou dovnitř profilů, stačí malinko povysunout a palcem přichytit a celý kus tam jednoduše vjede sám.

Řeznou plochu začistěte pilníkem
Řeznou plochu začistěte pilníkem (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Profily k sobě skládáme tak, aby drážka byla uvnitř a dutý otvor vně rámu. Takto pospojovaný roh je potřeba připevnit šroubky, které jsou ve spojkách připravené. Dotažením šroubků zajistíte rám a nestane se, že by některá ze spojek při další instalaci vypadla.

Drážka profilů musí být uvnitř
Drážka profilů musí být uvnitř (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Roh zajistěte šroubky
Roh zajistěte šroubky (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Jakmile máme celý rám přichystaný, můžeme se vrhnout na upevnění sítě. Tohoto kroku se opravdu nemusíte bát. Velikost přiložené sítě i lemovací pásky je dostačující a bohatě vystačí na okno o rozměrech 1,40×1,50 m.

Síť položíte na rám a necháte z každé strany kousek přečnívat. Poté přiloženým nástrojem (připomínal mi držák se siluetou ptačí hlavy na každém konci) vmáčknete síť a gumovou pásku do drážky rámu.

Přečnívající síť je potřeba odříznout. Já použila speciální řezbářský skalpel, který používám při svém dekorativním tvoření, ale zvládnete to v pohodě i s vysouvacím nožem na koberce, který má dnes již každá domácnost. Jde to velice lehce a není čeho se bát.

Rozložte síť na vzniklý rám
Rozložte síť na vzniklý rám (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
Po upevnění sítě do rámu přebývající část odřízněte ostrým nožíkem
Po upevnění sítě do rámu přebývající část odřízněte ostrým nožíkem (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Každý roh je potřeba zaaretovat západkami a překrýt destičkami. Tím schováme spoje a zároveň je chráníme proti nečistotám.

Roh zaaretujte západkami
Roh zaaretujte západkami (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
A překryjte krytkami
A překryjte krytkami (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Madla našroubujte podle sebe. Výšku si zvolte tak, jak vám to bude vyhovovat. Např. jsem zjistila, že by mi vyhovoval jeden úchyt výš a druhý níž, zvláště i proto, že jsem jaksi moc nenarostla a tudíž mám krátké ruce.

Namontujte madla
Namontujte madla (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Nyní změřte tloušťku okenního rámu. Vyberte podle přiložené tabulky vhodnou sadu upevňovacích úchytek. Já musela díky atypickému oknu přivrtat úchytky k rámu. Ale pro běžná okna položíte úchyty na lemovací pásku a připevníte přiloženými šrouby.

Při instalaci úchytek jsem si nejdřív předvrtala nakreslené body frézkou a poté jsem je provrtala vhodným vrtákem. Při takovéto práci používám raději místo klasické vrtačky DREMEL 3000. Je to univerzální nářadí s patnácti či pětadvaceti kusy příslušenství. Má nastavitelné otáčky, zámek upínacího pouzdra pomáhá při výměně příslušenství. A díky inovativnímu čelnímu krytu nepotřebujete k výměně nářadí.
Otvory pro instalaci úchytek v případě potřeby navrtejte
Otvory pro instalaci úchytek v případě potřeby navrtejte (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)
A poté přišroubujte
A poté přišroubujte (Zdroj: Pavla Wagnerová Málková)

Úchytky přišroubujete a je hotovo. Teď už jen nasadit rám na okno. Síť jednoduše protáhněte ven z okna, horní díl nasaďte na okenní rám, přitlačte celou plochu k oknu. Dolní úchytky převlečte přes hranu okna. Přiložené pojistky zatlačte mezi horní úchyty a okenní rám, aby zaklaply a zabránily uvolnění sítě.

Nyní již můžete větrat i večer, kdy jsou nálety hmyzu nejúpornější, a nemusíte mít strach, že by vás obtěžovali nežádoucí návštěvníci. Mluvím bohužel jen o těch s křidélky, co přilétají skrz okno. Proti těm dvounohým, co přicházejí dveřmi, ani síť nepomůže a na ty musíte zvolit jiný způsob ochrany.

Zdroj informací: tesa-tape.cz; dremeleurope.com

Publikováno: 16. 8. 2022, Autor: Pavla Wagnerová Málková (text a foto) , Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková