reklama

Při renovaci lavičky zvýrazněte krásu dřeva

Dřevěný nábytek vévodí nejen interiérům. Tu pravou zahradu si bez pěkného posezení snad ani neumíme představit. Ale kromě toho, že si na dřevěné lavici pohovíme a vychutnáme si kafíčko a něco dobrého, musíme se o zahradní nábytek také postarat. Léto je v plném proudu, posezení na zahradě si budeme užívat ještě dlouho. Při renovaci dřevěné lavičky se zaměříme na zvýraznění vzhledu dřeva.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vdechněte vašemu dřevěnému nábytku nový život (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než skončí sezóna a bude potřeba uklidit nábytek na zimu, je lépe udělat případné renovace a opravy. S pomocí brusky, impregnace a barevné lazury vrátíme zahradnímu stolu a lavičkám jejich zašlou krásu. Po několika letech používání už je barva stolu i lavic popraskaná a oprýskaná, nejvíce je to vidět na nohách, protože nábytek stojí na dlažbě nezastřešené terásky na prudkém slunci i v dešti.

Na hranách stolu a lavic zase vykvétá mech a ve skulinách spojů je usazený prach. Nábytek byl koupen bez povrchové úpravy, majitel jej nejprve několikrát natřel lazurou a posléze krycí barvou. Takže nás čeká odstranění starého nátěru, obroušení a nová povrchová úprava. Naštěstí se jednotlivé kusy dají rozebrat, renovaci můžeme provést pečlivě a nábytek bude sloužit další sezóny.

Dřevěný zahradní nábytek je vystaven velké zátěži
Dřevěný zahradní nábytek je vystaven velké zátěži (Zdroj: Pavel Zeman)
I při správné péči je třeba ho občas podrobit důkladnější údržbě
I při správné péči je třeba ho občas podrobit důkladnější údržbě (Zdroj: Pavel Zeman)

Jak vybrat

Dřevěný nábytek, který má stát venku, je vhodné ošetřit přípravky, které odolávají vlhku a mají i fungicidní účinek, zabráníme tak plesnivění a hnilobě dřeva. Protože budeme nábytek rozebírat na jednotlivé díly a brousit, můžeme provést důkladnou povrchovou úpravu tak, jako by byl nový.

Nejprve naneseme impregnační základ - fungicidní napouštědlo, které dřevo ochraňuje proti houbám, plísním a hmyzu a zároveň zvyšuje přilnavost vrchního nátěru. Na zaschlý spodní nátěr naneseme tenkovrstvou lazuru se směsí vosků a olejů. Odstín si můžeme vybrat podle vzorníku tak, aby slušel právě té naší zahradě nebo pergole.

Postup:

Celý nábytek je nejprve potřeba rozebrat na jednotlivé díly, takže ke slovu přijdou šikovné ruce a akušroubovák. Povolíme vruty na opěradle a na lubech židle a pak rozebereme i nožky, dáváme pozor, abychom při šroubování neutrhli hlavy vrutů. Stůl je proti viklání do stran zajištěn dřevěnými kolíky, ty musíme opatrně vyrazit pomocí dřevěné paličky. Pokud by byla některá z dřevěných částí příliš zničená povětrnostními vlivy, je vhodné ji vyměnit, nám se to naštěstí nestalo. Na řadu přichází pásová bruska a smirkový papír.

Akušroubovákem rozmontujeme přišroubované části
Akušroubovákem rozmontujeme přišroubované části (Zdroj: Pavel Zeman)
Na pomoc si můžeme vzít i gumovou palici
Na pomoc si můžeme vzít i gumovou palici (Zdroj: Pavel Zeman)

Delší prkna si upneme do svěrek, aby se nám neposouvala, pásovou brusku si můžeme také položit a připnout ke stolu a brousit kratší části na ní svrchu, lépe se nám s nimi bude manipulovat. Při broušení musíme dát pozor, abychom se do práce moc „nezabrali“ a neubrousili si zbytečně moc materiálu.

Jednotlivé části nábytku obrousíme
Jednotlivé části nábytku obrousíme (Zdroj: Pavel Zeman)
Dřevo obrousíme až na běl
Dřevo obrousíme až na běl (Zdroj: Pavel Zeman)

Jednotlivé obroušené části nábytku natřeme nejprve impregnačním základem v jedné vrstvě. Nátěr necháme důkladně zaschnout a můžeme začít natírat barevnou tenkovrstvou lazurou. Pro exteriér je doporučeno nanést lazuru ve třech vrstvách. Mezi nanášením jednotlivých vrstev počkáme, až lak zaschne.

Nejprve použijeme vhodný základ
Nejprve použijeme vhodný základ (Zdroj: Pavel Zeman)
Po impregnaci dřeva se můžeme pustit do lakování lazurou
Po impregnaci dřeva se můžeme pustit do lakování lazurou (Zdroj: Pavel Zeman)

Pro stejnoměrné zvýraznění kresby dřeva je vhodné nevsáklý lak po deseti až patnácti minutách od nanesení setřít suchým štětcem. Lak není nutné ředit. Po natření a důkladném zaschnutí si shromáždíme jednotlivé díly židlí a stolu a začneme je skládat dohromady.

Natřený nábytek sesadíme
Natřený nábytek sesadíme (Zdroj: Pavel Zeman)
Výsledkem je krásný dřevěný nábytek jako nový
Výsledkem je krásný dřevěný nábytek jako nový (Zdroj: Pavel Zeman)

Rozdíl je patrný na první pohled. Nábytek v novém kabátě zve k příjemnému posezení ať už v zahradě, nebo zpátky na terase.

Tip:

Stejným způsobem (jako renovaci) můžete provést i úpravu nově koupeného nebo vyrobeného zahradního nábytku, pergoly, zahradního domku či přístěnku na auto.

Zdroj informací: bal.cz

Publikováno: 12. 8. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Redakce