reklama

Čeká vás renovace oblíbené zahradní lavičky? Jděte na to chytře!

Zahradní lavička, kterou neuklízíme ani na zimu, se už skoro rozpadla. Tedy rozpadl se její sedák, konstrukce je pevná, takže jsme se ho rozhodli zrenovovat.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Při renovaci lavičky zvolte vhodný materiál (Zdroj: Pavel Zeman
Materiál Traplast je recyklovaný plastový konglomerát, který je odolný proti povětrnostním podmínkám, proto je velice vhodný na zahradní nábytek. Lze jej dobře opracovávat, řezat pilou a brousit pilníkem.

Na lavičku použijeme plastová prkna a dvě kratší širší plotovky. Dřevěná prkna na lavičce už byla úplně zpuchřelá, kovová konstrukce je však bytelná a pevná, proto jsme se rozhodli lavičku zrenovovat.

Dřevo vystavené povětrnostním podmínkám nemá dlouhou životnost
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Dřevo vystavené povětrnostním podmínkám nemá dlouhou životnost

Šrouby, které drží prkna, jsou již zrezivělé a nejdou povolit, musíme je proto odříznout rozbrušovačkou. Odstraníme všechna poškozená prkna a konstrukci lavice očistíme, podpěry, které mohou být zprohýbané, narovnáme.

Na uvolnění šroubů použijte klíč
Na uvolnění šroubů použijte klíč (Zdroj: Pavel Zeman)
Pokud nejdou uvolnit, odřízněte je
Pokud nejdou uvolnit, odřízněte je (Zdroj: Pavel Zeman)

Konstrukci obrousíme a potom natřeme barvou na kov. Podle doporučení výrobce natřeme základovou a pak krycí barvou nebo dvěma až třemi vrstvami univerzálního nátěru.

Použít můžeme například vodou ředitelnou barvu ETERNAL od AUSTISu

Kovové části obrousíme
Kovové části obrousíme (Zdroj: Pavel Zeman)
A pak je natřeme vhodnou barvou určenou na kov
A pak je natřeme vhodnou barvou určenou na kov (Zdroj: Pavel Zeman)

Plastová prkna zkrátíme přímočarou pilkou na potřebnou délku. Protože mají jinou šířku než původní prkna, musíme převrtat některé otvory v kovových podpěrách sedáku. Svěrkou přichytíme první prkno, na vymezení mezery použijeme lištu a přiložíme další prkno. Prkna připevňujeme vratovými šrouby.

Aby byly mezery stejné, použijte pomocné prkno
Aby byly mezery stejné, použijte pomocné prkno (Zdroj: Pavel Zeman)
Prkna upevněte vratovými šrouby
Prkna upevněte vratovými šrouby (Zdroj: Pavel Zeman)

Takto postupně připevňujeme jedno prkno za druhým, utahujeme je klíčem. Nejprve připevníme prkna na sedák, pak odshora dolů na opěradlo. Abychom si posezení trochu zpříjemnili, přidáme lavičce na bocích opěrky pod ruce. Z plotových profilů uřízneme dva kratší kusy, na koncích vždy vyřízneme vybrání podle sedáku a přišroubujeme také vratovými šrouby.

Hotovo, lavička je připravena na další příjemná posezení. A co je obzvlášť příjemné - sedák této lavičky vydrží dlouho pěkný a nenatíráme jej!

Zdroj informací: AUSTIS a.s.; TRANSFORM a.s. Lázně Bohdaneč

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman