reklama

Co je to dvousložkové lepidlo a k čemu se používá?

Dvousložková lepidla patří do kategorie reaktivních lepidel, kterými je možné lepit mnoho materiálů, zejména těch tvrdých a nepružných. Taková lepidla by neměly rozhodně používat děti, zejména bez dozoru, neboť zde účinkuje chemická složka, která může být dráždivá.

Co je to dvousložkové lepidlo a k čemu se používá?

Vlastnosti dvousložkových lepidel

Dvousložková lepidla zahrnují z velké části lepidla epoxidová, tedy ta z pryskyřice. Jsou určená pro lepení tvrdých, nepružných materiálů, protože sama nejsou pružná, zato vám zaručí velkou pevnost ve smyku a tahu. Stejně jako u ostatních lepidel, i u dvousložkových lepidel je v mnoha případech důležitá pevnost spoje. Ta úzce souvisí s otevřenou dobou zpracování, a to přímo úměrně – tedy čím je otevřená doba zpracování delší, tím je vyšší i konečná pevnost poje. Kupříkladu lepidlo, které je třeba zpracovat ve dvou minutách, nabídne konečnou pevnost zhruba 100 kg/cm2. U lepidla s pětiminutovou lhůtou je to už 170 kg/cm2. A k mání jsou i lepidla vysokopevnostní, u nichž je výsledná hodnota až 300 kg/cm2.

U dvousložkových lepidel je kladen důraz na pevnost spoje
U dvousložkových lepidel je kladen důraz na pevnost spoje

Míchání dvousložkových lepidel

Jak název napovídá, dvousložkové lepidlo obsahuje dvě složky, pro jejichž správné fungování je zapotřebí je smíchat v určeném poměru. Tomu je přizpůsobeno i balení, které umí namíchání ulehčit.

 • Tuby – k zajištění správného poměru je třeba z každé tuby vytlačit proužek o délce 5 až 7 centimetrů, a to i v případě, že hmotu nespotřebujeme celou. Pouze v takovém minimálním množství lze dosáhnout dobrého míchacího poměru.
 • Dvojstříkačky – jednoduché a efektivní řešení, z každé stříkačky se vytlačí určené množství v objemu ovlivněném průměrem vývodu.
 • Směšovací nástavce – obě složky se mísí již v průběhu vtlačování v nástavci. Systém je to dobrý, ale v nástavci zůstává množství nevyužitého lepidla.
Nejlepší způsob je vytlačení potřebného množství z tuby
Nejlepší způsob je vytlačení potřebného množství z tuby

Typy dvousložkových lepidel

Dvousložková lepidla se vyrábějí v různých variantách, dle požadovaných vlastností a typu lepeného materiálu.

 • Lepidla s plnidlem - obsahují tzv. tekuté kovy, což jsou malé částečky různých kovů rozptýlené v nosiči. Dá se použít nejen jako lepidlo, ale také jako vyplňovací hmota.
 • Lepidla bez plnidla - nemají schopnost vyplnit trhliny a mezery, ale jsou pevnější ve spoji.
 • Epoxidové plastelíny - jsou hmotou, která vám umožní vyplnit mezery, díry, praskliny, dá se s ní pracovat i při nízkých teplotách a ve vlhkém prostředí - opravíte s ní protékající odpady, nádrže, chladiče, hmoždinky vydrolené ze zdi apod.)

Jak vybrat vhodné lepidlo

Při výběru dvousložkového lepidla musíme přihlédnout k jeho vlastnostem i lepenému materiálu.

 • Slepíte s ním tvrdé materiály, jako jsou kovy, sklo, plasty, dřevo. Neumí vytvořit pružný spoj.
 • Chcete lepit téměř beze spáry? Mějte na paměti, že vrstva lepidla musí být minimálně 0,3 milimetru, nelze tedy spoje po slepení fixovat zcela nadoraz – lepidlo by se vytlačilo a neplnilo svou funkci. Pro lepení, kde není třeba vyplňovat mezery, praskliny, spáry, použijte lepidlo bez plniče.
 • Pro vyplňování trhlin, děr, lepení neslícovaných povrchů použijte lepidlo s plničem.
 • Volte otevřenou dobu použití dle toho, co a jak se chystáte lepit – delší doba použití vám umožní spoj po slepení ještě chvíli upravovat.
 • Lepidlo bude plně vytvrzené zhruba za 24 hodin. Do té doby byste neměli slepený předmět používat.
 • Pod názvem manipulační čas najdete dobu, za kterou je možné odstranit fixační předměty a nechat lepidlo dozrát do výsledných 24 hodin.
Například plastové nádrže se lepí dvousložkovým epoxidovým lepidlem
Například plastové nádrže se lepí dvousložkovým epoxidovým lepidlem

Oprava epoxidovou plastelínou

Epoxidové plastelíny jsou moderní dvousložková lepidla, kterými můžete tvrdé materiály směle nejenom vyplnit, ale i lepit. Obě složky se smíchají a po aplikaci a vytvrzení máte možnost je řezat, brousit, nanášet na ně barvy a je možné do nich dokonce vrtat. Skvěle se hodí na opravy různých těles napouštěných kapalinami, jako jsou bojlery, radiátory, chladiče, ale i PVC trubky a další. Jak s plastelínou pracovat?

 • Z každé hmoty odřízněte dva stejně velké kusy, vhodné je použít mokrý řezák.
 • Prsty namočenými ve vodě je spojte a zpracovávejte, dokud nebudete mít v ruce jednobarevnou hmotu. Může to trvat asi minutu.
 • Do poškozené plochy plastelínu vmačkejte co nejvíce, aby byl prostor vyplněný.
 • Upravujte opět navlhčenými prsty nebo běžnými nástroji, aby plastelína získala požadovaný tvar a vzhled.
 • Jakmile bude vytvrzená, většinou to bývá za 24 hodin, můžete pokračovat s úpravami, jako je broušení a natírání.
A díky epoxidové pryskyřici je možné tvořit takovou krásu
A díky epoxidové pryskyřici je možné tvořit takovou krásu

Publikováno: 26. 10. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce