Dvousložková lepidla patří do kategorie reaktivních lepidel, kterými je možné lepit mnoho materiálů, zejména těch tvrdých a nepružných. Taková lepidla by neměly rozhodně používat děti, zejména bez dozoru, neboť zde účinkuje chemická složka, která může být dráždivá.
Vlastnosti dvousložkových lepidel
Dvousložková lepidla zahrnují z velké části lepidla epoxidová, tedy ta z pryskyřice. Jsou určená pro lepení tvrdých, nepružných materiálů, protože sama nejsou pružná, zato vám zaručí velkou pevnost ve smyku a tahu. Stejně jako u ostatních lepidel, i u dvousložkových lepidel je v mnoha případech důležitá pevnost spoje. Ta úzce souvisí s otevřenou dobou zpracování, a to přímo úměrně – tedy čím je otevřená doba zpracování delší, tím je vyšší i konečná pevnost poje. Kupříkladu lepidlo, které je třeba zpracovat ve dvou minutách, nabídne konečnou pevnost zhruba 100 kg/cm2. U lepidla s pětiminutovou lhůtou je to už 170 kg/cm2. A k mání jsou i lepidla vysokopevnostní, u nichž je výsledná hodnota až 300 kg/cm2.

Míchání dvousložkových lepidel
Jak název napovídá, dvousložkové lepidlo obsahuje dvě složky, pro jejichž správné fungování je zapotřebí je smíchat v určeném poměru. Tomu je přizpůsobeno i balení, které umí namíchání ulehčit.
- Tuby – k zajištění správného poměru je třeba z každé tuby vytlačit proužek o délce 5 až 7 centimetrů, a to i v případě, že hmotu nespotřebujeme celou. Pouze v takovém minimálním množství lze dosáhnout dobrého míchacího poměru.
- Dvojstříkačky – jednoduché a efektivní řešení, z každé stříkačky se vytlačí určené množství v objemu ovlivněném průměrem vývodu.
- Směšovací nástavce – obě složky se mísí již v průběhu vtlačování v nástavci. Systém je to dobrý, ale v nástavci zůstává množství nevyužitého lepidla.

Typy dvousložkových lepidel
Dvousložková lepidla se vyrábějí v různých variantách, dle požadovaných vlastností a typu lepeného materiálu.
- Lepidla s plnidlem - obsahují tzv. tekuté kovy, což jsou malé částečky různých kovů rozptýlené v nosiči. Dá se použít nejen jako lepidlo, ale také jako vyplňovací hmota.
- Lepidla bez plnidla - nemají schopnost vyplnit trhliny a mezery, ale jsou pevnější ve spoji.
- Epoxidové plastelíny - jsou hmotou, která vám umožní vyplnit mezery, díry, praskliny, dá se s ní pracovat i při nízkých teplotách a ve vlhkém prostředí - opravíte s ní protékající odpady, nádrže, chladiče, hmoždinky vydrolené ze zdi apod.)
Jak vybrat vhodné lepidlo
Při výběru dvousložkového lepidla musíme přihlédnout k jeho vlastnostem i lepenému materiálu.
- Slepíte s ním tvrdé materiály, jako jsou kovy, sklo, plasty, dřevo. Neumí vytvořit pružný spoj.
- Chcete lepit téměř beze spáry? Mějte na paměti, že vrstva lepidla musí být minimálně 0,3 milimetru, nelze tedy spoje po slepení fixovat zcela nadoraz – lepidlo by se vytlačilo a neplnilo svou funkci. Pro lepení, kde není třeba vyplňovat mezery, praskliny, spáry, použijte lepidlo bez plniče.
- Pro vyplňování trhlin, děr, lepení neslícovaných povrchů použijte lepidlo s plničem.
- Volte otevřenou dobu použití dle toho, co a jak se chystáte lepit – delší doba použití vám umožní spoj po slepení ještě chvíli upravovat.
- Lepidlo bude plně vytvrzené zhruba za 24 hodin. Do té doby byste neměli slepený předmět používat.
- Pod názvem manipulační čas najdete dobu, za kterou je možné odstranit fixační předměty a nechat lepidlo dozrát do výsledných 24 hodin.

Oprava epoxidovou plastelínou
Epoxidové plastelíny jsou moderní dvousložková lepidla, kterými můžete tvrdé materiály směle nejenom vyplnit, ale i lepit. Obě složky se smíchají a po aplikaci a vytvrzení máte možnost je řezat, brousit, nanášet na ně barvy a je možné do nich dokonce vrtat. Skvěle se hodí na opravy různých těles napouštěných kapalinami, jako jsou bojlery, radiátory, chladiče, ale i PVC trubky a další. Jak s plastelínou pracovat?
- Z každé hmoty odřízněte dva stejně velké kusy, vhodné je použít mokrý řezák.
- Prsty namočenými ve vodě je spojte a zpracovávejte, dokud nebudete mít v ruce jednobarevnou hmotu. Může to trvat asi minutu.
- Do poškozené plochy plastelínu vmačkejte co nejvíce, aby byl prostor vyplněný.
- Upravujte opět navlhčenými prsty nebo běžnými nástroji, aby plastelína získala požadovaný tvar a vzhled.
- Jakmile bude vytvrzená, většinou to bývá za 24 hodin, můžete pokračovat s úpravami, jako je broušení a natírání.

Publikováno: 26. 10. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce