reklama

Jak vyrobit falešné trámy v interiéru? Přidejte neobvyklou výmalbu!

Obyčejný obývací pokoj proměňte v neobyčejný raz dva. Budete potřebovat jen pár dřevěných trámků, které dodají interiéru správný švih. A výmalba tím správným odstínem bude už jen třešničkou na dortu.

i (Zdroj: PePa)
Zútulněte si interiér dřevěnými trámky a vhodnou výmalbou (Zdroj: PePa)

Všichni si jistě vybavíme útulná podkroví s dřevěnými stropními trámy, které celý prostor zútulňují a dávají tak místnostem neopakovatelnou atmosféru. Není nic jednoduššího, než si takové trámy vyrobit a nainstalovat si je doma.

Budeme potřebovat smrkovou spárovku o šířce 10 a 20 cm. Z ní si imitaci trámů slepíme a sešroubujeme. Nejdříve si ale přeneseme rozměry zešikmení trámů na zem a podle nich seřízneme pod úhlem boky dutého hranolku. Se zbytkem pomůže rozbruska s brousícím kotoučem (ještě vhodnější by byla pásová bruska). Do hotových trámků vyvrtáme vykružovací pilkou otvory pro vsazení halogenových bodovek.

Spárovku sestavíme do tvaru trámků
i (Zdroj: PePa)
Spárovku sestavíme do tvaru trámků

Barevný cihlový odstín vyvolává zemitý uklidňující pocit přírody. Kombinace se dřevem mu prospívá a hodí se k němu. Šikmé trámy s osvětlením příjemnou atmosféru jen dokreslují.

Před malováním trámky opatrně oblepíme malířskou páskou
i (Zdroj: PePa)
Před malováním trámky opatrně oblepíme malířskou páskou

Před připevněním dutých trámků napevno bylo nutné dřevo povrchově ošetřit. Použijeme vodouředitelný polyuretanový bezbarvý lak v matném provedení. Barvu let prokreslí a dřevo uzavře před prachem a nečistotami. Dovolí mu však dýchat. Lak nezapáchá a rychle schne. Štětce po nátěru snadno vypláchneme v obyčejné vodě.

Interiér vymalujeme vhodnou barvou
Interiér vymalujeme vhodnou barvou (Zdroj: PePa)
Atmosféra podkrovního pokoje navozena, dojem je dokonalý
Atmosféra podkrovního pokoje navozena, dojem je dokonalý (Zdroj: PePa)

Tip:

Šablonu na správný úhel trámků můžeme vystřihnout z tvrdého kartonu. Respektujeme podchodnou výšku, aby ani vyšší člověk neodcházel po návštěvě od nás s boulemi.

Zdroj informací: Barevný ráj; Kouzlo barev

Publikováno: 26. 8. 2022, Autor: PePa (text + foto), Profil autora: Redakce