reklama

Japonské panelové stěny jsou praktický designový prvek do každého interiéru

V našem představování různých typů závěsů nesmíme zapomenout na tzv. japonské posuvné panelové stěny. Jde o stínicí prvek, složený z řady nebo z několika řad textilních ploch. Panelové závěsy jsou flexibilní, protože je lze libovolně posouvat a hodí se, podobně jako vertikální žaluzie, hlavně do velkých a jednoduše zařízených místností.

i (Zdroj: Ikea / Stylcon, s.r.o.)
Japonské panely jsou elegantní designový praktický prvek (Zdroj: Ikea / Stylcon, s.r.o.)

Posuvné panelové stěny, tzv. japonské, mají několik výhod. Lze je použít nejen k zastínění a zatemnění oken, ale také jako funkční a zároveň dekorativní rozdělění místnosti (viz úvodní foto). Pomohou k tomu závěsné kolejničky, lanka, nebo tyče, uchycené do stropu nebo na stěnu. Pokud zvolíte vrstvené řešení, tedy panely ve dvou nebo třech řadách za sebou, a s různým typem textilií, dá se s plochou panelů během dne kouzlit.

Přes den je v podobě transparentní látky nebo přímo záclonoviny použijete k zastření oken namísto záclony, při slunci interiér zastíníte středně propustnou textilií, uchycenou na panelu v druhé řadě a večer použijete nejsilnější látku z třetí řady, abyste se uchránili před pohledy zvenčí, před světlem z pouličního osvětlení a také hlukem.

Japonské panely se hodí do každého interiéru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Japonské panely se hodí do každého interiéru

Technické řešení

Na trhu je několik typů závěsných systémů pro panelové stěny. Konstrukci tvoří mechanická část, obvykle hliníková vícedrážková kolejnice, určená k přichycení do stropu nebo do stěny. Počet drážek odpovídá počtu panelů, které chcete použít. Další složkou je posuvná lišta, materiál (textil) na panely stěn a závaží. V dolní části je tunýlek, do něhož se vkládá závaží (tyčka), které zajistí, že plocha látky zůstane napnutá.

Tkanina se k posuvným lištám nejčastěji přichytí suchým zipem, proto můžete použít jakýkoliv textil (ovšem o hmotnosti odpovídající nosnosti systému). Použít lze i materiál na rolety, který díky své struktuře drží dobře vypnutý. Panely můžete z oken, nebo v případě předělů po místnosti, odsouvat několika způsoby. Podle dispozice pokoje se uklidí k jedné straně, pokud je místnost velká a panely nebrání dostatečnému osvětlení, mohou být staženy vedle oken k oběma stěnám. V případě, že je mezi okny zeď, mohou zůstat uprostřed.

Posuvné panely se snadno instalují
Posuvné panely se snadno instalují (Zdroj: Ikea / Stylcon, s.r.o.)
Technické řešení posuvných panelů
Technické řešení posuvných panelů (Zdroj: Ikea / Stylcon, s.r.o.)

Ovládají se tyčkou nebo šňůrkou, připevněnou na každém panelu, a pak jde o samostatné ovládání jednotlivého bloku. Nebo je ovládání připevněno pouze na prvním panelu, spojeném s dalším v řadě. Ten potom za sebou táhne ostatní panely.

Tip:

Potřebujete použít jednoduchý pruh látky pouze jako optický předěl místnosti? Podle toho, jestli jej chcete posouvat, nebo umístit stabilně, můžete použít také lanko, nebo na záclonovou tyč, uchycenou do stropu.

V případě lanka je dobré ušít tunýlek pro tyčku také v horní části látky a ponechat nad ním alespoń 3 cm široký pruh látky pro přichycení žabek či háčků. Látka vyztužená tyčkou nebo laťkou se nebude prověšovat a zůstane rovná. U tyče postupujte stejným způsobem, nebo ji přímo provlékněte tunýlkem a látku pečlivě vyrovnejte, aby se nevlnila.

Zdroj informací: Ikea; Stylcon, s.r.o.

Publikováno: 10. 9. 2022, Autor: Helena Štětinová (text), archiv Christian Fischbacher, Ikea, Stylcon (foto), Profil autora: Redakce