reklama

Sítě proti hmyzu do oken i dveří zastaví nevítané návštěvníky

Sítě proti hmyzu v oknech už jsou celkem běžným zjevem, ale nevítaná hmyzí návštěva to vezme klidně i dveřmi. Komu by se líbilo kroužení much okolo oblíbeného moučníku a zmrzliny nebo bzukot komárů u nosu či lampičky, když usíná? Přes letní vedra není nic příjemnějšího, než nechat dveře a okna dokořán. Jediná cesta, jak se účinně bránit létajícímu a bodavému hmyzu, jsou sítě nejen do oken, ale i do dveří.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Sítě do oken i dveří udrží obtížný hmyz venku (Zdroj: Pavel Zeman)

Chceme-li instalovat sítě do oken, postačí nám sada s oboustrannou páskou nebo suchým zipem. Okno totiž není, především jedná-li se o ventilaci, nutno mít volné pro průchod zevnitř ven a naopak. U dveří je to jiné. Pokud se chceme cítit jako v amerických filmech a detektivkách, kde před vchodovými dveřmi jsou ještě dveře se sítí, můžeme si pořídit skládačku hliníkových dveří se sítí.

Bez prozkoumání návodu se neobejdeme. Stačí si dát v klidu jedno kafe a prohlédnout si postup skládání v návodu s malými detaily a piktogramy. V krabici je vše, co potřebujeme ke složení rámu a celých dveří. Tedy profily, spojky a samozřejmě tesa síť s plastovým přípravkem na aplikaci do rámu. Na krabici je zároveň zobrazeno nářadí a nástroje, které budeme pro sestavení dveří potřebovat.

V krabici najdete vše potřebné a také srozumitelný návod
i (Zdroj: Pavel Zeman)
V krabici najdete vše potřebné a také srozumitelný návod

Úprava rozměrů

Skládačka rámové sítě je rozměrově univerzální, můžeme ji tedy snadno přizpůsobit rozměrům našich dveří. Jako první krok přesně změříme dveře nebo jednotlivé dveřní křídlo v místech udaných návodem. Ostrou pilkou na kov pak, nejlépe v pokosnici, kovové díly rámu přesně zakrátíme. Drobné otřepy strhneme opatrně jemným pilníkem na kov. Zakrácení hliníkového profilu je možné pomocí vidiového kotouče ve stolní pile.

Skládačka je univerzální, proto si díly nakrátíme podle potřeby
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Skládačka je univerzální, proto si díly nakrátíme podle potřeby

Složení rámu

Zakrácené díly si rozložíme na zem spolu s rohovými a středovými spojkami. Ty jsou ve tvaru L nebo T. Spojky jsou kombinací kovu a plastu a šroubováním se pevně vzpříčí uvnitř profilu. Díky tomu a střední příčce je hotový rám pevný a kompaktní. To mu dává záruku dlouhé životnosti.

Rám obsahuje střední příčku
Rám obsahuje střední příčku (Zdroj: Pavel Zeman)
Před složením si vše cvičně urovnáme
Před složením si vše cvičně urovnáme (Zdroj: Pavel Zeman)

Pomocí malého křížového šroubováku postupně sesadíme celý rám. Stejně pečlivě a pevně vložíme a zajistíme středovou příčku. Hotový rám vyzkoušíme na křídle dveří, kam patří. Nyní můžeme přistoupit k instalaci sítě.

Na sesazení budeme potřebovat křížový šroubovák
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Na sesazení budeme potřebovat křížový šroubovák

Instalace sítě

Srolovanou síť rozvineme na hotový rám tak, aby po všech stranách byly stejné přesahy. Připravíme si nůžky a gumový profil, který síť bude držet v rámu. Přiloženým plastovým přípravkem pak postupně zatlačíme přes gumový profil síť do rámu. Postupujeme od nejdelší hrany. Síť při upevňování do rámu udržujeme stále napnutou. Nakonec po připevnění přesahy opatrně zařízneme ostrým řezákem.

Přesahující síť ořízneme
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Přesahující síť ořízneme

Panty a úchyty

Pružinku uvnitř pantu můžeme předpružit. Utahování stavěcího šroubku v nevrtaném pantu. Základní sada pantů, která je přiložena v krabici s výrobkem, je určena k přivrtání rámu se sítí k dveřním zárubním. Na nás pak je, jestli využijeme panty v základní sadě, které se přichycují do rámu dveří malými šroubky, nebo raději využijeme sadu Adapter set bez vrtání.

Ta se kupuje zvlášť a panty se pak jednoduše nasadí na požadované místo rámu dveří a stáhnou stavěcím šroubem jako malé svěrky. Uvnitř pantu je malá pružinka, kterou si můžeme předpružit podle vyznačených stupňů vylisovaných z vnější strany pantu. Její správné nastavení nám zaručuje, že se dveře po otevření samy zavřou a dolehnou na původní rám.

Uvnitř pantu je pružinka
Uvnitř pantu je pružinka (Zdroj: Pavel Zeman)
Osazené panty připevníme na zárubně
Osazené panty připevníme na zárubně (Zdroj: Pavel Zeman)

Nakonec rám se sítí osadíme plastovými krytkami spojů a připevníme úchyt s magnetem. Hotové dveře, osazené panty, připevníme na protikusy v zárubních. Pes pohlídá zloděje, síť mouchy, komáry a ostatní hmyzí vetřelce.

Zdroj informací: Pavel Zeman, www.tesa.com

Publikováno: 25. 8. 2022, Autor: Pavel Zeman (text a foto), Profil autora: Redakce