reklama

Všichni školou povinní potřebují svůj koutek s pořádným stolem

Počítače nám vstoupily do bytů jako užiteční pomocníci. Potřebují však prostor. Dříve se muselo najít místo pro objemné monitory. Poté je vystřídaly ploché obrazovky, ale místo na pracovní ploše stolu je potřeba vždy.

i (Zdroj: PePa)
Počítačový stůl sestavíte podle vlastní potřeby (Zdroj: PePa)

Budete potřebovat:

Celý stůl bude z 18mm lamina.

Stůl:

  • 1 ks deska stolu (rozměry dle nákresu)
  • 4 ks boky polic – nohou – 65 × 20 cm
  • 4 ks dna a půdy polic – nohou, vložené – 20×35,4 cm
  • 4 ks (a více dle potřeby) vložené police – 20×35,4 cm
  • 1 ks bok zadní nohy – 65×25 cm
  • 1 ks bok zadní nohy – 65×23,2 cm
  • 2 ks dno a půda zadní nohy (rozměry dle nákresu)

Horní police:

  • 2 ks boky – 34 × 15 cm
  • 2 ks police a půda – 116,4 × 15 cm
  • 1 ks středová příčka – 15 × 15 cm
  • 9 ks kolečka – výška 7 cm

Stůl je tvořen deskou o rozměrech 120×120 cm, která má jeden roh nakoso seříznutý tak, aby z bočních stran zbylo vždy 40 cm. Dvě boční nohy stolu tvoří 20 cm hluboké a 40 cm široké police na knihy a CD, zadní rohová noha stolu je tvořena stojkou o stejném půdorysu, jako má deska stolu, jen menších rozměrů. Stůl je opatřen malými kolečky (nejlépe s brzdičkou), aby s ním bylo možno pohybovat. Ložný prostor na stole zvětší jednoduchá polička s příčkou.

Rozměry celé sestavy
Rozměry celé sestavy (Zdroj: PePa)
Rozměry nohy stolu
Rozměry nohy stolu (Zdroj: PePa)

Malý pokoj v panelovém bytě, kde je zapotřebí vybudovat studentské pracovní zákoutí. Klasický velký stůl by v něm zabíral příliš místa a zabraňoval v přístupu k oknům. Celý stůl snadno vyrobíme z bukového lamina, které si v prodejně necháme uříznout na patřičné rozměry. Pomocí úhelníku přesně rozměříme otvory pro podpěrky. Ty by měly být v pravidelné vzdálenosti 5 až 8 cm. Díky nim si budeme moci libovolně přestavit výšky polic podle potřeby. Vrtáme ostrým novým vrtáčkem shodného průměru.

Výška polic lze upravovat podle potřeby
i (Zdroj: PePa)
Výška polic lze upravovat podle potřeby

Dvě knihovny s poličkami vlastně tvoří nohy stolu a příruční knihovničky zároveň. Jednotlivé části korpusu spojíme vruty do dřevotřísky 5 × 50 mm se zápustnou křížovou hlavou.

Jednotlivé části se spojují pomocí vrutů se zápustnou hlavou
i (Zdroj: PePa)
Jednotlivé části se spojují pomocí vrutů se zápustnou hlavou

Zadní rohovou nohu stolu tvoří dva proužky lamina spojené do tvaru L. Jeden musí být o tloušťku materiálu širší než druhý, aby byly po spojení shodně hluboké. Noha je stejně vysoká jako knihovničky. Aby pevně stála a bylo ji možno připevnit zespodu ke stolní desce, je opatřena zavětrovacími trojúhelníky.

Zadní noha stolu je opatřena zavětrovacími trojúhelníky kvůli stabilitě
i (Zdroj: PePa)
Zadní noha stolu je opatřena zavětrovacími trojúhelníky kvůli stabilitě

Hlavní částí stolu je horní stolní deska. Je to vlastně velký čtverec 120×120 cm. Ten je zakrácen pod úhlem 45° tak, aby kratší strany zůstaly 40 cm dlouhé. Připravené a nažehlovací hranou opatřené díly pak slouží jako jednoduchá skládačka. To oceníme především v budoucnu například při stěhování.

Celou sestavu lze rozebrat
i (Zdroj: PePa)
Celou sestavu lze rozebrat

Plastová kolečka připevněná pod nohy stolu slouží ke snadné manipulaci s celým stolem. Například při zapojování počítače nebo při mytí oken s celým stolem snadno popojedeme. Na nohy opatřené kolečky (budeme jich potřebovat 9) připevníme horní stolní desku. Vruty k jejímu připevnění musí být pouze tak dlouhé, aby neprošly deskou skrz.

Pro lepší manipulaci připevněte kolečka
i (Zdroj: PePa)
Pro lepší manipulaci připevněte kolečka

Pro zvětšení pracovní plochy stůl opatříme odkládací poličkou. Ta stojí přímo na stolní desce. Její rozměr je takový, aby do ní šly snadno ukládat diskety i CD. Není třeba připevňovat poličku ke stolní desce vruty. Její nohy stačí opatřit oboustrannou lepicí páskou. Ta poličku na stole pevně udrží a zabrání jejímu sklouznutí. V rohu stolní desky, kde by měly vést kabely monitoru, klávesnice a myši, vyvrtáme otvor. Použijeme k tomu vykružovací pilku. Po vyvrtání vsadíme do otvoru plastovou průchodku.

Vyřízněte průchodku pro kabely
i (Zdroj: PePa)
Vyřízněte průchodku pro kabely

A je hotovo! Ať vám skvěle slouží dlouhá léta!

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 23. 8. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce