Jaký komín do cihlového domu?

Mít v domácnosti dobrý komín, to je sen mnoha majitelů rodinných domů i rekreačních objektů. Díky komínu budete nezávislí na topné sezoně i jediném druhu paliva, ale hlavně si budete moci dopřávat příjemné chvíle u živého ohně, kdykoli se vám zachce. Jaký komín zvolit? Někteří stavebníci cihlových domů podléhají starému klišé o tom, že do cihlové stavby patří jedině cihelný komín. Přitom platí, že komín a zdivo jsou dvě naprosto odlišné části stavby. Podmiňovat výběr materiálu pro komín typem zdiva je tedy nesmysl.

Jaký komín do cihlového domu?

Komín do cihlového domu

Je to podobná logika, jako kdyby si chtěl někdo odlít nábytek z betonu jenom proto, že má betonové základy domu. Kritéria, která by měla rozhodovat o volbě komínu, jsou přitom zcela jiná – tedy jaké má parametry a vlastnosti. Není v tom nic složitého: Požadavky na moderní komínový systém jsou stále přísnější, k bezpečnému odvodu spalin od spotřebiče a podpoře optimálního výkonu topné soustavy se přidávají také energetická úspora, rychlost a jednoduchost výstavby nebo estetické požadavky. Technické vlastnosti komínu určuje v první řadě vnitřní komínová vložka, která – jak říká staré pravidlo – je srdcem komínu. Komínový systém, který nejlépe splňuje všechny na něj kladené požadavky, je nejvhodnější pro cihlové domy stejně jako pro betonové stavby a dřevostavby. Vždy se ale může jednat o jiný typ. Záleží na druhu paliva a topného prvku nebo na požadavcích uživatelů.

Jaký komín do cihlového domu?
Jaký komín do cihlového domu?

Komín není součástí zdi!

Stavebníci, kteří se nechají zlákat vidinou cihelného komína, často zapomínají, že i tento komínový typ musí dilatovat. V představách některých stavebníků má výsledek podobu naprosto homogenního cihlového monolitu, kdy je tvarovka komína statisticky svázána s cihlovou zdí. Pokud by tomu tak bylo, riskoval by uživatel takového komínového systému závažné defekty zdiva. Komín totiž vždy tvoří samostatnou jednotku, která během provozu dilatuje, což by se ve spoji takto konstruovaného komínu a zdi muselo projevit popraskáním stěny, komínu a omítky. Takový komín v sobě samozřejmě nese nebezpečí požáru nebo otravy zplodinami.

Nezapomeňte, že komín do cihlového domu kupujete v životě jenom jednou

Při volbě komínu je tedy třeba zohlednit zcela odlišné vlastnosti, než je materiál jeho opláštění. Navíc, pokud stavebník miluje cihly natolik, že se bez nich v interiéru nedokáže obejít, může si jakýkoli kvalitní komín nechat obezdít režným či pohledovým zdivem. Samotný komínový systém si pořizujeme na celý život a vyměnit jej, pokud s jeho výkonem budeme nespokojeni, už zřejmě nebudeme mít příležitost – zvolený komínový typ budou naopak používat ještě naše děti a vnoučata. Proto je zapotřebí vzít v úvahu, že komín tvoří dilatačně, statisticky i esteticky samostatný prvek, a při jeho volbě zohlednit skutečně relevantní faktory – aby byl opravdu bezpečný, měl správný tah, a samozřejmě aby nebyl fixován na jediný typ tepelného spotřebiče. Po pečlivém zvážení těchto faktorů je zjevné, že také do cihlových domů je nejvhodnější univerzální komín, na který poskytuje výrobce nadstandardní záruku a perfektní servis.

Kde pořídit komín? Tam, kde mají kompletní nabídku.

Jaký komín si tedy vybrat a kde jej pořídit? Je to jednoduché – vydejte se tam, kde disponují kompletní nabídkou komínových systémů. Pouze u výrobce, který je schopen promptně dodat jakýkoli typ komínového systému včetně méně standardních řešení, jako jsou komíny pro nízkoenergetické domy, fasádní komíny nebo modulové komíny s krbovými kamny, máte jistotu, že zvolíte skutečně optimální řešení pro jakoukoli stavbu. Jedinou firmou na tuzemském trhu, která touto kompletní nabídkou komínových systémů disponuje, je jejich největší evropský výrobce Schiedel. Ten se sám dlouhodobě věnuje vývoji a výrobě jak komínových vložek, tak i všech ostatních komponentů, a na základě průběžného testování věrohodně garantuje jejich technické i užitné vlastnosti.

Kde pořídit komín? Tam, kde mají kompletní nabídku.
Kde pořídit komín? Tam, kde mají kompletní nabídku.

Výhody jediné vrstvy tvárnic a integrované tepelné izolace

Rychlost a snadná výstavba komína jsou faktory, které také zásadně promlouvají do výběru konkrétního typu komínového systému. Montáž většiny cihelných komínů probíhá tak, že se komínový plášť montuje na místě ze dvou částí, kdežto Schiedel Absolut pouze z jedné komínové tvárnice, navíc s integrovanou tepelnou izolací.

Výhody jediné vrstvy tvárnic a integrované tepelné izolace
Výhody jediné vrstvy tvárnic a integrované tepelné izolace

Takto strukturovaný komín disponuje menším množstvím spojů a umožňuje rychlejší instalaci než komíny s tvárnicemi z více dílů. Úměrně nižšímu počtu spojů se snižují také rizika chyb při výstavbě, což přináší časovou, finanční i organizační úsporu. Rychlost instalace a perfektní výsledek je zaručen také díky nadstandardnímu servisu, který společnost Schiedel stavebníkům poskytuje, včetně odborného založení komínu. Oblastní technici nebo obchodní zástupci společnosti následně zajistí profesionální poradenství během provozu.

Spoléhejte na kvalitní reference

Komín je investicí doslova na celý život, a proto je třeba při jeho pořízení vycházet z relevantních referencí. Proti manipulacím typu „do cihlového domu jedině cihelný komín“ může Schiedel Absolut postavit prestižní ocenění z odborných veletrhů, výstav a soutěží. Jen v posledních letech získal celou plejádu cen, které jsou těmi nejlepším doporučeními pro stavebníky rodinných domů včetně cihlových staveb.

Originální komín Schiedel na jediné paletě

Kompletní nabídka komínových systémů Schiedel obsahuje kromě typu Absolut také další sortiment, který by měl stavebníky cihlových domů zajímat. Velmi oblíbeným řešením je Schiedel Uni***Plus Komplet, který představuje kompletní balení kvalitního komínu, odolného vůči vlhkosti i vyhoření. Jedná se o klasický třísložkový komín se zadním odvětráváním. Jediná nevratná paleta obsahuje tvárnice, vložky, izolační rohož a veškeré příslušenství pro komín o výšce 7 m. Elegantní design je korunován stylovým zakončením komína, vyrobeného na bázi nenasákavých betonových prvků s imitací cihly. Instalaci tohoto komínového systému lze zvládnout i svépomocí.

Originální komín Schiedel na jediné paletě
Originální komín Schiedel na jediné paletě

Fasádní komín lze postavit i dodatečně

Fasádní komín Schiedel vynikne nejen svými vlastnostmi, ale také jako estetická dominanta vnějškového i interiérového řešení moderního rodinného domu. Tento komínový systém lze snadno vystavět i dodatečně k již hotovému domu. Na trhu jsou nyní dva typy těchto kvalitních nerezových komínů, Schiedel Kerastar a Schiedel ICS. Jedná se o třívrstvé komíny, jejichž vnější plášť je tvořen kvalitní nerezovou ocelí. Pod pláštěm se nachází minerální izolace a vnitřní komínová vložka.

Komínový systém Schiedel Kerastar disponuje vnitřní vložkou z tenkostěnné keramiky. Může být připojen na spotřebič s odvodem teplých nebo chladných spalin i na kondenzační kotel. Na tyto komíny je také poskytována záruka 30 let.

Fasádní komín lze postavit i dodatečně
Fasádní komín lze postavit i dodatečně

Fasádní komín Schiedel ICS disponuje vnitřní vložkou z vysoce kvalitní nerezové oceli. Lze jej používat pro veškeré typy paliva i spotřebičů. Dokáže pracovat v podtlaku i přetlaku. S tímto komínovým systémem se pojí bohatá nabídka příslušenství a tvarovek pro vytvoření náročných odvodů spalin bez nutnosti zadávat do výroby atypické prvky.

Komín můžete získat i s krbovými kamny

Touha mít vlastní krb nebo krbová kamna je často hlavním motivem pro pořízení komína. Atmosféra živého ohně v domácnosti je opravdu nenapodobitelná. Modulový komín Schiedel Kingfire Parat s integrovanou krbovou vložkou vyniká snadnou a rychlou montáží, která eliminuje chyby při výstavbě a šetří náklady. Komín je složen z prefabrikovaných dílců, které se při výstavbě místo obvyklého montování po jedné tvárnici jednoduše překlápějí na sebe pomocí jeřábu. Standardní výška komínu odpovídá jednomu podlaží, ale vyrábějí se až šestimetrové komponenty na míru každé stavbě. Také veškerá napojení kouřovodu jsou vyrobena z prefabrikátů. Pro unikátní montážní technologii Schiedel Parat se dodávají komínové systémy typu Uni***Plus, Absolut nebo Avant Primo.

Komín můžete získat i s krbovými kamny
Komín můžete získat i s krbovými kamny

Díky kompaktnímu tvaru a rozměrům 550 x 550 x 2940 mm mají architekti a projektanti zcela volnou ruku při řešení vnitřních dispozic domu. Elegantní krby lze obezdít, omítnout nebo obložit keramikou, a stanou se tak rychle estetickým středobodem každé domácnosti.

Více informací o možnostech komínových systémů pro cihlové domy získáte na speciálním komínovém portále www.nakominuzalezi.cz. Kompletní nabídku systémových komínů pro všechny typy staveb naleznete na webu výrobce www.schiedel.cz.

Autor: Schiedel, s.r.o. (text a foto)

Související k tématu