reklama

Je dobré mít o kolečko víc

A raději nejmíň o dvě. Konzervativní zařízení interiéru vyžaduje, aby v něm věci měly své místo – prostě solidní kusy, a to, pokud možno na věky věků. Naopak v moderním vzdušném bytě s lehkým nábytkem jakoby všechno bylo v pohybu. Právě kolečka tomu pomáhají. Uplatnění ovšem najdou i v prvně jmenované variantě.

Je dobré mít o kolečko víc
Nábytková kolečka
Nábytková kolečka
Nábytková kolečka
Nábytková kolečka

Třeba masivnímu karetnímu stolku, polici pod televizor nebo pojízdnému baru či jiným nábytkovým doplňkům kolečka sluší i pod vyřezávanými zlacenými rámy, mezi plyšem a nehybnou tradicí. Moderní domácnost se bez koleček (a válečků) neobejde: s mobilním nábytkem se totiž snadno manipuluje, a přitom na podlaze nezanechává rýhy, čmouhy ani jiné rozčilující stopy. Kolečka a válečky v současném interiéru jsou často přiznaná, jindy se však skrývají za sokly a pod nábytkem zkrátka vůbec vidět nejsou – až když potřebujeme jednotlivé kusy odsunout, jde to najednou překvapivě snadno. Dalo by se říci, že praktická možnost flexibilních úprav našeho prostředí patří k modernímu životnímu stylu. Nemusí ovšem vždy jít o celé nábytkové kusy: třeba v našich ne vždy prostorných bytech často používáme úložné prostory pod postelemi či skříněmi, řešené jako zásuvkové kontejnery. V takovém případě bývají kolečka jen na jedné straně, takže jimi opatřené předměty nejsou plně mobilní, ale rozhodně se s nimi snáz manipuluje, tedy vysouvají se tam a zase zpátky.

Nábytková kolečka
Nábytková kolečka
Nábytková kolečka
Nábytková kolečka

Pětkrát o kolečkách

  • Se čtyřmi otáčivými kolečky umístěnými v rozích se nejlépe manévruje, dokonce lze nábytek otáčet na místě.
  • Při stejně umístěných dvou pevných a dvou otočných kolečkách je manévrování o něco horší, ale přímý dojezd je dobrý.
  • Pokud jsou dvě otáčivá a dvě pevná kolečka umístěna na kříž, tedy ve středu stran, manévrovat lze sice dost dobře, ale za určitých okolností můžeme mobilní kus převrhnout.
  • Je opravdu dobré mít o kolečko víc? Lichý počet využijeme tam, kde má nábytek nést větší hmotnost – středové kolečko ji totiž roznese a při velkém zatížení se středová část police neprohne.
  • Důležitý je tichý a hladký chod koleček: na pokušení mazat ložiska, kluzná pouzdra a osy vazelínou nebo olejem ve spreji ale můžeme zapomenout, protože nábytková kolečka pro domácnost údržbu vůbec nepotřebují.
  • Připraveno ve spolupráci s firmou Hettich ČR k. s.

    Publikováno: 8. 9. 2013, Autor: Jiří Jan (text), Hettich (foto) , Profil autora: Redakce