reklama

Schodiště je šperkem každého interiéru, vybírejte proto pečlivě

Máte-li dům či byt ve více podlažích, bez schodiště se neobejdete. Při jeho výběru je důležité myslet na to, aby schodiště bylo funkční, bezpečné a přitom se hodilo k danému typu interiéru.

Schodiště je součást interiéru (Zdroj: PePa)

Schodiště nemá jen funkci praktickou, je také nosným stavebním prvkem a součástí interiéru, kde se spolupodílí na vytvoření celkového dojmu z obytného prostoru. Při plánování schodiště máme na výběr z mnoha typů i materiálů. Vybírat bychom proto měli tak, aby se hodilo do interiéru a splňovalo nároky na bezpečnost a pohodlí.

Druhy schodišť

Schodiště můžeme rozdělit na interiérová a exteriérová schodiště, každé z nich má svá specifika. Dnes se budeme věnovat interiéru.

Schodiště volte tak, aby doplnilo interiér
Schodiště volte tak, aby doplnilo interiér (Zdroj: PePa)
Schodiště může být v jakémkoli stylu či designu
Schodiště může být v jakémkoli stylu či designu (Zdroj: PePa)

Konstrukce schodiště podle materiálu:

  • železobetonová, s dlažbou nebo dřevem
  • celodřevěná s podstupni nebo bez podstupňů
  • dřevěná konstrukce s nášlapy z kamene nebo skla; ocelová se stupni ze dřeva, kamene, skla, poloroštů
Nášlapné plochy mohou být dřevěné...
Betonové schody (Zdroj: PePa)
... nebo z keramických dlaždic či ostatních materiálů
... nebo z keramických dlaždic či ostatních materiálů (Zdroj: PePa)

Rozdělení typů schodišť podle tvaru

  • přímá
  • lomená ve tvaru písmen L, U, několikanásobně lomená (lomená schodiště bývají s mezipodestou, na níž se dá odpočinout)
  • točitá a zakřivená
Schodiště může být přímé
Schodiště může být přímé (Zdroj: PePa)
Může být i lomené s podestou pro odpočívání
Může být i lomené s podestou pro odpočívání (Zdroj: PePa)

Schodiště přímé

Přímé schodiště je velmi pohodlné a bezpečné pro děti, dospělé i seniory nejen při běžném provozu, ale i při stěhování a manipulaci s nábytkem. Stavební norma vyžaduje schodiště široké min. 90 cm.

Zakřivené a lomené schodiště

Zakřivené schodiště vypadá v prostoru zajímavě, ale je méně komfortní při zajištění pohodlí a bezpečnosti. Zakřivené schodiště se většinou staví tam, kde je v půdorysu omezený prostor. Lomené schodiště mívá tvar písmene L nebo U.

Zakřivené schodiště je méně náročné na prostor
Zakřivené schodiště je méně náročné na prostor (Zdroj: PePa)
Lomené schodiště mívá tvar písmene L nebo U
Lomené schodiště mívá tvar písmene L nebo U (Zdroj: PePa)

Točité schodiště

Točité schodiště působí elegantně a bývá ozdobou interiéru. Stupně jsou většinou kotveny do středového nosného prvku nebo jsou zavěšeny do ocelových lanek, které působí jako kovová pavučina. Z estetického hlediska je působivé, ale velkou skříň přes něj nepřestěhujete, proto si jeho použití dobře rozmyslete.

Náhrada schodiště

Nejjednoduššími typy schodišť jsou žebříky nebo schůdky, které se většinou používají pro přístup na půdu nebo do podkroví. Ty mohou být jak napevno zabudované, tak i skládací. Do malých prostor nebo u spacích či úložných prostor se používá i takzvané mlynářské schodiště – se střídavě umístěnými širšími částmi stupňů.

Výška jednotlivých stupňů schodiště by neměla přesáhnout 17 cm, jejich výška by měla být všude konstantní. Doporučená hloubka nášlapu je 30 až 31 cm. Co se týká šířky, ideální je, když se na schodišti mohou pohodlně minout dva lidé.

Funkci schodiště mohou převzít žebříky
Funkci schodiště mohou převzít žebříky (Zdroj: PePa)
Žebříky mohou být výsuvné či napevno
Žebříky mohou být výsuvné či napevno (Zdroj: PePa)

Materiály

Schodiště mohou být dřevěná, kovová, betonová, cihlová i plastová nebo třeba skleněná, případně mohou být tyto materiály vzájemně různě kombinovány.

Dřevěné schodiště

Nejrozšířenějším typem dřevěných schodišť jsou takzvaná zadlabaná schodnicová schodiště, jejichž nášlapy jsou zadlabány do vnitřní a vnější schodnice neboli bočnice. Odlehčenějším typem jsou schodnicová sedlová schodiště, jejichž nášlapy jsou včetně zábradlí na obě bočnice pouze posazeny. Schodiště ze dřeva dodá interiéru pocit tepla a útulnosti. Nejčastěji se využívá dub, jasan nebo javor, cenově nenáročná je borovice. Dobrý poměr kvality a ceny má buk.

Dřevěné schodiště prostor zatepluje
Dřevěné schodiště prostor zatepluje (Zdroj: PePa)
Na výběr máte spoustu druhů dřeva
Na výběr máte spoustu druhů dřeva (Zdroj: PePa)

Kovové schodiště

Schodiště z kovu může v interiéru působit jako šperk. Jako materiál je vhodný hliník, ocel nebo nerez. Tyto materiály jsou navíc ještě upravovány žárovým pozinkováním či nátěrem. Plechy schodů se profilují a tím se eliminuje riziko uklouznutí. Z kovu se v dnešní době často konstruují točitá schodiště, protože i v malém prostoru působí vzdušně.

Kovové schodiště je dominantou interiéru
Kovové schodiště je dominantou interiéru (Zdroj: PePa)

Betonové schody

Betonové schody jsou vhodné pro velké prostory. Mají hned několik výhod – jsou stabilní, požárně odolné a trvanlivé. Je možné je obložit dřevem, kamenem, PVC, dlažbou. Nevýhodou betonového schodiště je jeho vysoká cena, jejich nevýhodou bývá téměř nulová možnost rekonstrukce či jiné následné úpravy nebo výměny.

Betonové schodiště se hodí do každého interiéru
Betonové schodiště se hodí do každého interiéru (Zdroj: PePa)
A obložit je můžete různými materiály
A obložit je můžete různými materiály (Zdroj: PePa)

Kombinace materiálů

Trendem doby je použití kombinace materiálů. Například šprušlonosné schodiště vyrobené v kombinaci dřeva a kovu je oblíbeno zejména díky vzdušnému a futuristickému vzhledu. Za luxusní typ pak bývá považováno schodiště tvořené kovem a sklem, ale to se hodí jen do určitého typu interiéru.

Pro interiérová schodiště je výběr materiálů samozřejmě širší, kromě dřeva (smrk, borovice, modřín, javor, jasan, buk, dub a různá exotická dřeva) lze použít dýhovanou dřevotřísku, kámen, umělý kámen, ocel (lakovanou, chromovanou, niklovanou), nerez ocel (broušenou, leštěnou, pískovanou), leštěnou mosaz nebo sklo. Použití masivu je dáno především vlhkostí interiéru – ve vlhkém prostředí může totiž dojít k popraskání dřeva.

Nedílnou součástí schodiště je zábradlí, které může mít vlastní konstrukci nebo je připevněno k nášlapům, popřípadě ke konstrukci schodiště.

Zdroj informací: DASTECH s.r.o.

Publikováno: 17. 9. 2022, Autor: PePa (text, foto) , Profil autora: Redakce