Krb v domě bez komína? Bourání zdí není jediná cesta

Kouzlo živého ohně přímo v domácnosti si touží vychutnávat snad každý majitel rodinného domu. Ale co ti, kteří koupili hotový dům bez komína? Až donedávna si tito uživatelé mohli nechat o krbu jen zdát – anebo se pustit do složité a zdlouhavé rekonstrukce. Cesta k oranžovým plamenům ve vlastním krbu ale nemusí být plná prachu z bouraných zdí, což dokazuje příběh paní Havránkové ze Zelenče. Uživatelka domu bez komína se odmítla vysněného krbu vzdát a zvolila elegantní řešení - fasádní komín Schiedel ICS, který lze vystavět také dodatečně.

Krb v domě bez komína? Bourání zdí není jediná cesta

Manželé Havránkovi koupili řadový domek v Zelenči, který byl sice připraven ihned k nastěhování, ale scházel mu komín. Přestože oba toužili po krbových kamnech, nechtělo se jim v novém domě kvůli komínu bourat ani komplikovaně přestavovat zdi.

Když už se zdálo, že komín i krb budou muset odložit nebo zcela oželet, objevila paní Havránková ještě jednu možnost. „Dočetla jsem se o fasádních komínech, které je možné instalovat dodatečně, do hotových objektů,“ říká investorka. „Tím bylo rozhodnuto.“ Havránkovi využili toho, že Schiedel jako největší světový výrobce komínových systémů věnuje problematice dodatečné instalace v posledních letech zvýšenou pozornost, čemuž odpovídá i speciální nabídka fasádních nerezových komínů. Volba nakonec padla na celonerezový komín Schiedel ICS v kombinaci s krbovými kamny Romotop.

Krb v domě bez komína – fasádní komín Schiedel
Krb v domě bez komína – fasádní komín Schiedel
Krb v domě bez komína – fasádní komín Schiedel
Krb v domě bez komína – fasádní komín Schiedel

Fasádní nerezový komín Schiedel ICS se stal estetickým doplňkem exteriéru domu.

Jediný den přesné a čisté práce místo týdnů složité rekonstrukce

Pokud se paní Havránková obávala klasického průběhu rekonstrukčních prací, spojených s instalací komína, byl její strach rozptýlen během jediného dne. Tak dlouho totiž trvala celá výstavba fasádního komínu Schiedel ICS. „Pracovníci společnosti Schiedel pracovali opravdu rychle. Bylo velmi příjemné sledovat práci profesionálů, kteří připravili jeden malý otvor pro průchod komína, a to s centimetrovou přesností, takže se nemuselo nic začišťovat ani na zdi dodatečně opravovat. Jednalo se vlastně o jediný bourací zásah do konstrukce zdí. V podání pracovníků firmy Schiedel vypadala celá instalace fasádního komínu jako jednoduchá dětská stavebnice,“ pochvaluje si paní Havránková.

Bezpečný komín a romantické chvíle u živého ohně

Komínový systém Schiedel ICS je lehký třívrstvý komín s vnitřní nerezovou vložkou, minerální izolací a vnějším nerezovým pláštěm, který lze napojit na jakýkoliv spotřebič. „Při výběru pro nás byly rozhodující parametry požární ochrany. Komín musí léta odolávat téměř denní zátěži vysokoteplotního žáru a odvodu spalin. Proto jsme zvolili Schiedel, který je navíc originálním výrobcem veškerých komponentů,“ shoduje se mladý pár.

Bezpečný komín a romantické chvíle u živého ohně
Bezpečný komín a romantické chvíle u živého ohně

Stylová kamna mohou být roztopena, kdykoli majitelé domu v Zelenči zatouží po romantických chvílích u živého ohně.

A jak hodnotí komín po první zimě? „Vynaložené finanční prostředky se nám vrací díky nižším výdajům za vytápění. Údržba krbových kamen je opravdu nenáročná, jednou za rok přijde na kontrolu kominík, jinak je komínový systém bezúdržbový,“ prozrazuje paní Havránková. „Ta nekrásnější odměna je ale možnost roztopit si vlastní krb, kdykoli se nám zachce. Pokaždé, když se podíváme do plamenů, si můžeme říci, že to stálo za to.“

Podrobné informace nejen o fasádních komínech naleznete na www.schiedel.cz.

Autor: Schiedel, s.r.o. (text a foto)

Související k tématu