Dýňové strašidlo
Urodilo se vám letos hodně dýní a strašidelné obličejíky z nich už máte vyřezané? Pokud vám ještě nějaký exemplář zbyl, můžete zkusit další motiv podle našeho návodu. A pro mlsné jazýčky máme i recept na marmeládu a polévku.



Letošní úroda dýní se opravdu podařila. Na mnoha zahrádkách, balkonech i na schodištích domů vidíme klasické bubáčky. (Z kulaté dýně je obličejík vyřezaný za chvíli, návod najdete zde – Strašidlo z dýně)



Pokud je dýně hodně velká a má nepravidelný tvar, můžete ji přeříznout v půlce a z každé půlky připravit jinou lucernu. Dužinu z dýně vydlabejte tak, aby se stěny zbytečně neztenčovaly, při vyřezávání složitějších motivů by se pak mohly zbortit.




Motiv si předkreslete na papír, rozvrhněte si umístění prosvětlovacích výřezů. Při vyřezávání větších motivů si musíte uvědomit, že kontury je potřeba přerušit tak, aby „nevypadla“ celá plocha obrázku. Na našem nákresu jsou části nevyřezaných kontur u netopýra označeny červeně a zvýrazněny šipkou.


Hotového dýňáka postavíme na rovnou plochu. Tím, že je otočený řezem k zemi starosti s upevněním pokličky odpadly a svíčka je chráněna i proti dešti.

Malé plody ozdobných dýní, které se nevejdou do aranží v různých miskách a košíčcích, můžeme použít i do podzimních kytic.


Plod dýně navážeme na drátek a ten omotáme barevným lýkem – vznikne dlouhá stopka. Drátky s dýněmi navážeme na těžítko nebo na kámen, aby se nepřevažovaly a nevypadávaly z vázy. Do kytice pak doplníme buď suché květy a traviny nebo živé větvičky břečťanu nebo jiných neopadavých rostlin. Břečťan ještě doplníme vlákny barevného lýka.


Tip pro děti


Máte-li menší děti, dejte jim barevné papíry, lepící tyčinku a nechte jim volnou ruku. Určitě vás překvapí.