Šikovná fólie za radiátory

Při hledání toho, kdo nám sebral nezanedbatelný díl výplaty, jsme jako jednoho z vážných pachatelů odhalili zbytečné výdaje za energii. Víme, že spousta tepla, které jsme krvavě zaplatili, nám jen tak zbůhdarma uteče stěnou za radiátory.

Šikovná fólie za radiátory

Co s tím? Jde o to přimět stěnu za topením, aby nám teplo nebrala, nepohlcovala ho, ale aby ho odrážela do místnosti. Problém je to především u nezateplených budov se špatnou izolací. Do určité míry lze nápravy dosáhnout amatérským polepením stěny staniolem (lépe ale alobalem), nebo speciálním nátěrem, protože nějaký prostředek by měl teplo do místnosti vracet. Pomoct mohou polepené polystyrénové desky, které se k tomuto účelu donedávna používaly.

Jde to jednoduše

Zajímavý námět, jak se s tímto problémem vyrovnat, zájemcům nabízí tesa tape v podobě odrazové fólie za radiátor. Fólie tesamoll je proti jmenovaným prostředkům zase o krok dál: v až osmdesátiprocentní účinnosti i neuvěřitelně jednoduchém způsobu užití. Jedná se o hliníkem potaženou izolační pěnu, kterou připevníme za radiátor. Ukazuje se, že z hlediska reálné úspory nestojí za to kupovat jakékoliv odrazové fólie, ale zaměřit bychom se měli na výrobky prověřených firem, protože u podezřele levného zboží se může nosná část lámat anebo hliníková fólie odlepovat.

Fólie tesamoll v rozměru 100×70 centimetrů se prodává za cenu kolem 209 korun a je k dostání v železářstvích a hobby marketech.

Jak na to

Jak na to
Jak na to

1. Připravíme si fólii tesamoll, dřevěný metr, tužku a nůžky.

Jak na to
Jak na to

2. Vyměříme plochu za radiátorem a v místě jeho uchycení do zdi fólii nastřihneme.

Jak na to
Jak na to

3. Fólii opatrně vsuneme za radiátor.

Jak na to
Jak na to

4. Přitiskneme ke stěně a pečlivě uhladíme. Fólii přilepíme buďto oboustranně lepicí pěnovou páskou, nebo páskou na koberce. Tyto prvky se kupují zvlášť a nejsou součástí balení.

Jak na to
Jak na to

5. Fólie tesamoll je připravena odrážet teplo zpět do místnosti.

Připraveno ve spolupráci s firmou tesa tape.

Autor: Jiří Jan (text), tesa tape (foto)

Související k tématu