reklama

Pasivní dům si můžete vyzkoušet na vlastní kůži

Pasivní domy se v současnosti stávají novým trendem v bydlení, a to zejména z důvodu rostoucích cen energie a směrnice Evropské unie, podle které musí nově stavěné domy splňovat přísné nároky na spotřebu energie. Společnost Greenstudio s.r.o. se svými smluvními partnery a s využitím materiálu Ytong zrealizovala výjimečný projekt, který přibližuje výhody a komfort pasivního bydlení široké veřejnosti.

Pasivní domy se v současnosti stávají novým trendem v bydlení, a to zejména z důvodu rostoucích cen energie a nových směrnic. Co musíte vědět?
Pasivní dům si můžete vyzkoušet na vlastní kůži

Energeticky certifikovaný pasivní dům v rakouském Kittsee je zajímavý pro laickou i odbornou veřejnost. Již nyní mají zájemci možnost v tomto domě strávit pár dní, během kterých si mohou vyzkoušet plnohodnotné bydlení v pasivním domě a seznámit se s jeho jednotlivými prvky, například větráním s rekuperací tepla. Na vlastní kůži tak ocení příjemné vnitřní mikroklima, které je v domě za každého počasí. V létě se nepřehřívá a v zimě jej vytopí i jen pouhé zapnuté spotřebiče nebo teplo lidského těla.

Pro odborníky

Pro odborníky
Pro odborníky

Odborníci mohou využít podrobné dokumentace a analýz jednotlivých aspektů materiálů a stavebních postupů. Proces výstavby této referenční stavby byl totiž podrobně zdokumentovaný. Certifikaci Institutu pro pasivní domy v německém Darmstadtu získal nejenom celý dům, ale i jeho jednotlivé detaily. To je zárukou výjimečné kvality. V domě probíhají měření, jako je blowerdoor test, monitorování povrchových teplot stavebních konstrukcí, posuzování stavebních detailů, termografická a termovizní měření, měření vlhkosti, elektromagnetického záření v interiéru a exteriéru a také měření radioaktivity.

Pro odborníky
Pro odborníky
Pro odborníky
Pro odborníky

Objekt je založen na plošném železobetonovém základu tloušťky 25 cm, který se nachází na 50cm vrstvě zhutněného pěnového skla. Nosný systém tvoří vnější obvodové stěny a vnitřní nosné stěny. Obvodové stěny jsou z tvárnic Ytong P2 – 400 a tepelné izolace Isover TF profi v tloušťce 30 cm, tvoří tak difuzně otevřenou a zároveň vzduchotěsnou konstrukci.

Pro odborníky
Pro odborníky
Pro odborníky
Pro odborníky

Proč Ytong pro pasivní domy?

„Na vysoké škole jsem se seznámil díky soutěži s Ytongem. Pak jsem hledal materiál, který by umožnil rychlou výstavbu pasivního domu a nabízel skládačku, ze které lze postavit celý dům. Proto jsem si vybral Ytong, který má extra výborné tepelněizolační vlastnosti ve všech směrech a kompletní sortiment: překlady, strop, střechu, schody, příčky. A navíc je velmi lehký,“ vysvětluje Martin Duchoň ze slovenského Green Studia, proč se rozhodl využít právě Ytong. „Stavby z Ytongu navíc vykazují výborné výsledky blowerdoor testu. Jsou tedy vzduchotěsné,“ dodává.

Proč Ytong pro pasivní domy?
Proč Ytong pro pasivní domy?
Proč Ytong pro pasivní domy?
Proč Ytong pro pasivní domy?

Testovací pasivní dům je situovaný v rakouském pohraničí, v obci Kittsee, která je vzdálená jen několik kilometrů od Bratislavy. Nachází se v zóně samostatně stojících rodinných domů a postavený je v souladu s požadavky současné architektury – tvarem ani hmotou nenarušuje okolní prostředí. Je navržený pro trvalé bydlení čtyř nebo pěti osob tak, aby kromě komfortního bydlení zajistil i možnost relaxace. Více informací najdete na stránkách www.pasivnydom.info.

Podrobnosti o stavbě

Název stavby: EPD KittseePozemek: 451 m2Půdorys domu: 9,0 × 11,1 mCelková užitná plocha: 142,4 m2Projektovaná měrná potřeba tepla na vytápění: 11 kWh/m2 za rok (podle programu PHPP – PassivHaus Projektierungs Paket)Měrná potřeba tepla na vytápění při n50 = 0,185/h: 10 kWh/m2 za rok (podle programu PHPP)Vzduchotěsnost budovy (Blower-Door test): n50 = 0,185/hMěrná potřeba primární energie: 77 kWh/(m2 a)Tepelná ztráta při n50 = 0,185/h: 11W/ m2Tepelná zátěž při n50 = 0,185/h: 7 W/ m2Náklady na hrubou stavbu: 1 400 €/ m2 (základová deska, stavba, projekt, stavebné povolení)Orientační náklady na vytápění: 180 € (elektřina a teplo)Architektonický návrh exteriéru a interiéru: Ing. Martin Duchoň, greenstudio s.r.oStavební firma: Drevstav Slovakia s.r.o a greenstudio s.r.o

Použité materiály, konstrukce, tepelně-technické

Stavba: Zděná stavba z pórobetonu s difúzně otevřenou skladbou

Základová deska: Železobetonová deska tloušťky 250mm na zhutněném pěnovém skle tloušťky 500mm, U = 0,104 W/m2. K– skladba směrem z interiéru: laminátové parkety 8 mm, cementový potěr 70 mm, PE fólie, 100 mm izolace Isover EPS 100S, hydroizolace weber.tec superflex 10, 250mm železobetonová deska, 50mm podkladový beton, 500mm zhutněného pěnového skla

Fasáda s kontaktním zateplením: tloušťka obvodových stěn 565 mm, U = 0,098 W/ m2. K– skladba směrem z interiéru: tenkovrstvá omítka 5 mm, YTONG P2-400 tloušťky 250mm, Izolace Isover TF profi tloušťky 120mm, izolace Isover TF profi hrubosti 180mm, tenkovrstvá silikátová omítka na lepidle tloušťky cca 2mm.

Strop poschodí: Tloušťka stropu na poschodí 500mm, U = 0,075 W/ m2. K– skladba směrem z interiéru: sádrokartón 15mm, vzduchová mezera 60mm, Isover Unirol plus 400mm, OSB 3 hr. 22mm, Isover Unirol plus 100mm, dřevěný záklop 20mm

Střecha: Střecha valbová, použitá krytina pro střechy s nízkým sklonem BRAMAC max 7

Okna: certifikovaná dřevěná okna pro pasivní domy Makrowin 88 G2, Ug = 0,68 W/m2. K, g = 0,62 W/(m2K), Uf = 0,76 W/(m2K)

Vstupní dveře: dřevěné Makrowin, Ud = 0,8 W/m2 . K

Vytápění a větrání: Nilan VP 18 compact K – přívod a odvod vzduchu přes fasádu, ohřívaný a chlazený přes vzduchové tepelné čerpadlo, vzduchové rozvody, rekuperace, ohřev elektrickou energií (heatwlov 2kW + bioetanolová pec 3kW)

Příprava teplé vody: Nilan VP 18 compact K, integrovaný zásobník TUV 180 l

Publikováno: 17.11.2013, Autor: Xella (text a foto), Profil autora: Redakce