reklama

LED barvy – kouzlete s atmosférou

O velkých možnostech LED diod jsme na stránkách Českého Kutila již psali. I když většina lidí má produkty LED v povědomí jako orientační a dekorativní osvětlení, LED podle odborníků představuje největší revoluci v technologii osvětlení od dob, kdy Edison vynalezl žárovku.

LED barvy – kouzlete s atmosférou

V sérii našich článků o osvětlení, jsme vás již informovali o nejnovějším inovačním sortimentu LED svítidel, který na náš trh přináší hlavně Massive light ve spojení se společností Philips. LED produkty jste zatím většinou znali jako bezpečnostní a orientační osvětlení, která můžete nechat zapnutá přes celou noc, neboť mají velmi malou spotřebu energie.

Výrobci deklarují, že LED diody vydrží svítit 50 až 100 tisíc hodin. To se rovná asi deseti letům nepřetržitého svícení. Tedy přibližně stokrát déle, než vydrží svítit běžná žárovka. A ta je navíc mnohem náročnější na spotřebu elektrické energie – například má výkon 60 W a jedna LED kolem 0,07 W. V osvětlení se proto používá několika standardních LED a svítidla dají obvykle celkový výkon do 10 W. Ve spojení s elektronickým ovladačem pak bude životnost takového osvětlení nejméně dvacet let.

LED diody aneb barvy – kouzlete s atmosférou
LED diody aneb barvy – kouzlete s atmosférou
LED diody aneb barvy – kouzlete s atmosférou
LED diody aneb barvy – kouzlete s atmosférou

Gejzíry barev

Připomeňme si také, že LED existují v různých barvách, nejčastěji to je bílá, modrá, červená, zelená a žlutá. Protože diody lze plynule tlumit či zesilovat a barvy je možné kombinovat – v režimu RGB se dají libovolně míchat a vytvářet tak v interiéru vhodnou náladovou atmosféru. Pro tyto účely se ke svítidlům dodávají digitální ovladače s předvolenými funkcemi různých barevných přechodů a efektů, které se většinou dají měnit. K takovým světlům patří například LivingColors, unikátní designové svítidlo na bázi LED technologie, určené také pro osvětlení domova.

LivingColors má několik designových verzí. Větší model LivingColors s čirým sklem a LivingColors s kouřovým sklem jsou vybaveny dálkovým ovládáním. LivingColors mini černé, bílé, stříbrné a zlaté jsou menšími verzemi vyráběnými bez dálkového ovládání. Ovládat je můžete pomocí dotykového kroužku umístěného přímo na produktu.

Velká verze produktu LivingColors míchá barvy pomocí čtyř LED diod a její celková spotřeba je maximálně 10 W. LivingColors mini je pak vybaveno třemi diodami a celková spotřeba je maximálně 7 W.

Můžete si hrát s barvami a měnit atmosféru v interiéru podle své nálady. Pomocí dálkového ovladače se dá pokoj přebarvit na kteroukoli z šestnácti milionů barev, nebo LivingColors nechte měnit automaticky. Ovládání umožňuje také libovolně měnit sytost barev i intenzitu osvětlení. Na jedno dálkové ovládání můžete jednoduše navázat až šest svítidel LivingColors a synchronizovaně je ovládat. Vznikne tak působivá barevná scenérie.

Gejzíry barev
Gejzíry barev

Svítidla, řetězce, pásy

Svítidla na bázi LED diod lze spojovat do libovolných osvětlovacích systémů a centrálně řídit pomocí PC rozhraní (Wifi, USB apod.), díky nimž se dají plně programovat.

Protože světlo emitované LED neobsahuje žádnou složku infračerveného (IR) ani ultrafialového (UV) záření, lze jím například nasvěcovat obrazy, které při použití běžných halogenových žárovek časem mohou změnit barvu, nebo popraskat. LED emitují světlo pod různým úhlem, který je daný především interní optikou použitého čipu. Tento úhel lze dále upravit pomocí externí optiky. Ve výsledku se vyzařovací úhel pohybuje běžně od 10 do 120 stupňů.

Nebojte se novinek

Pokud chcete vyzkoušet přednosti LED v praxi, namontujte si do stolní lampičky žárovku LED se standardní paticí E27, která je náhražkou klasické žárovky na 230 V. Je dostupná v různých barevných provedeních. Svítidla na bázi LED diod lze spojovat do libovolných osvětlovacích systémů a centrálně řídit pomocí PC rozhraní (Wifi, USB apod), díky nimž se dají plně programovat.

Více o produktech LivingColors.

Podrobnější informace o LED získáte na www.massive.cz.

Publikováno: 30. 11. 2013, Autor: Elena a Massive (text), Massive (foto), Profil autora: Redakce