Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity

Projekt Botium ve švédském Växjö je příkladem, jak úspěšně využívat tenkostěnných ocelových konstrukcí pro výstavbu nízkoenergetických rodinných domů. Tam, kde původně plánovaná konstrukce ze dřeva narazila na omezení tohoto materiálu, projektanti použili systém LINDAB STAVBY z komponentů Lindab z prvotřídní švédské oceli.

Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity

Současná moderní architektura s využitím přírodních materiálů se vyznačuje mimo jiné stále žádanějšími velkými prosklenými plochami a vysokými stropy. Nejinak tomu bylo i v případě areálu 35 rodinných domů Botium ve Växjö v jižním Švédsku. Architekti ze studia Wibroe Arkitekter pro tento rezidenční projekt, nacházející se uprostřed krásné přírody s lesy a jezery, původně navrhli dřevěnou konstrukci – tak, aby byl areál v souladu se stavebními tradicemi v této lokalitě. Nechtěli se vzdát velkých oken a nadstandardně vysokých stropů. Tato vize však narazila na konstrukční limity dřeva jako stavebního materiálu. Generální dodavatel, stavební společnost PEAB, proto ve spolupráci s architekty a projektanty při výstavbě místo původně plánovaných dřevěných nosníků a svorníků využil systém LINDAB STAVBY. Díky tenkostěnné lehké konstrukci LindabConstruline ze švédské oceli jsou domy mnohem stabilnější, v jádru robustnější, lépe odolávají povětrnostním vlivům – a přitom nic neztratily ze svého přírodního vzhledu. Díky vynikající tepelné izolaci a progresivnímu způsobu větrání a vytápění vily bez problémů splňují požadavky na nízkoenergetické stavby, čímž svým majitelům šetří provozní náklady.

Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity
Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity

Ocelová konstrukce je složena ze speciálních profilů Lindab RY 145 a RY 195 pro nosné obvodové stěny se štěrbinami, minimalizující tepelné mosty. Střešní konstrukce odpovídá přísným švédským normám, na střechu byla použita krytina LindabSeamline. Celá ocelová konstrukce byla staticky posouzena výpočtovými programy Lindab a navržena ve 3D programu Lindab ADT Tools.

Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity
Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity

Podkrovní rodinné domy Botium mají užitnou plochu od 90 – 130 m2. Součástí každého z nich je terasa a garáž. V rámci celého projektu mysleli architekti i na komunitní život zdejších obyvatel: ti se mohou scházet ve zdejším komunitním centru, jehož součástí je mimo jiné společenská místnost s knihovnou, sauna, prádelna či dva pokoje sloužící k přechodnému ubytování návštěv.

Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity
Lehká ocelová konstrukce: tam, kde má dřevo své limity

Výše uvedená realizace může sloužit příkladem nejen pro drsné severské podmínky. Ocelová konstrukce systému LINDAB STAVBY umožní výstavbu rodinných domů bez kompromisů všude tam, kde architekti navrhnou velkorysé prostory s vysokými stropy a velkými prosklenými plochami. V České republice byl obdobným způsobem realizován například nízkoenergetický rodinný dům v Brné u Ústí nad Labem. Moderní stavba o půdorysu 10 x 8 m ve svažitém terénu s vyhlídkou na kaňon Labe má rovněž stabilní, robustní ocelovou konstrukci LindabConstruline, a přitom vypadá zcela přírodně. Provětrávaná fasáda s dřevěným lakovaným obkladem z exotických dřevin dokonale reprezentuje svého majitele.

O společnosti Lindab

V České republice působí Lindab s.r.o. od roku 1993 v divizi Profil, která se specializuje na výrobu a prodej tenkostěnných ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu, a také na výrobu systémů zastřešení plochých střech. V roce 1996 přibyla divize Vzduchotechnika. V roce 2003 u příležitosti 10. výročí svého působení na českém trhu Lindab otevřel nový výrobní, skladový a administrativní areál v Praze – Ruzyni (další výrobní závod Lindabu je v Hustopečích u Brna). V současné době Lindab v České republice zaměstnává přes 500 lidí. Základ podnikání společnosti tvoří jak vývoj, výroba a prodej hotových výrobků, tak poskytování komplexních řešení projektů pod názvem Lindab Stavby včetně dodání projektu a zajištění montáže. Svým partnerům nabízí nejen kvalitní komponenty, ale i stavební systémy, které tyto komponenty využívají. Poskytuje poradenství, navrhuje koncepci a detaily, specifikuje a nacení potřebný materiál. Dále připraví podrobnou montážní dokumentaci, poskytne orientační i autorizované statické posouzení projektu, zaškolí pracovníky pro samotnou montáž, k níž opět poskytne poradenství a odborný dohled. Disponuje také prvotřídním distribučním systémem díky velkým skladovým zásobám a široké síti prodejců a montérů.

{"type":"image","image_id":null}

Autor: Lindab (text a foto)

Související k tématu