Jedním z těch příjemnějších okamžiků dne je určitě koupel ve vaně s teplou vodou a přídavkem vonných olejů či léčivých solí, které dodávají koupeli blahodárný účinek. Aby byl zážitek dokonalý, potřebujete vanu. Ale co dělat, když ta stará už dosloužila? Vyměňte ji!
Mnozí z nás se však velmi často rozhodují, zda ve své koupelně věnují vaně potřebný prostor anebo zda upřednostní sprchový kout. V případě, že se vám vana do koupelny vejde, nemusíte se sprchového koutu vzdávat. Abyste se mohli bez problémů ve vaně i sprchovat, nainstalujte si k vaně sprchovou zástěnu.
Velmi lákavě bude ve vaší koupelně působit vana s hydromasážním systémem. Výběr van je skutečně nepřeberný. Liší se nejen tvarem, ale i barvou a provedením. Do koupelen v rustikálním stylu se určitě bude hodit vana na dřevěných nožičkách postavená volně v prostoru koupelny. V našem návodu instalace vám však představíme klasickou rovnou vanu s obkladem.
Instalovat ji můžeme dvěma odlišnými způsoby: buďto ji postavit na kovový podstavec, nebo ji zabudovat do nosiče z tvrzené pěny. V tomto případě popisujeme montáž kovového podstavce, protože je vhodný i pro nerovné podlahy.
Váš nákupní seznam
Příklad pro kompletní výměnu:
- vana, odtoková sestava (sifon) – různé druhy
- nosný podstavec z polystyrenu nebo nožičky
- HT roura – flexi hadice
- HT oblouk včetně materiálu k upevnění
- sprcha a držák (u některých baterií součástí)
- baterie
- profilová páska na vany
- pórobetonové desky nebo sádrokarton
- malta
- těsnicí materiál
- kartuše sanitárního silikonu
- obklad
- lepidlo na obklad
- spárovací hmota
Také budete potřebovat:
- šroubovák, šestiboký klíč, sikovky
- skládací metr, vodováha
- pila na pórobeton/sádrokarton, pilka na PVC trubky
- vrtačka, míchací nástavec k vrtačce
- zednická lžíce, hladítko
- řezačka na obkladačky
- gumová palička
- houba a kbelík
- vytlačovací pistole
U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.
Postup:
Před začátkem demontáže staré vany i při samotných montážních pracích je nutno uzavřít hlavní rozvod vody. Kohoutky poté necháme roztočené, aby zbylá voda z trubek vytekla. Je důležité přesně rozměřit všechny rozteče a výšky a přímo na místě sjednotit orientační rozměry s reálnými rozměry.

Jako první odmontujeme kompletní odpadový systém včetně přepadu a odtokového prostupu. Odstraníme původní vanu.

Poté upevníme kovový podstavec na novou vanu (nožičky) a vanu postavíme do určeného místa. Podklad musí být rovný a nesmí na něm být zbytky stavební sutě.

Vnější okraje vany polepíme na straně obrácené ke zdi profilovou páskou na vany, abychom zabránili rezonanci zvuku o přilehlé stěny. Kovové vany musí být uzemněny odborným elektrikářem.

Vanu s pomocí vodováhy a nastavitelných nožiček pečlivě vyrovnáme.

Odtok připojíme HT rourami nebo flexi hadicemi k nejbližší odpadové trubce. Zachováváme spád min. 2 cm. Vodu necháme z vany připojeným odpadem odtéci, tím vyzkoušíme těsnost odpadu.

Opěrné nožičky upevníme k podlaze připravenou maltou. Před dalšími pracemi necháme maltu dokonale zatvrdnout.

Namontujeme baterii: Do obkladů našroubujeme S-přípoje. Šroubujeme je tak dlouho, až dosáhneme potřebné rozteče (většinou 150 mm).

Baterii našroubujeme na přípoje pomocí sikovek. Abychom nepoškodili chromovou vrstvu na baterii, vložíme si mezi sikovky a baterii pevnou látku. Nakonec napojíme sprchovou hadici.

Vanu po obvodu obezdíme. Ponecháme revizní otvor pro přístup k odpadu. Na vytvořenou obezdívku nalepíme nyní zvolený obklad. Vstup k odpadu začistíme zabudováním speciálních dvířek.

Vanu opět napustíme do poloviny vodou. Místa napojení vany ke stěně utěsníme sanitárním silikonem v barvě zvolené spárovací hmoty.

Hotovo! Nyní už můžete v klidu relaxovat ve své nové vaně.
Zdroj informací: OBI Česká republika s.r.o.
Publikováno: 7. 9. 2022, Autor: OBI (text, foto)
, Profil autora: Redakce