reklama

Folie na sklo aneb špionům pohledy zakázány

Máte velká okna a prosklené dveře na zahradu nebo terasu, ale vadí vám, že i za dne musíte mít zatažené záclony nebo žaluzie, aby vám sousedi nekoukali až na stůl? Vyřešte to zneprůhledňující folií d-c-fix a zvědaví sousedé a kolemjdoucí nebudou mít šanci.

Folie na sklo aneb špionům pohledy zakázány

Obzvlášť v nových domkových zástavbách bývá často nepříjemný problém, že při odhrnutých záclonách je vidět dovnitř místností. Zahrady nejsou dost rozlehlé na to, aby nebylo vidět z jednoho domku do druhého, a i když se sousedy dobře vycházíte a na terase nebo na zahradě se občas rádi sejdete, doma chcete mít zachováno soukromí a přitom si užít dostatek denního světla. Použijte proto na okna i dveře ochrannou folii d-c fix, znemožňující za denního světla vidět zvenku dovnitř.

Její instalace je celkem jednoduchá, pokud už jste s foliemi někdy pracovali, zvládnete to za chvilku. Provádějte, pokud možno, instalaci folie ve dvojici. Ulehčí vám to její úpravu.

Folie na sklo aneb špionům pohledy zakázány
Folie na sklo aneb špionům pohledy zakázány

Potřebné nářadí:

• Stěrka na folii: Používejte k úpravám folie stěrku na folie, která je obsahem dodávky.

• Nůž: Používejte k přesnému řezání folie nůž, který je rovněž obsahem dodávky.

• Pravítko: Používejte k řezání přímých hran a jako měřicí pomůcku pravítko.

• Transparentní lepicí páska: Lepicí pásku můžete použít, když chcete oddělit zrcadlovou ochrannou folii proti nahlížení d-c-fix od transparentní zadní strany folie.

• Čistič oken: Používejte k preventivnímu čištění okna běžný obchodní čistič oken, ale nepoužívejte žádné drhnoucí prostředky.

• Rozstřikovací láhev: Používejte rozstřikovací láhev, která je naplněna směsí studené vody a 1-2 kapkami tekutého mycího prostředku.

• Látkový měkký hadřík bez vláken.

Folie na sklo aneb špionům pohledy zakázány
Folie na sklo aneb špionům pohledy zakázány
Folie na sklo aneb špionům pohledy zakázány
Folie na sklo aneb špionům pohledy zakázány

Postup aplikace d-c-fix folie

Změření okna:

Abyste mohli přesně odříznout ochrannou folii, je důležité, abyste určili její přesné rozměry. Změřte skleněnou plochu v okenním rámu. Gumová těsnění nelze polepit. Doporučujeme vám proto, abyste udržovali vzdálenost folie od gumového těsnění 2 mm.

Folii řežte na rovném čistém podkladu, případné sklady se nedají dokonale vyhladit.

Příprava oken:

Folie na okno se musí zásadně „upravovat v mokrém stavu“, to znamená, že se musí upevnit na sklo s použitím vody. Výhodou této aplikační techniky je to, že folii lze jednodušeji opravit, a že můžete lehce zabránit vzniku bublin.

Vyčistěte důkladně plochu okna i rámy.

Nastříkejte plochu okna směsí studené vody a 1-2 kapek tekutého mycího prostředku. Je důležité, aby na ploše okna nezůstala žádná suchá místa. Když pak budete upevňovat folii na sklo, musí „plavat“ na vodě a nelze ji okamžitě nalepit.

Folii srovnejte na horní okraj okna a postupně stěrkou uhlazujte a vytlačujte vodu zpod folie.

Tímto způsobem zamezíte vniku bublinek vzduchu pod folií a dosáhnete hladkého povrchu. Začněte prvním tahem stěrkou směrem nahoru a ven, a pak pracujte směrem ven a shora dolů.

Tipy pro aplikaci d-c-fix folie na sklo

Používejte zrcadlovou ochrannou folii proti nahlížení d-c-fix pouze na vnitřní straně okna směřující do místnosti.

Dávejte pozor na to, aby nebylo okno, na které budete lepit folii, vystaveno během úpravy přímému slunečnímu záření a aby nebyla vnější teplota pod bodem mrazu. Doporučujeme, abyste prováděli úpravu fólie při vnější teplotě od 18 - 24°C.

Lze odstranit pukliny na folii? Dávejte při každém pracovním kroku pozor na to, aby se fplie nezalomila. Zalomením vznikají na folii proužky, které ani po nalepení kompletně nezmizí.

Jak čistit folii? Folii lze ošetřovat pomocí běžných saponátových neabrazivních prostředků. Používejte měkký hadřík, abyste zamezili vzniku škrábanců na jejím povrchu.

Jak odstranit folii? Díky silnému lepidlu je folie řádně přilepena na sklo. Chcete-li ji odstranit po delším používání, pak tuto folii nelze znovu použít. Pokud chcete folii odstranit, stáhněte ji po kusech nebo nařezanou na proužky jednoduše ze skla. Případné zbytky po lepení můžete změkčit trochou vody a mýdla a jednoduše seškrabat.

Další druhy folií pro použití v interiéru naleznete na www.eshop.hornschuch.cz.

Publikováno: 7. 1. 2014, Autor: Hornschuch (text a foto), Petra (text) , Profil autora: Redakce