reklama

Jak instalovat fólii na sklo snadno a rychle

Máte velká okna a prosklené dveře na zahradu nebo terasu, ale vadí vám, že i za dne musíte mít zatažené záclony nebo žaluzie, aby vám sousedi nekoukali až na stůl? Vyřešte to neprůhlednou fólií d-c-fix a zvědaví sousedé a kolemjdoucí nebudou mít šanci.

Okenní fólii nalepíte jednoduše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Obzvlášť v nových domkových zástavbách bývá často nepříjemný problém, že při odhrnutých záclonách je vidět dovnitř místností. Zahrady nejsou dost rozlehlé na to, aby nebylo vidět z jednoho domku do druhého, a i když se sousedy dobře vycházíte a na terase nebo na zahradě se občas rádi sejdete, doma chcete mít zachováno soukromí a přitom si užít dostatek denního světla.

Použijte proto na okna i dveře ochrannou fólii d-c fix, znemožňující za denního světla vidět zvenku dovnitř. Její instalace je celkem jednoduchá, pokud už jste s fóliemi někdy pracovali, zvládnete to za chvilku. Provádějte, pokud možno, instalaci fólie ve dvojici. Ulehčí vám to její úpravu.

Budete potřebovat:

 • stěrka na fólii, která je obsahem dodávky
 • nůž, který je rovněž obsahem dodávky
 • pravítko
 • transparentní lepicí pásku
 • čistič oken
 • rozstřikovací láhev
 • látkový měkký hadřík bez vláken.

Postup aplikace d-c-fix fólie:

Abyste mohli přesně odříznout ochrannou fólii, je důležité, abyste určili její přesné rozměry. Změřte skleněnou plochu v okenním rámu. Gumová těsnění nelze polepit. Doporučujeme vám proto, abyste udržovali vzdálenost fólie od gumového těsnění 2 mm. Fólii řežte na rovném čistém podkladu, případné sklady se nedají dokonale vyhladit.

Lepte ji na navlhčený podklad
Lepte ji na navlhčený podklad (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fólie na okno se musí zásadně „upravovat v mokrém stavu“, to znamená, že se musí upevnit na sklo s použitím vody. Výhodou této aplikační techniky je to, že fólii lze jednodušeji opravit, a že můžete lehce zabránit vzniku bublin.

Vyčistěte důkladně plochu okna i rámy. Nastříkejte plochu okna směsí studené vody a 1-2 kapek tekutého mycího prostředku. Je důležité, aby na ploše okna nezůstala žádná suchá místa. Když pak budete upevňovat fólii na sklo, musí „plavat“ na vodě a nelze ji okamžitě nalepit.

Špachtlí opatrně vyrovnejte případné nerovnosti a bublinky
Špachtlí opatrně vyrovnejte případné nerovnosti a bublinky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fólii srovnejte na horní okraj okna a postupně stěrkou uhlazujte a vytlačujte vodu zpod fólie. Tímto způsobem zamezíte vniku bublinek vzduchu pod fólií a dosáhnete hladkého povrchu. Začněte prvním tahem stěrkou směrem nahoru a ven, a pak pracujte směrem ven a shora dolů.

Nezapomeňte:

 • Používejte zrcadlovou ochrannou fólii proti nahlížení d-c-fix pouze na vnitřní straně okna směřující do místnosti.
 • Dávejte pozor na to, aby nebylo okno, na které budete lepit fólii, vystaveno během úpravy přímému slunečnímu záření a aby nebyla vnější teplota pod bodem mrazu. Doporučujeme, abyste prováděli úpravu fólie při vnější teplotě 18-24 °C.
 • Dávejte při každém pracovním kroku pozor na to, aby se fólie nezalomila. Zalomením vznikají na fólii proužky, které ani po nalepení kompletně nezmizí.
 • Fólii lze ošetřovat pomocí běžných saponátových neabrazivních prostředků. Používejte měkký hadřík, abyste zamezili vzniku škrábanců na jejím povrchu.
 • Díky silnému lepidlu je fólie řádně přilepena na sklo. Chcete-li ji odstranit po delším používání, pak tuto fólii nelze znovu použít. Pokud chcete fólii odstranit, stáhněte ji po kusech, nebo nařezanou na proužky, jednoduše ze skla. Případné zbytky po lepení můžete změkčit trochou vody a mýdla a jednoduše seškrábat.

Zdroj informací: Hornschuch CS

Publikováno: 8. 9. 2022, Autor: Hornschuch (text a foto), Petra (text) , Profil autora: Redakce