Počítač ve skříni – 1. díl
Rohový stůl pro počítač, řešený jako skřínka s dvířky, šetří místo a využívá rohové zákoutí místnosti. Stůl v rohu svojí hloubkou také méně naruší celý pokoj (na rozdíl od stolu u rovné stěny). Počítač a tiskárna jsou umístěny ve spodní části rohové skříňky. Po zasunutí klávesnice stačí zavřít dvířka a vše je uklizeno, na stole zůstanou jen pracovní drobnosti a monitor.

Jako materiál na výrobu stolu jsme použili lamino o tl. 18 mm. Použít však můžeme i MDF desku, nebo spárovku. Materiály se cenově liší, dražší je spárovka. Záleží však také na tom v jakém interiéru bude skříň umístěna, aby s ním ladila.
Pro snadnou výrobu a montáž je skříňka spojena nábytkovými šrouby, takzvanými „konfirmáty“. Ty umožní díly skříňky vyrobit a pak snadno a pevně spojit v hotový pracovní stůl.Boky skřínky musí být vždy o něco širší než dvířka, aby bylo možné dvířka na ně vyklopit.Nožičky z hranolků je možné v případě potřeby nahradit vyššími otočnými kolečky s brzdou.
Nákres – nářezový plán
Všechny díly materiálu vybraného na výrobu stolu si necháme nařezat v dřevoprodejně nebo v hobby obchodě na přesný rozměr. Vhodné je připravit si tzv. „nářezový plán“ a na papír ve zmenšeném poměru uspořádat jednotlivé díly skříně tak, aby byl prořez materiálu co nejmenší a stejně veliké a široké díly na sebe navazovaly. Při použití spárovky nebo lamina s dřevěným desénem musíme také dát pozor, aby kresba let probíhala ve stejném směru (tedy ne jednou horizontálně a jednou vertikálně).
Postup

Všechny připravené díly a jejich pohledové hrany nejprve opatříme nažehlovací páskou.Jedná se hlavně o poličky a korpus skříně. Dvířka a přední hrany budou opatřeny dřevěnými lištami.

Přesah pásky zarovnáme ořezávacím přípravkem. Pomoci si můžeme ale i dlátkem nebo řezákem. Na čisto pak hrany zabrousíme jemnějším smirkovým papírem na špalíčku nebo brusnou houbičkou.

Na připravené boky skříně si rozměříme místa pro spojovací vruty. Na celou výšku korpusu použijeme čtyři. Vhodným vrtákem si pak předvrtáme nejprve průchozí otvory do plochy dílů.

Po přiložení k dalšímu navazujícímu dílu předvrtáme otvory i do jeho hran. Pro spojování používáme nábytkové rozebíratelné vruty – „konfirmáty“ – vhodné do deskových materiálů a lamina.

Takto si sešroubujeme vždy dva a dva svislé boky, které tvoří základ korpusu skříňky. Pozor, šířky vloženého rohu se však liší o tl. materiálu, jeden je 25 cm a druhý 23,2 cm. Jejich venkovní rozměr je pak shodný.

Dvojice pak spojíme v jeden celek. Tak je základní tvar korpusu dán. Zadní roh stolu je vlomený obráceně dovnitř. Tím nám vytváří důležitý prostor pro boky vestavěné knihovničky.

Nyní si připravíme dno a horní stolovou desku skříňky. Ze spodní části stolové desky bude připevněna podvěšená výsuvná klávesnice. Její šířku změříme i spolu s pojezdy a boky výsuvu.

Důležitá je ale i hloubka výsuvné desky a pojezdů. Ta nesmí zasahovat do otočeného vnitřního rohu skříňky. Další rozměry, které nesmíme zapomenout zohlednit, jsou i výška, šířka a hloubka naší klávesnice.

Pro kvalitní fungování jsme použili ložiskový plnovýsuv o délce 50 cm od firmy Hettich. Ten je dvojitý a je možné ho vysunout o celou délku. Malými vruty ho připevníme k pomocným bokům.

Výsuv připevníme ze spodní strany stolové desky malými plastovými úhelníky cca 3 cm od přední hrany.Tak zachováme místo pro zavírání dvířek schovaných pod horní desku.

Klávesnici přichytíme na čtyřech místech. Po připevnění vrutů úhelníčky zavřeme. Používáme vruty 4×16 mm, které jsou tak dlouhé, aby neprošly deskou skrz. Tím je horní deska připravena.

Na svislou část korpusu si také připevníme tyto plastové úhelníky – a to především na vnitřní roh. Kvůli klávesnici bychom se pak k připevnění úhelníčků na boky při spojování horní desky s vrtačkou nedostali.

Na spodní díl tvořící dno skříňky budou připevněny 15 cm vysoké dřevěné nožičky. Rozmístíme je tak, aby dobře roznášely váhu skříňky. Mezi předními necháme místo pro nohy.

Nožičky jsou vyrobeny z dřevěného hranolku 8×8 cm, který je namořen do stejného odstínu jaký budou mít i lemovací lišty. Každou nožičku připevníme dvěma dlouhými vruty 4×70 mm.

Horní stolovou desku s připevněným výsuvem položíme obráceně na pracovní kozy. Na ni pak přesně položíme korpus skřínky. Pomocí úhelníčků a malých šroubků pak obě části skříňky spojíme.

Na skřínku položíme dno s připevněnými nožičkami. Zadní nožičky, lemující vlomený roh, jsou užší a jejich profil je 3×12 cm. Pomocí konfirmátů pak spodní díl pevně přišroubujeme ke skřínce.

Především zadní nožičky musí být umístěny kousek od kraje, aby bylo možné za nimi vést podlahové lišty. Korpus skřínky bez dvířek je tak hotový. Skřínku umístíme do rohu a vyzkoušíme správnou funkci pojezdu.

Aby bylo možné snadno propojit počítač a tiskárnu s monitorem nebo vést přívod k lampičce, vyřízneme v horní desce vykružovací pilkou dva otvory pro průchod kabelů. Nezapomeneme na otočený vnitřní roh, který míjíme.