reklama

Plot: určitě víc než jen překážka pro zloděje

Plot kolem domu není zdaleka jen vymezením hranice, za níž „už je to moje“ a zároveň výstrahou a ochranou před nenechavci. Je to i dobře čitelná vizitka toho, kdo za plotem bydlí. Samozřejmě by oplocení mělo k domu pasovat. Dobře zvolený typ plotu, který je zároveň dokonale proveden, totiž celkový dojem z vašeho sídla spoluvytváří. Protože domy jsou různé, připravila společnost Pilecký v plotovém programu Pileg deset různých typů kovaných plotů.

Plot: určitě víc než jen překážka pro zloděje

Když se řekne plot, naskočí spoustě lidí automaticky také jméno Pilecký a to nejen proto, že obě slova začínají na pé. Společnost se profilovala především zcela novou kvalitou drátěných plotů. Nicméně její sortiment je mnohem širší. U náročnějších plotů vždy nabízejí ucelený systém. Znamená to, že ve vybraném esteticky jednotném provedení můžete pořídit nejen plotová pole, ale také vjezdovou bránu, branku a pokud si budete přát i stále oblíbenější bránu posuvnou.

Ploty Pileg: určitě víc než jen překážka pro zloděje
Ploty Pileg: určitě víc než jen překážka pro zloděje

Když dům a plot tvoří jeden celek

V tom, co se nám líbí, hraje samozřejmě roli móda, klobouk co frčí letos si napřesrok nedáte na hlavu ani náhodou. A v případě plotu? Oplocení by mělo sloužit mnoho desetiletí, mělo by být kvalitní s dlouhou životností a dobře sladěné se stylem domu a zahrady, které také nepřevlékáte každý den. Vilka nebo klasický rodinný domek či modernisticky jednoduše řešená stavba představují odlišné styly a plot by jim měl odpovídat. Musí si prostě vzájemně sednout – a to když se na svou nemovitost díváte z ulice stejně jako pokud hledíte z okna přes plot ven.

Když dům a plot tvoří jeden celek
Když dům a plot tvoří jeden celek

Kabát proti rzi

Kov vystavený vlivu přírodních podmínek znásobenému dopadem vší chemie, kterou do vzduchu přidáváme, přirozeně koroduje. Už název systému ochrany proti rzi Duplex na plotech Pileg napovídá, že se jedná o něco zdvojeného: v tomto případě jde o to, že kovový plot chrání před povětrnostními vlivy hned dvě vrstvy: zinek a barva. Zinek – třicátý prvek Mendělejevovy periodické tabulky chemických prvků, má výsadní postavení pokud jde o schopnost vzdorovat korozi, kde je prostě nejlepší: je odolný, jako povlak těžko rozpustný a navíc bezúdržbový. Zinkovou vrstvu natřeli u Pileckého ještě práškovou barvou, která dál zvyšuje ochranu proti mechanickému poškození.

Kabát proti rzi
Kabát proti rzi

Pohled do „kuchyně“

Pokud vás zajímá, jak se této promyšlená ochrana dělá, je to trošku věda. Při žárovém zinkování totiž pronikají atomy zinku do povrchu oceli, takže čistou ocel kryje železo-zinková slitina a na ní vzniká ještě vrstva čistého zinku. Není to prostě něco, co se dá sloupnout. A aby toho nebylo málo, následuje nátěr práškovou barvou, při kterém se její nabité částice nanášejí na vodivý kovový povrch. Ochrana kovu proti počasí i případným chemickým vlivům – například kyselým dešťům – je tím pádem dokonalá a plot navíc velmi dobře vypadá.

Pohled do „kuchyně“
Pohled do „kuchyně“

Branka a sloupky již nepředstavují slabý článek

Protože sloupky vlastně plot nesou a brankou procházíme sem a tam a tak ji navíc namáháme otevíráním a zavíráním, věnovali jim ve společnosti zvláštní pozornost. Latě plotového rámu brány a branky jsou zapuštěné, takže není možné, aby ze svisle postavených latí vytékala na podkladový rám rez. Rámy navíc mají otvory pro odvod vody, která se uvnitř konstrukce sráží. Nemůže se tak stát, že na pohled solidně vypadající konstrukce se zhroutí, protože je rzí sežraná zevnitř. Na takový plot ani v zimě uvnitř zmrzlá voda nepůsobí, protože tam prostě není. Samozřejmostí je, že závěsy branky i na sloupcích jsou také silně pozinkované.

Branka a sloupky již nepředstavují slabý článek
Branka a sloupky již nepředstavují slabý článek

Kovová elegance

Samozřejmě jsme individualisti a nestojíme o to, aby náš dům byl jako vejce vejci podobný sousedovu, což platí i pro řešení doplňků a jeho okolí. Oplocení sem samozřejmě patří, dodává totiž celé usedlosti charakteristický vzhled. V současnosti je možné vybírat z devíti variant elegantních plotů Pileg a ta desátá se prý objeví co nevidět. Nejlepší je se na ně podívat přímo na www.pilecky.cz.

Publikováno: 18. 1. 2014, Autor: Jiří Jan (text), Ploty Pilecký (foto), Profil autora: Redakce