reklama

Pracovní stůl dostane nová nábytková dvířka. Jak na to?

Po skončení práce je příjemné ukrýt pracovní zákoutí v rohové skřínce za dvířky. Do skřínky atypického půdorysu je pro úplné otevření potřeba použít panty, které umožní úplné otevření dvířek a tím pohodlný přístup ke všem věcem i počítači. Tento nábytek zvládnete postavit i svépomocí.

i (Zdroj: Pavel Zeman)
Jak k počítačovému stolu připevnit dvířka? (Zdroj: Pavel Zeman)

Nejdůležitější u této rohové skříňky je správná funkce dvířek. Panty musí umožňovat dostatečné otevření a vyklopení dvířek tak, aby je bylo možné otevřít až na bok skřínky. Klasické panty umožňují úhel otevření pouze 90 °. Námi používané speciální panty mají úhel otevření třikrát větší a umožňují tak otevření dvířek až na 270 °.

Postup:

Přesné připevnění a rozměření pantu nám usnadní malá šablonka. Nemáme-li ji, postupujeme přesně podle technického listu pantu. Cca 8 cm od kraje dvířek vyneseme kolmici a označíme místo vrtání pantu. Vrtákem o průměru 35 mm vyvrtáme zapuštění pro misku pantu. Při vrtání kontrolujeme kolmost vrtání. Vhodné je i použití vrtačky ve stojanu s nastavitelným hloubkovým dorazem.

Kontrolujte kolmost vrtání
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Kontrolujte kolmost vrtání

Do vyvrtaného otvoru vložíme misku. Pokud jsme vrtali přesně, bude miska lícovat s hranou dvířek. Dvěma malými vruty 4×16 mm pak misku přišroubujeme. Použijeme-li eurošrouby, je nutné je nejprve předvrtat vrtákem o průměru 5 mm. Protikusy pantů připevníme na vnitřní stranu boků skřínky. Připevňovací šroubky nedotahujeme napevno. V této fázi práce využijeme jedny pomocné ruce navíc.

Protikusy pantů připevněte na vnitřní stranu boků skřínky
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Protikusy pantů připevněte na vnitřní stranu boků skřínky

Dvířka musí být na všech stranách mimo panty o něco menší, aby byla rezerva pro půlkulaté lišty, kterými je budeme lemovat. Lišty mají šířku 18 mm (jako je tloušťka lamina) a vysoké jsou v horní hraně oblouku 7 mm. To znamená, že odečteme 3mm rezervu po třech stranách dvířek mimo panty. Záleží samozřejmě na typu použitých lišt, rozměr podle potřeby drobně upravíme.

Počítejte s rezervou pro půlkulaté lišty
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Počítejte s rezervou pro půlkulaté lišty

Postupně nasadíme na skříňku oboje dvířka a srovnáme jejich výšku i středovou spáru tak, aby byly šířky okolo nich všude stejné. Teprve poté dotáhneme aretační šroubky napevno. Pant, který jsme použili, je původně určen pro jiný úhel dovření. Proto je okolo dvířek a boků spára. Tu vyplníme olemováním dvířek dřevěnými ozdobnými půlkulatými lištami.

Srovnejte výšku dvířek
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Srovnejte výšku dvířek

Lišty si nejprve upravíme bezbarvým lakem nebo namoříme do požadovaného odstínu. Tím můžeme skřínku i barevně doladit. V pokosnici si pak pilkou lišty zakrátíme na požadovanou délku a úhel. Dvířka vysadíme a delšími kolářskými hřebíčky s malou hlavou na ně lišty začneme postupně připevňovat. Můžeme je také pouze přilepit a po dobu lepení je zajistit lepicí páskou k ploše dvířek.

Připevněte lišty
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Připevněte lišty

Rohový spoj lišt je nutné zakrátit pod úhlem 45 °. Na řezu si dáme záležet. Použijeme jen ostrou čepovací pilku s jemným ozubením. Drobné nepřesnosti upravíme smirkovým papírem nebo na pásové brusce.

Rohový spoj lišt zařízněte pod úhlem
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Rohový spoj lišt zařízněte pod úhlem

Lištujeme nejprve rovné dlouhé části. Z odřezků pak dokončíme menší díly. Tak bude prořez lišt minimální. Lištami dokončíme i pohledové hrany skříňky, horní i spodní desku a přední hranu výsuvu klávesnice. Hotová dvířka nasadíme a připevníme na ně úchyty. Ty si nejprve přesně rozměříme pomocí tužky a úhelníku. Od horní hrany dvířek vyneseme kolmici, na které vyznačíme otvory pro vrtání.

Vyznačte si umístění úchytů
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Vyznačte si umístění úchytů

Aby se nám vrtáček po hladkém materiálu nesmekal, označená místa nejprve orazíme označovací špičkou. Malým vrtáčkem pak provrtáme dvířka skrz a připevníme úchyty. Pro snadné přivedení elektriky do skříňky vyvrtáme pod průchodkami v desce ještě jeden otvor do vnitřního rohu. Tím přivedeme do skřínky prodlužovací kabel s potřebným počtem zásuvek.

Provrtejte otvory na průchodky
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Provrtejte otvory na průchodky

Do skříňky vložíme poličky. Ty připevníme na podpěrky, které si rozměříme a vyvrtáme do boků skřínky a vlomeného rohu. Výšku poliček určuje například výška tiskárny nebo šanonu. Dvířka zkusíme několikrát zavřít a otevřít, abychom zjistili, jestli je vše v pořádku. Drobné výškové rozdíly vyladíme a aretační šroubky pevně dotáhneme. Celá skřínka je tak hotová. Stačí zapojit počítač.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 12. 9. 2022, Autor: P. Zeman (text a foto), P. Zeman, T. Chlupáček (návrh, realizace), Profil autora: Redakce