reklama

Inteligentní kuchyně

Ve velkém domě byl hlavním prostorem parádní tak zvaný panský pokoj a tam domácí pouštěli jen návštěvy a slavili Vánoce, v menších bytech se zpravidla pyšníme obývákem, ale skutečným srdcem domu je, nic naplat, kuchyně. Některé současné trendy v ní dokonce vidí pravěký oheň, u něhož se rodina schází, a přesouvá ji do obytného prostoru. Ale dobré nové řešení i mrňavé panelákové kuchyně je tak trochu věda. Společnost Hettich pro nás připravila koncept Intelligent Kitchens.

Inteligentní kuchyně

I tam, kde kuchyňský kout není součástí obytného prostoru, její význam v našem životě stoupá, protože nám slouží nejen k přípravě jídel, ale také zde třeba snídáme. Nový způsob přípravy některých potravin i současní techničtí pomocníci nás též na hony vzdalují od tradiční představy kuchyně s kredencí a obřím příborníkem.

Plán je základ

Protože moderní kuchyně se stává středem rodinného dění, má-li spolehlivě sloužit, vyžaduje zcela podrobné naplánování. Vaření není nutností (konec konců je tolik způsobů jak se najíst anebo jen tak něco „sbodnout“ mimo dům) a proto chceme, aby bylo zábavou. Koncept Intelligent Kitchens (inteligentní kuchyně) ukazuje, na čem správné uspořádání tohoto prostoru záleží.

Plán je základ
Plán je základ
Plán je základ
Plán je základ

Kuchař není turista

Především musí být logické, abychom po kuchyni zbytečně nepobíhali, nepřenášeli to i ono a suroviny neměli zcela jinde než potřebné nádobí, protože to všechno zdržuje. Chaos přeje chybám, a kdo si osolil kafe a osladil hovězí bujon, sice jistě neumřel, ale proklínal se nejmíň do večera. Energie vynaložená na zvládnutí obyčejných věcí v mizerně naplánované kuchyni nám jinde bude chybět. Pracovní procesy musí být plynulé – s nadsázkou tak trochu jako na lince ve Škodovce, prostě od ledničky přes sporák k myčce. A důležité samozřejmě je, aby vybavení naší kuchyně i po několika letech stále odpovídalo všem funkčním požadavkům.

Zaklínadlo zvané ergonomie

Je to jednoduché: to co potřebujeme uchopit, musíme uchopit snadno, co přenést, to přenést pohodlně. Ohýbat se jen když je to opravdu nutné a stejně i často potřebné věci, pro něž bychom museli stoupat na špičky, mít raději v rovině očí. Důležitá je i výška pracovní plochy ve vztahu k naší tělesné výšce a to, aby nám otevírání a zavírání šuplíků nenahrazovalo posilovnu. Co platí pro vaření, platí i pro snadný úklid. A tak podobně – sami víte, co vám v špatně řešené kuchyni jde na nervy a z čeho bolí záda.

Zaklínadlo zvané ergonomie
Zaklínadlo zvané ergonomie
Zaklínadlo zvané ergonomie
Zaklínadlo zvané ergonomie

Pět funkčních oblastí

Základní uspořádání kuchyně u Hetticha rozdělují do pěti funkčních oblastí: uchovávání potravin, jejich přípravy, uložení hrnců a pánví, čisticích prostředků a odpadu i uchovávání příborů a nádobí. Logické naplánování těchto zón nám díky krátkým dráhám ušetří spoustu času (a čas jsou přece peníze).

Pět funkčních oblastí
Pět funkčních oblastí

Maličkosti jsou důležité…

… a na ty Hettich myslí. Zajímavá jsou nová řešení zásuvek a čelních výsuvů, což nás zbaví namáhavého sklánění a natahování při úklidu nepřehledných a těžko přístupných skříní s regálovými policemi a otočnými dveřmi: navíc hned víte, co máte, a všechno je přitom na dosah.

Maličkosti jsou důležité…
Maličkosti jsou důležité…
Maličkosti jsou důležité…
Maličkosti jsou důležité…

Páčit těžké šuplíky určitě není příjemné. Tak co byste řekli zásuvkám, které automaticky vyjedou po lehkém dotyku libovolného místa na jejich čele - třeba kolenem, nebo bokem? Tenhle vynález usnadňuje manipulaci i u čel s úchytkami, třeba s těžkými a širokými čelními výsuvy s příbory nebo u velkých kontejnerů s nádobami na tříděný odpad.

A nebo OrgaFlex – což je systém zajišťující, že máte ve výsuvu dřezové spodní skříňky čisticí prostředky na dosah ruky. Libovolně posuvné kontejnery u předsazené zadní stěny výsuvu vytvářejí volný prostor tam, kde dosud byly nevyužité výklenky. A hned víte, kam uložit třeba prostředky do myčky nádobí. A to samozřejmě je jen pár tipů na ukázku!

Maličkosti jsou důležité…
Maličkosti jsou důležité…
Maličkosti jsou důležité…
Maličkosti jsou důležité…

Více na www.hettich.com/cz.

Publikováno: 13. 2. 2014, Autor: Jiří Jan (text), Hettich (foto) , Profil autora: Redakce