reklama

Nebojte se renovace, thonetka si druhou šanci jistě zaslouží

Stará židle nebo křesílko z tvrdého dřeva s elegantními ladnými tvary, ohýbanými vyztuženými područkami nebo opěradlem, nalezené na půdě po babičce nebo vyhozené na smetišti nemusí vždy končit bez povšimnutí. Pravděpodobně půjde o staré „thonetky“ nebo její pokračovatelky. Není-li její poškození příliš veliké a jde spíše o kosmetické vady jako rozviklání, vyštípnuté nebo chybějící drobné části, můžeme si ji zrenovovat a opravit i bez velké vybavené dílny - postačí ruční elektrické nářadí a trpělivost.

Thonetka je klasika, renovaci si zaslouží

Starou židli musíme nejprve citlivě rozebrat, abychom ji pak snadno mohli skládat zpátky dohromady. Před rozložením si jednotlivé díly a jejich spoje označíme. Složitější židli je dobré si před renovací vyfotit nebo udělat jednoduchou skicu.

Židli opatrně rozebereme
Židli opatrně rozebereme (Zdroj: PePa)

Postup

Seschlé a vypraskané lepidlo na nohách způsobovalo rozviklání celé židle. Z čepu nohy jemným pilníkem na dřevo a dlátkem starý lak a lepidlo odstraníme.

Opatrně odstraníme starý lak a zaschlé lepidlo
Opatrně odstraníme starý lak a zaschlé lepidlo (Zdroj: PePa)

Nohy a kulaté části židle od laku a nečistot osmirkujeme, vhodný je brusný papír na plátně, který více drží. Oddělíme z něj potřebně široký pruh a díl židle upneme. Smirkujeme do čista. Při neobvyklých tvarech nebo profilech nám práci usnadní brusná houbička.

Má měkké jádro a nanesený brusný povrch, takže k netypickým tvarům a zaoblením snadno přilne. Na očištěnou nohu, i do zapuštěného otvoru pro čep, naneseme disperzní lepidlo. Dlab jsme předem také zbavili starého lepidla. Po vložení srovnáme nohu do správné polohy a vsuneme do vybrání.

Nejprve otvor zakápneme disperzním lepidlem
Nejprve otvor zakápneme disperzním lepidlem (Zdroj: PePa)

Noha byla původně zajištěna půlobloukovou výsečí s vybráním. Staré šrouby byly poškozené, bylo proto nutné je nahradit novými o vhodné délce. Po dotažení výseče očistíme přebytečné vytlačené lepidlo vlhkým hadříkem.

Nohy zajistíme půlobloukovými výsečemi s vybráním
Nohy zajistíme půlobloukovými výsečemi s vybráním (Zdroj: PePa)

Kruhový sedák židle byl na několika místech odlepen. Polodrážku, do které sedák zapadá, vyčistíme v místech odlepení tenkým dlátkem. Pak naneseme disperzní lepidlo a přilepíme sedák zpět.

Disperzní lepidlo použijeme i na sedák
Disperzní lepidlo použijeme i na sedák (Zdroj: PePa)

Po dobu schnutí lepidla zajistíme vzájemné stažení dílů pomocí malých truhlářských svěrek. V případě potřeby, hrozí-li otlačení, si svěrky podložíme tvrdým rovným odřezkem. Přebytečné lepidlo opět otřeme.

Vše zajistíme svorkami
Vše zajistíme svorkami (Zdroj: PePa)

Přední nohy a sedák jsou opraveny, můžeme se tedy pustit do delších zadních nohou židle. Nejprve je ale obrousíme stejně pečlivě jako předchozí, již slepené části židle. Nohy upevňovaly šrouby s matkou, které jsme nahradili vratovými šrouby. Jejich délka je taková, aby koukal jen kousek závitu, příliš dlouhé nejsou vhodné. Použít je možné matičku křídlovou, vhodnější je však normální matička na plochý klíč.

Nejprve připevníme zadní nohy
Nejprve připevníme zadní nohy (Zdroj: PePa)

Nohy nedotahujeme úplně, abychom s nimi mohli mírně pohybovat do stran. To nám usnadní práci při nasazování opěradla spojeného s područkami. Na očištěné čepy nohou s naneseným lepidlem doklepneme opěradlo gumovou paličkou.

Gumovou palicí opatrně připevníme vrchní část zadní opěrky
Gumovou palicí opatrně připevníme vrchní část zadní opěrky (Zdroj: PePa)

Když jsou nohy židle vzájemně rozepřeny a upevněny kruhovým lubem, malými šrouby s vnitřním závitem je stáhneme. Dotahujeme je postupně a křížem. Područky křesílka jsou podloženy půlobloukovými podpěrami. I zde bylo nutné staré šrouby vyměnit za nové. Záhlubníkem vytvoříme zapuštění pro hlavy nových větších šroubků.

Poté přišroubujeme bočnice
Poté přišroubujeme bočnice (Zdroj: PePa)

K dohotovení židle zbývá vrátit a doplnit výplet opěradla. Výplň byla zajištěna šroubky a hřebíčky. Ty jsme vyndali pomocí kleštiček. Jeden hlouběji zatlučený hřebíček bylo nutno odvrtat. Výplň opěradla je ze tří dílů. Jeden však byl poškozený a bylo nutno vyrobit nový. Z laťky shodného tvrdého dřeva, na kterou jsme díl překreslili, jej vyřízneme přímočarou pilkou a na pásové brusce začistíme. Zářez na konci vyrobíme pilkou na kov.

Připevníme části zadní opěrky
Připevníme části zadní opěrky (Zdroj: PePa)

Postupně nasazujeme jednu výplň opěradla za druhou. Nahoře je vsuneme do čepu a na druhé straně je zajistíme malým šroubkem se zápustnou hlavou do lemu sedáku. Oblý širší díl je uprostřed. Židle je hotová a zbývá ji povrchově upravit. Při kontrole dotáhneme všechny šroubované spoje. Ještě je čas drobné nedostatky v broušení odstranit.

Židli můžeme namořit nebo opatřit bezbarvým lakem, shodným s původním nátěrem. My jsme vybrali odstín, do kterého je laděno ostatní zařízení pokoje. Nátěr provedeme ve dvou až třech vrstvách, které necháme důkladně zaschnout. Nakonec hotovou namořenou židli opatříme na nohách filcovými kluzáky.

Je vhodné přilepit na nohy filcové kluzáky jako ochranu podlahy před poškrábáním
Je vhodné přilepit na nohy filcové kluzáky jako ochranu podlahy před poškrábáním (Zdroj: PePa)

Ty zabezpečí, že židle bude na podlaze dobře sedět a nebude ji škrábat. Zároveň tak odstraníme i nepříjemné vrzání o podlahu.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 26. 9. 2022, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce