Samonivelační podlahová stěrka pro dokonale hladky povrch

Přimhouřeným okem „skouknout“ rovinu, a když to není ono plácnout tam zednickou lžící materiál a pak to strhnout latí už prostě nestačí: mírou ve stavebnictví dnes nejsou centimetry, ale milimetry, protože všechno do sebe musí zapadat. Tento vývoj se nevyhnul ani podlahářům a samozřejmě by ho měli respektovat i kutilové, kteří si rádi to, co jde, udělají sami. Pomůže jim v tom nová samonivelizační podlahová stěrka na bázi síranu vápenatého od společnosti Baumit.

Samonivelační podlahová stěrka pro dokonale hladky povrch

Odchylky rovinnosti podkladu před pokládkou dlažby, PVC, plovoucí podlahy nebo parkety by neměla překročit dva milimetry na dva metry, protože jinak četní výrobci podlahových krytin odmítají na svůj výrobek poskytnout záruku. Nejlépe jejich požadavek zajistíme při použití tekuté samonivelační podlahové stěrky, která se jmenuje Baumit Nivello Quattro.

Samonivelační podlahová stěrka aneb Rychlé a mnohostranné použití

Technologové z Baumitu, kteří vyvinuli celou řadu suchých maltových a omítkových směsí, připravili tentokrát stěrku, která na rozdíl od svých předchůdců neobsahuje cement: vzhledem k jeho absenci se stěrka během zrání nesmršťuje a tak je nebezpečí vzniku trhlin minimální. Díky speciálním přísadám a pojivům pak vytvrdne rychle a bez viditelných pórů. Při teplotě kolem dvaceti stupňů je vrstva z ní pochozí do tří hodin a lze na ni klást další vrstvy. Stěrkou Nivello Quattro přitom můžeme vyrovnávat všechny standardní podklady, tedy beton či cementové, sádrové i asfaltové potěry, ale také třeba staré dlažby. A co je důležité – stěrku můžeme použít kdekoliv v domě, tedy i v kuchyních a koupelnách. A protože díky absenci cementové báze a vysokému obsahu sádry stěrka dobře vede teplo a je pružná, je ideální i tam, kde jsme se rozhodli pro podlahové vytápění.

Samonivelační podlahová stěrka aneb Rychlé a mnohostranné použití
Samonivelační podlahová stěrka aneb Rychlé a mnohostranné použití

A jak na to?

Jenže není podklad jako podklad a tak je dobré ho před použitím stěrky očistit, a pokud je silně nasákavý, natřít ho penetrací Baumit Grund na bázi akrylátové disperze. Na slabě nasákavý podklad ale nejprve aplikujeme Baumit Super Grund plněný křemičitým pískem. Pak už následuje položení stěrky. Lze použít stroj (například Duomix 2000 nebo PFT G4), ale kutilové budou asi vesměs postupovat ručně: množství vody v takovém případě je šest litrů na pětadvacetikilogramový pytel.

Použijeme pomaluběžné mísidlo s klecovou metlou. Pokud budeme samonivelizační hmotu vylévat ve větší tloušťce než tři milimetry, bude dobré jako okrajovou dilataci použít Baumit okrajovou dilatační pásku. Ježatým válečkem poté plochu odvzdušníme a do ztuhnutí chráníme před průvanem nebo přímým sluncem. Důležité je dodržet dobu zpracovatelnosti stěrky čili čas, kdy si stěrka uchovává své rozlivné a samonivelizační vlastnosti. Budete překvapeni, jak je po vytvrdnutí povrch dokonale hladký a rovný. Po 24 hodinách můžete položit lino, koberec či další pokládku na podlahu.

A jak na to?
A jak na to?
A jak na to?
A jak na to?
A jak na to?
A jak na to?
A jak na to?
A jak na to?

Proč Nivello Quattro?

- dosažitelný hladký téměř bezpórovitý povrch- odolná vnitřním napětím- optimální rozliv a tekutost- vhodná pro podlahové vytápění- strojně i ručně zpracovatelná- tloušťka vrstvy: 1 – 20 mm- pochozí: po 2 – 3 hod- doba zrání: cca 24 hod/3 mm

Více informací na www.baumit.cz.

Autor: Jiří Jan a Baumit (text), Baumit (foto)

Související k tématu