reklama

Kreativní velikonoční barvení: vajíčka ve stylu tygra, moře i pruhů

Jedním z nejvýraznějších symbolů Velikonoc jsou velikonoční vajíčka. Pestré barvy, obtisky, zdobení voskem, ornamenty, nalepování slámy nebo gravírování patří k technikám, jimž můžeme vejce barvit a zdobit. Nejjednodušší a zároveň i nejrychlejší metodou je barvení vajec barvami rozpustnými ve vodě s octem. Pokud se ale chceme vymanit z každoroční rutiny a barvení vajec si letos užít, není od věci se na velikonoční vajíčka podívat kreativněji. Vzít do rukou gelové barvy na vajíčka, popustit uzdu vlastní fantazie a přizvat na pomoc děti. Co třeba letos ozdobit vejce pruhy nebo z něj udělat „tygra“? A můžete si být jisti, že vaše vajíčka vyniknou a zapamatují si je nejen koledníci.

Kreativní velikonoční barvení: vajíčka ve stylu tygra, moře i pruhů

Asi všichni jsme se někdy trápili s nerovnoměrně obarvenými a flekatými vejci, které jsme se pak snažili vylepšit nalepením obtisku. Někdy obtisky skutečně pomohly a nevzhledné fleky zakryly, někdy ale ani obtisk nepřispěl k dokonalosti.

Tak proč se trápit přesností a stejnou sytostí barev, když řešení může být daleko zábavnější. Vajíčka si prostě jednoduše vydekorujeme sami bez zdlouhavého rozpouštění barev ve vodě, přidávání octa a následného barvení a zasychání barvy. Zašpiněné ruce i vše kolem od barev budou minulosti.Stačí jen gelové barvy na vajíčka, pár rukavic, štěteček a případně ubrousek. A hurá do toho!

Jak na to ?

Konečně můžeme zapomenout na ohřívání vody a rozpouštění barev - vše jde totiž mnohem snadněji a rychleji. Připravíme si jen gelové barvy v tubě (např. OVO), které mají tvar tužky, takže nám skvěle poslouží jako fix nebo popisovač, případně si můžeme pomoct i štětečkem. Nezapomeneme ani na igelitové rukavice, ubrousek a samozřejmě vejce uvařená natvrdo. V ideálním případě jsou vhodná vejce ještě teplá, čímž zaručíme lepší barvení, protože v takovém případě barvy lépe chytají. A pak už můžeme začít tvořit.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Nejprve si nasadíme igelitové rukavice a uvařené vejce osušíme.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Pro motiv moře budeme potřebovat modrou a zelenou gelovou barvu. Opatrně odstřihneme hrot gelové barvy a začneme jí po vejci kreslit spirálky. Postupně obě barvy mezi sebou střídáme. Neřešíme nerovnoměrnost tvarů ani množství barev, v tomto případě je to spíše výhoda.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Pokreslené vejce následně poválíme po připraveném ubrousku, čímž jej zbavíme přebytečného množství barvy a dotvoříme tak originální nepravidelný design. Necháme zaschnout. Každé vejce bude skutečným originálem.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Závěrem, po zaschnutí, můžeme vejce přetřít tukem a dodat mu tak lesk.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Nasadíme si igelitové rukavice a připravíme si žlutou a červenou gelovou barvu, z nichž odstřihneme hrot.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Přiměřené množství žluté barvy si nakapeme do dlaní a vejce v nich promneme, tak, aby bylo celé zakryto barvou. Červenou tubou s barvou začneme na vejci tvořit spirálky. Případně můžeme odstřihnout větší část hrotu a k tvorbě spirálek můžeme použít i slabší štěteček.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Spirálky můžeme jemně mezi sebou rozmazat prsty, aby vytvořily nepravidelný splývající design. Vejce následně poválíme po připraveném ubrousku, čímž jej zbavíme přebytečného množství barvy a umožníme zaschnutí.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Nasadíme si igelitové rukavice a od gelových barev, které chceme použít, ostřihneme hrot. Můžeme použít dvě, tři nebo i všechny 4 barvy.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Přiměřené množství žluté barvy si nakapeme do dlaní a vejce v nich promneme, tak, aby bylo celé zakryto barvou. Za pomocí štětečku postupně na vejci vytváříme širší pruhy a libovolně barvy střídáme.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Po nanesení všech zamýšlených barev necháme zaschnout. V případě většího množství nanesené barvy je vhodné vejce poválet po ubrousku, který přebytečné množství barev odsaj.

 • Jak na to ?
  Jak na to ?

  Závěrem, po zaschnutí, můžeme vejce přetřít tukem a dodat mu tak lesk.

 • Jaké barvy použít

  Jaké barvy použít
  Jaké barvy použít

  Výběr vhodné barvy na vejce je základem dobře obarveného velikonočního vajíčka. V současnosti patří mezi nejkvalitnější barvy gelové, zvlášť ty, které jsou v tubách (např. OVO). Lze je totiž jednoduše použít pro kreativní barvení, ale také je jimi možné snadno vytvářet nejrůznější ornamenty nebo spirálky na jich obarvených vejcích. Díky možnosti volby šíře odstřihnutí hrotu lze korigovat i sílu průtoku barvy a tím i popisování a pokreslování.

  Jaké barvy použít
  Jaké barvy použít

  Barvy na vejce OVO s efektem mramor jsou skutečným průlomem v barvení velikonočních vajec. Už žádné rozdělávání barev ani ponoření a vyjmutí vajec. Tekuté barvy s efektem mramor barví snadno i bez rozpouštění ve vodě. Žlutou, červenu, modrou, zelenou a oranžovou barvu stačí totiž jen nakapat do dlaní a uvařené vejce v dlaních promnout. Díky tomu získá vejce speciální nezaměnitelný dekor imitující strukturu mramoru. Barvy je možné libovolně místit, případně ponechat každému vejci jen takzvaný jednobarevný mramorový efekt. Pro lepší mramorový efekt je vhodné barvit vajíčka ještě horká. K dostání v drogeriích a papírnictvích.

  Vraťte se díky kreativnímu barvení velikonočních vajíček do dětství a užijte si Velikonoce se vším, co k nim patří!

  Publikováno: 9. 4. 2014, Autor: Druchema (text a foto) , Profil autora: Redakce