reklama

Poradíme vám, jak naložit s nejčastějšími vadami, které mohou postihnout nátěr

Nedopadl nátěr barvami podle vašich představ? Chcete znát příčiny nezdaru a způsob, jak vadu odstranit? Jste odhodláni tyto chyby v budoucnosti rozhodně neopakovat? Pak přijměte pozvání k přehlídce ukázkových chyb a jejich příčin, které k vadám nátěrů spolehlivě vedou.

Vyhněte se chybám při natírání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lidé často volají technikům výrobců barev o radu, jak vadu odstranit. Paradoxně jen málo z nich se zajímá o skutečné příčiny jejího vzniku. Je to přece jasné, za tím přece musí být špatná barva. Ze statistiky však vyplývá, že 95 % všech poruch nátěrových systémů je způsobeno rukama, nikoli barvou.

Kdyby barvy mohly vyprávět, čeho všeho se na nich dopouštíme, nejspíš by to nebylo veselé povídání. V našem seriálu vám postupně ukážeme autentické obrázky nejčastějších vad, které v důsledku nevhodného použití barev vznikají, popíšeme příčiny, které k nim vedou. Poradíme, jak takovým vadám účinně předcházet a hlavně vás naučíme, jak vzniklé poruchy opravit.

Aligátorování

Vzorové praskání nátěru podobající se šupinám kůže aligátora.

Možné příčiny:

  • použití tvrdé nátěrové hmoty např. na alkydové bázi na pružnější podkladovou nátěrovou hmotu
  • nátěr vrchní barvy na nedostatečně proschlý základní nátěr
  • rychlé stárnutí olejového nátěru vlivem kolísání teploty

Odstranění poruchy:

Starý nátěr důkladně odstraňte, podklad obruste, oškrabejte a odmastěte. Dřevo napusťte bezbarvým napouštědlem a po zaschnutí natřete lazurou na dřevo. Na krycí nátěr použijte systém základního a vrchního nátěru. Základní nátěr proveďte barvou na dřevo základní, po proschnutí aplikujte vrchní nátěr barvou. Plechový podklad a kovové konstrukce obruste, rzí napadené a zkorodované plochy očistěte, odmastěte odmašťovačem. Natřete základní antikorozní barvou, po zaschnutí aplikujte vrchní nátěr barvou. Je možné použít také barvu na kov pro základní i vrchní nátěr.

Aligátorování - povrch má vzhled kůže aligátora
Aligátorování - povrch má vzhled kůže aligátora (Zdroj: AUSTIS a.s.)

Puchýřování

Nátěr se odděluje od podkladu, tvoří větší nebo menší bublinky, které jdou snadno odstranit. Rubová strana nátěru má jiný odstín či zbytky podkladu jako beton, starý nátěr, atd. U kovového podkladu je rub hladký.

Možné příčiny:

  • použití alkydové barvy na vlhký podklad
  • nátěr byl vystaven vysoké vlhkosti krátce po nanesení
  • nadměrná penetrace podkladu
  • špatně odmaštěný podklad, zbytky rzi, prachu a nečistot u kovových podkladů

Odstranění poruchy:

Odstraňte puchýřky, očistěte okolí, obruste. Zjistíte-li nesoudržnost podkladu (dřevo, beton), odstraňte část podkladu až na soudržnou vrstvu, vyrovnejte, penetrujte. Povrch natřete barvou. Kovový podklad na poškozených místech obruste, odmastěte odmašťovačem a opláchněte vodou.

Puchýřování je častou chybou, dá se mu ale předejít
Puchýřování je častou chybou, dá se mu ale předejít (Zdroj: AUSTIS a.s.)

Očištěná rezavějící místa či plochy ošetřete antikorozním základem a vrchním nátěrem nebo samozákladující barvou na kovy.

Zdroj informací: AUSTIS a.s.

Publikováno: 12. 11. 2022, Autor: AUSTIS a.s. (text a foto) , Profil autora: Redakce