Tajemství úspěšného pěstování rajčat
Kdo jednou ochutná vlastní rajče, nebude už chtít jiné! Přitom vypěstovat si vlastní rajče není nikterak složité – pěstovat můžete na záhoně, ve skleníku, ale i v nádobách na balkoně panelového domu! Tajemství úspěchu pěstování tkví v komplexní péči o rostlinu od kořenů až po listy. Neexistuje žádný zázračný elixír, který by tuto komplexní péči nahradil. AGRO CS Vám nabízí pomoc v podobě čtyř malých pomocníků. Nechte si od nich poradit!

1.krok – výsadba jako základ

Rajčata nejlépe vysazujte jako předpěstované sazenice. Dbejte na to, aby nebyla sazenice vytažená, měla temně zelené listy, a hlavně bohatý kořenový systém. Výsadbu proveďte od konce dubna do konce května, záleží na počasí a odrůdě, a to na slunné místo.
Na co byste neměli zapomenout
- Nepsaným pravidlem je výsadba až po Zmrzlých.
- Před výsadbou udržujte kořenový bal rajčat vlhký.
- Jednotlivé sazenice sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe do speciální zeminy se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu (AGRO Zahradnický substrát se startovací dávkou hnojiva KRISTALON, Vitality Komplexem a aktivním humusem).
- Pokud jsou sazenice vytáhlé, sázejte je šikmo, až k první části listů. Ihned po výsadbě rostliny nezapomeňte zalít!
- Pokud máte strach z náhlých nočních mrazíků, zakrývejte rajčata na noc zahrádkářskou bílou textilií.
POZOR! Rajčata jsou vysoké rostliny, a je třeba je připevnit k opoře (dřevěné nebo kovové tyčky). Do záhonu nebo nádoby je umístěte ještě před výsadbou, aby se rostlinám nepoškodily kořeny.




2. krok - ošetřování rajčat během růstu, kvalitní výživa

- Sazenice rajčat brzy vyvazujeme k oporám, a to vždy, když hrozí poškození rostlin větrem a jejich zlomení. U tyčkových rajčat veďte rajče na jediný výhon (boční výhony vylamujte) – je to jistota větší sklizně. Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.
- Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!
- Nezapomínejte na pravidelnou výživu – aplikujte 1x 14dní hnojivou zálivku hnojivem s nejvyšším obsahem živin a mikroprvků – ty působí v rostlině jako vitamíny na člověka; tímto hnojivem je na 100% KRISTALON!
- Na počátku růstu zelené hmoty hnojte Kristalonem Start; jakmile se začnou objevovat první květy, přejděte na Kristalon Plod a květ nebo jeho modernější variantu Kristalon Gold s aktivátorem kvetení.
- Z jednoho balení připravíte až 500l hnojivé zálivky.
3.krok – udržování rostlin ve vitálním růstu

Aby zůstaly rajčata stále vitální, byly odolnější vůči stresům a měly maximálně možnou násadu květů, střídejte hnojivou zálivku Kristalonu s aplikací Vitality Komplexu Rajče a paprika. Obsahuje jedinečné složky, které každá rostlina potřebuje pro svůj zdravý růst a vývoj; přírodní enzymy získané výluhem ze žížalího kompostu pro urychlení všech procesů v rostlině, huminové a fulvinové kyseliny a živiny důležité pro základní výživu rostlin. Jedna aplikace Vitality Komplexu plnohodnotně nahradí jedno běžné hnojení!
Zálivka Vitality Komplexem působí na rostlinky jako živá voda!
4.krok – likvidace chorob a škůdců

Během růstu rajčat nezapomeňte na prevenci proti chorobám a škůdcům; základem je výživa – střídání hnojivé zálivky Kristalonu a Vitality Komplexu. Proti savým škůdcům (mšice, molice, svilušky či třásněnky) aplikujte již při prvním výskytu ekologický přípravek Rock Effect – nejenže přítomné škůdce zahubí, ale ošetřené rostliny dalším škůdcům nebudou ani chutnat. Nezapomeňte postřik aplikovat i z rubu listů, kde se škůdci hlavně vyskytují!
Z nejčastějších chorob se na rajčatech vyskytuje plíseň bramborová – na listech vznikají od okrajů nepravidelné, šedozelené skvrny, které postupně zasychají. Choroba později může napadnout i stonek a plody. I zde je třeba začít včas s prevencí – přibližně od začátku až poloviny června aplikovat specialisty mezi přípravky jako např. Acrobat MZ WG, Infinito nebo tradiční Kuprikol 50. Poté ošetření opakujeme v pravidelných intervalech podle doporučení v návodu.
Na co si dát pozor!

Věděli jste, že?

- rajčata pochází z Mexika
- prvními pěstiteli byli už Aztékové
- původně byla rajčata považována za afrodiziakum
- plody mají antibakteriální účinky a vysoký obsah vody
- některé složky rajčat mají protirakovinné účinky
Více na: www.agrospolecne.cz