reklama

Vady nátěrů II. díl - KOVY

V prvním dílu našeho seriálu Vady nátěrů jsme se věnovali aligátorování a puchýřování. V následujících několika dílech se budeme věnovat nátěrům kovů a s tím spojeným problémům. Dnes se zaměříme na praskání a odlupování nátěru a také problémům se slabou adhezí ke galvanickému podkladu. Opět vycházíme ze zkušeností technických pracovníků společnosti Austis a.s., tradičního českého výrobce vodou ředitelných barev značky ETERNAL, www.barvy-eternal.cz.

Vady nátěrů II. díl - KOVY

Praskání a olupování nátěru kovů

Praskání a olupování nátěru kovů
Praskání a olupování nátěru kovů

Popis poruchy:

Roztrhnutí starého nátěru na kovovém podkladu minimálně v jedné vrstvě zpravidla soubežnými, nejprve vlasovými trhlinami, později dochází k šupinovému odlupování.

Možné příčiny:

  • nedostatečné obroušení a odmaštění podkladu
  • provedení nátěru na studeném podkladu pod Š lmotvornou teplotou
  • zvlhnutí nátěru před vytvrdnutím
  • na podkladu ulpěly separační nečistoty, nátěr nedrží

Odstranění poruchy:

Obrušte nesoudržný, olupující se starý nátěr. Podklad očistěte a důkladně odmastěte, doporučujeme ETERNAL odmašťovač, opláchněte vodou a nechte oschnout. Očištěná rezavá místa ošetřete barvou ETERNAL antikor akrylátový s doporučenou spotřebou a přetřete dvěma vrstvami nátěrové hmoty ETERNAL mat akrylátový, ETERNAL lesk akrylátový nebo samozákladující barvou ETERNAL na kovy. Pozn.: Barevné kovy a pozinkovaný plech bez známek koroze není nutné natírat antikorozním základem.

Slabá adheze ke galvanickému podkladu

Slabá adheze ke galvanickému podkladu
Slabá adheze ke galvanickému podkladu

Popis poruchy

Nátěr ztrácí přilnavost, loupe se, praská a odpadá.

Možné příčiny:

  • nedostatečná příprava povrchu, kde zůstaly nečistoty a mastnota
  • pozinkovaný podklad byl konzervovaný prostčedkem, který běžný odmašťovač neodstraní (vosky aj.)
  • příliš hladký a lesklý povrch, ke kterému nátěr špatně přilne

Odstranění poruchy:

Nepřilnavou vrstvu, nečistoty a rez odstraňte obroušením. Povrch odmastěte prostředkem ETERNAL odmašťovač a následně opláchněte čistou vodou. Po uschnutí korozí zasažený povrch natřete antikorozní základovou barvou ETERNAL antikor akrylátový (pozinkované povrchy základ nevyžadují) a naneste vrstvu vrchní nátěrové hmoty ETERNAL mat akrylátový, ETERNAL lesk akrylátový. Je možné rovněž použít barvu ETERNAL na kovy, která slouží pro základní i vrchní nátěr.

Trápí vás jiná vada nátěru, než o jaké jsme teď psali? V našem Lexikonu pod heslem Vady nátěrů najdete postupně veškeré možné problémy s nátěry a jejich způsob řešení.

Publikováno: 13. 5. 2014, Autor: Austis (text a foto) , Profil autora: Redakce