Stavební materiál, se kterým zbude i na dovolenou

Zná to nejspíš každý, kdo někdy budoval dům, či jakékoli nové obydlí. S obavami sledujete tenčící se bankovní konto, zatímco položky na celkové účtence naskakují závratnou rychlostí a termín dokončení se ztrácí v nedohlednu. Počítáte každou korunu a o nějaké dovolené nemá smysl ani přemýšlet.Chcete se vymanit z tohoto začarovaného kruhu a ušetřit peníze nejen na samotné stavbě ale i při následném užívání domu? Máme pro vás unikátní řešení, které prověřily stovky realizací po celé republice – jsou jím stavební materiály Ytong.

Stavební materiál, se kterým zbude i na dovolenou

Vše začíná výběrem stavebního materiálu

Vhodným výběrem stavebního materiálu pro hrubou stavbu můžete ušetřit nejen spoustu času a energie, ale v dlouhodobém horizontu i finanční prostředky sahající k sedmiciferným hodnotám.

Značka Ytong představuje komplexní stavební systém pro celou hrubou stavbu - tvárnice pro obvodové zdivo, příčky, stropní a střešní systémy i schodiště, tvárnice z bílého pórobetonu jsou jednoduše vhodné pro celou stavbu. Všechny díly jsou navíc zcela kompaktní, což znamená, že do sebe zapadají jako skládačka.

Ať už se rozhodnete pro stavbu domu svépomocí nebo si najmete odbornou firmu, hrubou stavbu s materiály Ytong vyzdíte rychleji a přesněji, než s jakýmkoliv jiným řešením. To i díky tomu, že jsou jednotlivé díly velmi lehké a manipulace s nimi není nikterak vysilující. Použitím tvárnic z pórobetonu šetříte náklady za dopravu, čas a především svou i elektrickou energii.

Vše začíná výběrem stavebního materiálu
Vše začíná výběrem stavebního materiálu

Tím však úspory zdaleka nekončí. Tvárnice Ytong i ostatní stavební dílce si můžete libovolně a snadno upravovat. Na zaříznutí stačí obyčejná pila na dřevo. Mimořádně přesné řezání pak eliminuje odpad a snižuje celkovou spotřebu tvárnic, a tím také pořizovací cenu celé stavby. Tu umocní i minimální spotřeba malty, neboť díky takzvanému systému PDK (pero, drážka a úchopová kapsa) je nezbytné nanášení pouze tenké vrstvy malty, přesněji řečeno lepidla, a to pouze na vodorovné spáry. Celková spotřeba malty na stavbě je tak ve srovnání s tradičním zděním desetinová.

Spolehlivá tepelná i hluková izolace

Nyní se dostáváme k asi nejdůležitější vlastnosti bílého pórobetonu a tou je vlastnost tepelněizolační. Struktura miniaturních vzduchových pórů totiž dělá z materiálů Ytong dokonalý tepelný izolant. I bez dodatečného zateplení obvodového zdiva tvárnice Ytong vysoce překračují stanovenou normu tepelného odporu. V zimě tak stačí topit jen mírně, aby bylo uvnitř domu příjemně, a v létě naopak tvárnice izolují před vysokými teplotami. Je jedno, jestli sídlíte na Sibiři, nebo na Sahaře, Ytong jednoduše udržuje ve vašem domě optimální klima po celý rok.

Ekonomické bydlení v pasivních domech

Ytong je tak doslova ideální pro stavbu nízkoenergetických nebo takzvaných pasivních domů, kde majitelé spotřebují ročně až desetkrát méně energie na vytápění než v průměrném bytu v panelovém domě z 80. let. Tepelná ztráta pasivního domu je tak nízká, že nepotřebujete běžný systém vytápění. Tepelné zisky od slunce, lidí a elektrických spotřebičů pohodlně vytopí celý dům po většinu roku.

Pokud vystavíte svůj dům ve stylu pasivního domu s použitím tvárnic Ytong Lambda+ a navíc jej zateplíte deskami Ytong Multipor, vaše roční úspora za vytápění bude ve srovnání s běžnými staršími budovami průměrně 27 000,-Kč. Ovšem při použití materiálu Ytong Theta+ ušetříte tu samou sumu a navíc i čas, protože v tomto případě vystačíte s jednovrstvým zděním. A jak známo, čas jsou peníze. Suma sumárum, za třicet let můžete pro další generace, nebo sami pro sebe, ušetřit až 1 000 000,-Kč. A to vůbec není částka k zahození.

A pokud snad patříte k těm několika málo šťastlivcům, pro které milion korun v podstatě nic neznamená, zvolte si pro svůj dům Ytong pro to, že je vyroben ze stoprocentně přírodních materiálů. Ušetříte alespoň životní prostředí.

Podívejte se, jak snadno se dají tvárnice z pórobetonu tvarovat. V názorném videu zjistíte, že vyhloubit otvor či kanálek pro elektrické vedení, včetně řezání tvárnic, je otázka pár sekund.

Autor: Xella (text a foto)

Související k tématu