reklama

Vady nátěrů III. díl - KOVY

Ve druhém dílu našeho seriálu Vady nátěrů jsme se věnovali praskání a olupování nátěru a slabé adhezi ke galvanickému podkladu. Dnes zůstaneme ještě u kovů a zaměříme se na špatnou kryvost a ztrátu lesku. Opět vycházíme ze zkušeností technických pracovníků společnosti Austis a.s., tradičního českého výrobce vodou ředitelných barev značky ETERNAL, www.barvy-eternal.cz.

Vady nátěrů III. díl - KOVY

Špatná kryvost

Špatná kryvost
Špatná kryvost

Popis poruchy:

Nátěr nedostatečně kryje, barva podkladu prosvítá skrz nátěr a vytváří fleky. V hloubce nátěru jsou viditelné mapy a šmouhy.

Možné příčiny:

  • nedostatečná tloušťka nátěru
  • použití světlého odstínu na tmavý povrch
  • použití jasných odstínu (málo krycích) červené, žluté a modré tónovaných do transparentních bází
  • užití nekvalitní nátěrové hmoty

Odstranění poruchy:

Nekvalitní nátěr očistěte, odmastěte prostředkem ETERNAL odmašťovač s následným oplachem čistou vodou a povrch natřete kvalitní nátěrovou hmotou ETERNAL mat akrylátový, ETERNAL lesk akrylátový, ETERNAL na kovy aj. Při nedostatečné tloušťce prvního nátěru aplikujte další vrstvu nátěrové hmoty s dodržením doporučené spotřeby. Nedostatečně krycí nátěry přetřete nátěrovou hmotou v blízkém odstínu a následně požadovaným odstínem vrchního nátěru.

Ztráta lesku

Ztráta lesku
Ztráta lesku

Popis poruchy:

Povrch nátěrového filmu po čase ztrácí lesk.

Možné příčiny:

Použití alkydové, nebo olejové nátěrové hmoty v oblastech se silným slunečním zářením. Silné sluneční záření může způsobovat u nekvalitní nátěrové hmoty degradaci pojiva i pigmentů, což vede ke křídování a ztrátě lesku.

Odstranění poruchy:

Povrch je nutné očistit, odmastit, případně přebrousit a natřít kvalitní akrylátovou nátěrovou hmotou, která je odolnější vůči UV záření. Pro vnější prostředí jsou vhodné materiály ETERNAL lesk akrylátový, nebo průmyslový SANAKRYL 2K email (SANAKRYL 2K PUR).

Trápí vás jiná vada nátěru, než o jaké jsme teď psali? V našem Lexikonu pod heslem Vady nátěrů najdete postupně veškeré možné problémy s nátěry a jejich způsob řešení.

Publikováno: 20. 5. 2014, Autor: Austis (text a foto) , Profil autora: Redakce