reklama

Vady nátěrů IV. - Vadné aplikační postupy

V minulých dílech našeho seriálu Vady nátěrů jsme se věnovali vadám nárěrů u kovů. Dnes poodkryjeme další problém, a tím jsou vadné aplikační postupy. Mezi takové patří např. tak časté pěnění a kráterky, stékání či vrásnění nátěru. Opět vycházíme ze zkušeností technických pracovníků společnosti Austis a.s., tradičního českého výrobce vodou ředitelných barev značky ETERNAL, www.barvy-eternal.cz.

Vady nátěrů IV. - Vadné aplikační postupy

Pěnění a kráterky

Pěnění a kráterky
Pěnění a kráterky

Popis poruchy:

Pěnění nátěru a jím způsobené prolákliny (kráterky) na zaschlém nátěru, které vzniknou prasknutím bubliny v nátěrovém filmu během zasychání.

Možné příčiny:

  • rychlé promíchání nebo protřepání nátěrové hmoty v obalu
  • použití nekvalitního nátěru, staré disperzní barvy
  • příliš zředěná nátěrová hmota
  • rychlé natírání válečkem nebo štětkou
  • použití lesklé nátěrové hmoty na porézní povrch

Odstranění poruchy:

Povrch přebruste, vetší kráterky vytmelte a znovu přetřete neředěnou nátěrovou hmotou. Většina nátěrových hmot je připravena pro natírání štětcem nebo válečkem, v konzistenci pro nátěr optimální, proto nátěrovou hmotu zbytečně neřeďte. Pokud barva po zamíchání obsahuje viditelné bubliny, nechejte ji odstát, bubliny vystoupají k hladině a zmizí. Porézní podklady před nátěrem penetrujte FORTE penetralem, vytmelte nebo přetřete hmotou ETERNAL na dřevo základní, po zaschnutí nátěr přebruste. Na očištěný povrchpoté naneste vhodnou barvu např. ETERNAL mat akrylátový nebo ETERNAL mat Revital.

Stékání nátěru

Stékání nátěru
Stékání nátěru

Popis poruchy:

Stékání nátěrové hmoty po povrchu směrem dolu, tvoří se kapky.

Možné příčiny:

  • použití přeředěné barvy
  • nanesení příliš silné vrstvy nátěru
  • nátěr byl nanášen za vysoké vlhkosti nebo chladu, kdy nestačí rychle uschnout
  • při aplikaci stříkáním byla malá vzdálenost mezi tryskou stříkací pistole a podkladem
  • velký průměr trysky stříkací pistole

Odstranění poruchy:

Pokud je vrstva nátěru ještě roztíratelná, vzniklé kapky rozetřete štětcem. Zaschlý nátěr obruste, očistěte a naneste nátěr nový v několika tenčích vrstvách. Většina nátěrových hmot je připravena pro natírání štětcem nebo válečkem, v konzistenci pro nátěr optimální, proto nátěrovou hmotu zbytečně neřeďte. Dodržujte doporučené pracovní podmínky a technologické přestávky uvedené v návodu k výrobkům. Nanášejte raději více slabších nátěrů, než jeden silný, zvlášť za chladného počasí, kdy nátěry pomaleji zasychají.

Trápí vás jiná vada nátěru, než o jaké jsme teď psali? V našem Lexikonu pod heslem Vady nátěrů najdete postupně veškeré možné problémy s nátěry a jejich způsob řešení.

Publikováno: 27. 5. 2014, Autor: Austis (text a foto), Profil autora: Redakce