reklama

Co byste měli vědět, než se pustíte do stavby drátěného plotu

Je vymezení nějakého pozemku pletivem těžké? Ať už se jedná o oplocení celé zahrady, anebo jenom její části - třeba výběhu pro slepice, není to nic, na co bychom bezpodmínečně museli shánět firmu: zkušenost a rada se však rozhodně hodí, i když třeba budujeme jenom jednoduchý drátěný plot.

Stavba drátěného plotu je poměrně snadná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kovové ploty, skládající se ze sloupků a pletiva, jsou u nás stále nejrozšířenější. Nelze se tomu divit – cenově jsou přijatelné a s jejich stavbou si poradíme sami. Bude to chtít jen vůli přestat o práci mluvit a pustit se do ní, být ve formě, a také mít šikovného pomocníka, který neodmlouvá a s nímž se o každý krok není nutné hádat, což vysiluje. Použité technické prostředky jsou minimální.

Klasické ploty tvoří do země zabetonované svislé kovové sloupky. Mezi nimi je vypnuté pletivo z ocelových drátů se zinkovanou povrchovou úpravou. Výplet tvoří kosočtvercová oka. Pletivo o různé výšce se dodává v rolích. Lacinější je pletivo z pozinkovaných drátů, které ale musíme ještě upravit nátěrem. Výhodnější jsou proto pletiva potažená plastem: jsou dražší, ale mají delší životnost a ušetříme za opakované nezbytné nátěry.

Pletivo potažené plastem je sice dražší, zato má však nesrovnatelně delší životnost
Pletivo potažené plastem je sice dražší, zato má však nesrovnatelně delší životnost (Zdroj: pilecky.cz)

Když stavíme drátěný plot, nejprve zabetonujeme rohové sloupky. Vodováhou bychom měli kontrolovat jejich svislost. Rohové, dále extrémně namáhané sloupky v místě terénních zlomů nebo změny směru, a také sloupky uprostřed dlouhých stran (maximálně po třiceti metrech), by měly zpevňovat diagonální vzpěry.

Sloupky sešroubujeme s těmito vzpěrami po zabetonování. Mezi sloupky se vzpěrami umístíme do zákrytu obyčejné sloupky. Když beton řádně vyzraje, budeme při výši plotu nad metr a půl napínat zpravidla tři dráty, a to u země, na horním konci a uprostřed: doporučujeme drát 3,5 mm.

Na rohové sloupky připevníme pomocí napínacího drátu několikanásobným obtočením napínací strojky – nejlépe nám k tomu poslouží kombinačky, na jednu napínanou stranu a jeden napínací drát nám postačí jeden napínací strojek. Francouzským klíčem otáčíme osou napínacího strojku tak dlouho, až drát drnčí jako struna na kytaře – nebo se alespoň mezi sloupky neprověšuje. K němu budeme vázat pletivo. Protože váha pletiva bude značná, napnuté dráty zajistíme mnohonásobným ovinutím konců v úseku před sloupkem.

Kovový sloupek potřebuje stabilní základ
Kovový sloupek potřebuje stabilní základ (Zdroj: Zaunbau GmbH)
Měl by být shora uzavřen, aby do něj nezatékala voda
Měl by být shora uzavřen, aby do něj nezatékala voda (Zdroj: Pilecký / Pavel Zeman / Jiří Jan)

Pokud se nebojíme, že nám třeba utečou slepice, anebo naopak na náš pozemek proniknou zvenčí a zdevastují výsadby či po sobě nechají něco, oč nestojíme (týká se samozřejmě i jiných zvířat), montujeme plot asi 5 cm nad zem. Nebude v trávě vlhnout a zpozdí se tak koroze. Pletivo připevňujeme vázacími dráty. V případě nutnosti je nastavujeme výhradně na sloupcích. Začátek pletiva na prvním sloupku zajistíme vázacím drátem, k nosným drátům ho můžeme přichytit slabším vázacím drátem až po dokonalém vypnutí

Drátěný plot je odolný a jeho pořízení vás neruinuje
Drátěný plot je odolný a jeho pořízení vás neruinuje (Zdroj: Zaunbau GmbH)

Tip:

  • Ani stavba plotu se neobejde bez papírování anebo alespoň zvednutí mobilu: na plot s podezdívkou se vztahuje stavební zákon, a tedy přinejmenším ohlašovací povinnost. Někde i do zcela prostého ohrazení mají co mluvit odbory životního prostředí nebo památkáři.
  • „Zúřadovat“ bychom měli i náhradu dosavadního plotu novým. Náš plot se nesmí dostat do rozporu s katastrální mapou.
  • A ještě pozor na mezilidské vztahy: soused musí s plotem souhlasit. Protože při oplocování budeme určitě na jeho pozemek vstupovat, je dobré se dohodnout – stejně jako na možném spolufinancování i následné údržbě.

Zdroj informací: PILECKÝ s.r.o.

Publikováno: 15. 11. 2022, Autor: Jiří Jan (text a foto), Pilecký a Pavel Zeman (foto) , Profil autora: Redakce