Snadná cesta k rodinnému domu

Možností jak postavit vlastní dům je obrovské množství, stejně jako materiálů, které lze použít. Každý jde svou cestou, která je více méně utvářena názory a zkušenostmi, se kterými se postupem času setkal. Ve většině případů se nejvíce skloňovaným heslem stává „kvalitní bydlení za rozumnou cenu“. Definice tohoto významu však může být různá, stejně jako nároky každého z nás.

Snadná cesta k rodinnému domu

Příběh mladé rodiny z obce Všeň od Turnova měl jasný cíl. Postavit dům nejlépe jednoduchého klasického typu se sedlovou střechou tak, aby vhodně zapadl do rázu vesnice a nikterak nevybočoval. K dispozici bylo určité množství finančních prostředků, takže cena hrála svoji roli, rovněž prostor a samozřejmě čas. Podobně jako řada jiných potenciálních investorů se první krok k vysněnému domu týkal volby materiálu, ze kterého bude postaven.

„Nefandíme dřevostavbám a chtěli jsme spíše přírodní materiál. Po nějakém čase stráveném hledáním vhodného materiálu jsme narazili na program Dům jedním tahem, ve kterém jsou domy postaveny z Liaporu, tedy keramického betonu. Zaujala nás především rychlost stavby, možnost převzít dům v různé fázi dokončení a vlastnosti materiálu. Navštívili jsme proto několik vzorových domů v okolí Karlových Varů a také výrobní závod ve Vintířově. To nakonec rozhodlo,“ vysvětluje investor. „Nám se strašně líbilo, že skoro 90 % stavby bude provedeno téměř suchou cestou, protože jednotlivé dílce jsou připraveny již v továrně, kde vyzrávají. Teprve pak se odvezou všechny na stavbu, kde se montují. Také se nám líbilo, že stěny z Liaporu jsou na jednu stranu velmi pevné, odolné a zároveň tenké, takže dům zvenku nevypadá tak veliký, ale uvnitř je prostorný. Chtěli jsme také několik dispozičních změn a velmi pozitivně jsme přijali ochotný přístup ke všem našim požadavkům. Překvapilo nás, jak jednoduše lze tyto změny uskutečnit“.

Základová deska budoucího domu je v ceně
Základová deska budoucího domu je v ceně
Stavba prvního i druhého patra z velkoplošných dílců Liaporu byla velmi rychlá
Stavba prvního i druhého patra z velkoplošných dílců Liaporu byla velmi rychlá

Jak sami majitelé nového domu vysvětlují, nechtěli dům z klasického betonu, ale Liapor byla zajímavá varianta, protože se jedná o zcela přírodní materiál, respektive lehký granulát vyráběný expandováním přírodního jílu. Proto se svou podstatou Liapor řadí mezi keramické materiály, takže je velmi pevný, stálý, má vynikající izolační, tepelné i zvukové vlastnosti a vyniká malou nasákavostí. Navíc dokáže zabezpečit příjemné vnitřní mikroklima podobně jako domy postavené z klasických pálených cihel. Hrubá stavba z prefabrikovaných dílů však trvá pouhých 5 dní. Dům k dokončení se vším všudy dokonce jen dva měsíce, což je velmi pádný argument v rozhodovacím procesu budoucích investorů. Je-li dům postaven na klíč k nastěhování, uplyne maximálně 6 měsíců.

Ani na střeše se nešetří…
Ani na střeše se nešetří…
Uzavřená hrubá stavba k dokončení zahrnuje kromě jiného i dveře a okna
Uzavřená hrubá stavba k dokončení zahrnuje kromě jiného i dveře a okna

Z katalogu zhruba 26 typových domů, které nabízí program Dům jedním tahem, si mladá rodina nakonec vybrala typ Apollon s podlahovou plochou 120 m2. Dům byl nakonec dodán ve fázi uzavřené hrubé stavby se základovou deskou, střechou, schodištěm, okny a všemi potřebnými dílci včetně zateplené fasády. Zbytek domu si investor realizoval postupně sám. Vzhledem k umístění pozemku a jeho orientace bylo zapotřebí dům zrcadlově obrátit tak, aby byl obývací pokoj s kuchyní orientovaný na jih. Požadavkem rovněž bylo „americké“ stání pro auto. „Líbil se nám také výběr materiálů a výrobků, které nebyly vyrobeny z Liaporu, ale byly součástí dodávky. Tak například střecha je z Bramacu, okna Trocal, komín Schiedel apod. Tedy osvědčené a kvalitní výrobky, na kterých se zbytečně nešetřilo.“

Montáž střešní krytiny, pak následuje zateplení
Montáž střešní krytiny, pak následuje zateplení
Domek zatím ještě bez fasády
Domek zatím ještě bez fasády

Stavba byla velmi pečlivě naplánovaná a všechno šlo pěkně plynule za sebou. Se základovou deskou se začalo v polovině října. Po jejím vyzrátí se postavilo přízemí a pak první patro. Následovala střecha, usazení dveří, oken atd. Hrubá stavba byla hotova se vším všudy za 2 měsíce. „Od první myšlenky stavby trvalo dva roky, než jsme se mohli nastěhovat“, přiznává majitel nového domu. „Kdybychom si vybrali stavbu na klíč, byla by to maximálně poloviční doba. My jsme však o všech materiálech a postupech hodně přemýšleli a pečlivě jsme si vybírali, včetně například řešení kombinovaného podlahového vytápění se solárními kolektory. Hodně jsme některé věci v průběhu celého procesu měnili, protože jsme chtěli, aby nám všechno vyhovovalo a také dobře sloužilo.“

Autor: Liapor (text), archiv majitele (foto)

Související k tématu