Pravda a mýty o plechových střechách: proč se na střechy hodí právě kvalitní plech?

Vybrat střešní krytinu, která by se dokonale hodila právě pro váš dům, je dnes snadné jen zdánlivě. Nabídka různých materiálů je totiž velmi široká a pro laika není jednoduché se v ní vyznat. K populárním materiálům na střechu patří také plech. Právě o jeho využití však koluje řada mýtů. Přitom plech špičkové kvality – ať už v podobě tradičních střešních krytin profilovaných do tvaru skládaných tašek nebo ve formě souvislých pásů jako drážkovaná (falcovaná) střešní krytina – vám na střeše může sloužit bez problémů dlouhá desetiletí, aniž by potřeboval větší údržbu.

Pravda a mýty o plechových střechách: proč se na střechy hodí právě kvalitní plech?

Pravda a mýty o plechových střechách

Každý materiál má samozřejmě své výhody. To, co však střechy z různých materiálů spojuje, musí být vždy především kvalita, která vydrží dlouhá desetiletí. Při tak důležité investici, jakou střecha bezesporu je, by měla být pro zákazníky tím nejdůležitějším kritériem. Levná střešní krytina se může v průběhu let řádně prodražit, protože si žádá stále nové výdaje do oprav. Kvalitních krytin je dnes na trhu dostatek – a mezi nimi se už každý může rozhodnout podle svého vkusu. Právě plech z prvotřídní švédské oceli má již řadu let mezi střešními krytinami své nezastupitelné místo. Přestože právě kvalitní plechové krytiny získávají v posledních letech na oblibě u zákazníků i realizačních firem, lidé se někdy potýkají s obavami, že tento materiál s sebou nese určitá úskalí. Plech jako takový má charakteristické vlastnosti. Jedná se však spíše o výhody, které tento materiál upřednostňují před ostatními. Obavy tedy pramení spíše z nepodložených mýtů. Pojďme se na pravdy a mýty o plechových střechách společně podívat.

Pravda a mýty o plechových střechách: proč se na střechy hodí právě kvalitní plech?
Pravda a mýty o plechových střechách: proč se na střechy hodí právě kvalitní plech?

Mýtus č. 1: Plech na střeše je hlučný.

Pravda: Mezi plechovou krytinou a samotným obytným prostorem je celá řada materiálů, které pohlcují zvuky o širokém spektru frekvencí. Mnohem pravděpodobnější tak je, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetech svých oken než na střeše. Všechny plechové krytiny musí být důkladně připevněny, některé dokonce plnoplošně podloženy prkny. Díky tomu není žádný důvod, aby plech rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem.

Mýtus č. 2: Vruty na plechové střeše se musí pravidelně dotahovat.

Pravda: Lindab je v porevoluční historii České republiky jednou z nejdéle působících společností vyrábějících plechové krytiny. Nejstarším střechám montovaným tímto způsobem je tedy více než 20 let. Za tuto dobu firma nezaregistrovala ani jednu reklamaci z důvodů netěsnosti samovrtných vrutů či rozpadnutí podložek pod nimi. Střechy nevyžadují údržbu: tedy ani výměna či dotahování vrutů není nutná. Jde tak o velký rozdíl v porovnání s řadou jiných střešních krytin, které se upevňují pomocí hřebíků bez jakéhokoliv těsnění.

Mýtus č. 3: Plech se vlivem výkyvů venkovních teplot roztahuje a smršťuje. To má vliv na kvalitu střechy.

Pravda: Změnami teplot se samozřejmě objem plechu mění; kvalita kovu tím ale v žádném případě netrpí. Na rozdíl od porézních materiálů které absorbují vodu, jež při mrazech expanduje a materiál mikroskopicky trhá, či působí jeho křehnutí, má plech minimální nasákavost a vůči těmto vlivům je na rozdíl od například keramických či betonových krytin prakticky imunní.

Mýtus č. 3: Plech se vlivem výkyvů venkovních teplot roztahuje a smršťuje. To má vliv na kvalitu střechy.
Mýtus č. 3: Plech se vlivem výkyvů venkovních teplot roztahuje a smršťuje. To má vliv na kvalitu střechy.

Mýtus č. 4: Plech na střeše rezne a oxiduje.

Pravda: Stejně tak, jako jakýkoli jiný materiál, i plech přirozeně stárne a působí na něj okolní vlivy. Korozi ocelového plechu lze však účinně oddálit.Prvotřídní švédská ocel, z níž jsou vyrobeny střešní krytiny Lindab, má kvalitní povrchovou úpravu, která střechu chrání.Její povrch je opatřen několika vysoce účinnými povrchovými vrstvami. Díky této úpravě jsou střechy odolné vůči mechanickému poškození a navíc jsou schopny výborně čelit vnějším vlivům, jako jsou UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává plechové střešní krytině odolnost a pevnost, skvělý vzhled a bezvadnou funkčnost po dlouhá léta, aniž by vyžadovala údržbu.

Mýtus č. 5: Plechová střešní krytina je příliš lehká a silný vítr ji může vytrhat či odnést.

Pravda: U správně ukotvené kvalitní střešní krytiny se toto nemůže stát. Nízká hmotnost je naopak velkou výhodou střech od Lindabu. Profilované krytiny mají hmotnost pouze 5 kg/m2, což je výrazně méně v porovnání s jinými materiály. V případě novostavby lze díky tomu ušetřit na dimenzi krovu a základů značné finanční prostředky. U starších budov se šetří náklady na rekonstrukci krovu. A pokud jde o staticky neúnosné nebo lehké krovy, je lehká střešní krytina jediným východiskem. Profilované krytiny Lindab lze využít i na velmi nízké sklony střechy již od 14˚, a to bez nutnosti bednění a použití těžkých asfaltových pásů pro zajištění vodotěsného podstřeší. Vedle kvality materiálu hraje v odolnosti střechy proti větru důležitou roli také samotná montáž. Vybírejte si systémy, které vám střechu kompletně zajistí – a to včetně její precizní montáže. Na tu má firma Lindab prověřené dodavatele prací, kteří procházejí pravidelnými školeními.

Mýtus č. 6: „Plechový” nerovná se kvalitní.

Pravda: Plechovým střechám někdy kazí renomé někteří nekvalitní výrobci či dodavatelé. Prvotřídní švédská ocel je však naopak synonymem pro kvalitu. Mezi největší výhody kvalitních plechových krytin od Lindabu patří:

 • celistvost krytiny a její nízká hnotnost
 • minimum spár a spojů
 • hladký povrch, který se nešpiní a není nasákavý; díky tomu skvělá odolnost proti mrazu
 • bezúdržbová dlouhá životnost krytiny; díky pokročilým způsobům lakování ocelového plechu dosahuje až 45 let podle použité varianty povrchové úpravy
 • ekologická nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí: ocel je jako jeden z mála materiálů téměř stoprocentně recyklovatelná
 • systémové řešení tvořící funkční a vzhledově dokonalý celek
 • záruka na krytiny až 30 let podle zvolené povrchové úpravy
 • Mýtus č. 6: „Plechový” nerovná se kvalitní.
  Mýtus č. 6: „Plechový” nerovná se kvalitní.

  Kvalitu svých plechových střešních krytin se společnost Lindab od letošního března rozhodla zpřístupnit co největšímu počtu zájemců.Významně totiž snížila ceníkové ceny svých střech a okapů. Oproti dřívějším cenám tak lze ušetřit až 12 % u všech druhů střešních krytin profilovaných do tvaru klasických skládaných tašek (Lindab Topline, Mega, Ideal, Goodlock, Roca Toscana a Roca Rustica). Stejné procento slevy zákazník získá u trapézových střešních plechů. Až 20 % dosahuje snížení ceny u rovinných plechů. V případě okapového systému Lindab Rainline činí sleva až 35 %.

  Jako bezplatný pomocník jak pro zákazníky, tak i pro architekty, projektanty a montážní firmy slouží portál www.stresniasistent.cz, jehož provoz spustil Lindab pro poradenství při výběru střechy minulý rok.

  Autor: Lindab (text a foto)

  Související k tématu