reklama

Stmívání a ovládání LED osvětlení

Tradiční žárovky se nejen u nás, ale v celé Evropě přestaly vyrábět už v roce 2011. Od té doby se na výsluní derou úsporná svítidla a LED osvětlení. Přestože má LED osvětlení spoustu výhod, přináší i některé nevýhody, jako je například problematické stmívání, kterým je možné snížit intenzitu osvětlení a navodit v místnosti jinou atmosféru.

Stmívání a ovládání LED osvětlení

Možná si říkáte, že stmívat LED světla nemá žádný smysl, když mají tak nízkou spotřebu. Ale ne vždy chceme a potřebujeme, aby nám v pokoji svítilo plné světlo. Při odpočinku či relaxaci máme mnohem raději světlo s nižší intenzitou, než jaké potřebujeme při práci či při čtení. Atmosféra prostoru se tak díky stmívání rázem změní.

Stmívání a ovládání LED osvětlení
Stmívání a ovládání LED osvětlení

Stmívání LED žárovek

V moderních LED žárovkách se nachází tzv. budič, tedy zdroj proudu pro jednotlivé výkonové LED diody, který má v sobě vlastní elektroniku. V případě, že by se stmívačem regulovalo pouze vstupní napětí, chovala by se LED žárovka nestandardně, což by se projevilo například tím, že by místo stmívání začala blikat.

Jaký stmívač je tedy ten správný? Základním parametrem pro výběr stmívače je tzv. minimální zátěž, která se pohybuje v rozmezí od 20 až 60 W výše, Tento rozsah však bohužel nesouhlasí s rozsahem úsporných žárovek. Mezi další podstatné parametry u stmívačů patří typ zátěže, s níž mohou pracovat. Stmívače jsou předurčeny pro odporovou, kapacitní, nebo indukční zátěž, případně mohou být i univerzální. Většina stmívačů pro LED žárovky má však kapacitní zátěž, proto se pro jejich stmívání hodí univerzální stmívač nebo stmívač ovládající kapacitní zátěže. Praktické zkušenosti říkají, že za vhodnější jsou považovány takové stmívače, které ke svému zapojení potřebují i nulový vodič.

V dnešní době však není možné s naprostou jistotou použít jeden univerzální stmívač, kterým by bylo možné ovládat veškeré LED žárovky, které jsou na trhu. Problém však nespočívá na straně výrobců stmívačů, ale především na straně výrobců LED svítidel, protože každé LED svítidlo používá jinou elektroniku a jiné LED diody. Neexistuje tak žádný jednotný standard. Také mezi kvalitou LED žárovek různých výrobců je propastný rozdíl. Na internetových stránkách renomovaných výrobců však dnes již najdete doporučené kombinace LED žárovek a k nim i vhodné stmívače. Na stránce významného výrobce elektroinstalačních přístrojů Schneider Electric www.dimmer-test.com najdete širokou nabídku stmívačů včetně kompatibilních LED žárovek. Hledat je však možné i opačně, po zadání typu LED žárovky se vám na stránkách zobrazí veškeré kompatibilní stmívače.

Stmívání LED žárovek
Stmívání LED žárovek

Automatické spínání LED žárovek

Podobně komplikované jako stmívání LED žárovek, může být i jejich ovládání pomocí elektronických prvků. V případě, že na chodbách používáte detektory pohybu a chcete s nimi rozsvěcet LED žárovky, často se setkáváte s problémem, že vše nefunguje podle vašich představ. Stává se, že žárovky po určité době nezhasnou, nebo se naopak rozsvítí i v době, kdy je v prostoru dostatek světla a tak podobně. Problém spočívá ve špatně zvoleném detektoru pohybu. Aby bylo automatické ovládání skutečně funkční, je dobré zvolit detektor pohybu s nulovou minimální zátěží, který umí ovládat LED žárovky. Detektor pohybu je možné vybrat ve stejném designu, jako má zbytek vypínačů a zásuvek. Příkladem je univerzální detektor pohybu z řady UNICA s označením MGU3.525.18, jež spolehlivě ovládá veškeré možné druhy svítidel včetně LED žárovek až do výkonu 2300 W.

Pokud chceme, aby se LED žárovky spínaly pomocí detektorů pohybu (PIR = Pasive Infra Red detektor), je nutné, aby uměly spínat kapacitní zátěže a zároveň by měly být zapojeny do 3vodičového systému obsahujícího nulový vodič. Další variantou automatického PIR čidla je mechanizmus detektoru PIR s integrovaným reléovým spínačem řady Merten typu MTN576897.

Automatické spínání LED žárovek
Automatické spínání LED žárovek

Komfortní a moderní řízení domácností a budov

Trendem dnešní doby jsou nejen úsporná LED svítidla, ale také inteligentní řízení budov. Ať už chceme navodit světelnou a tepelnou pohodu v domácnosti nebo v komerčních budovách, je nutné moderní inteligentní systémy něčím ovládat. Jako ovladače mohou sloužit obyčejná tlačítka navržená ve stejném designu, jaký mají vypínače a zásuvky, nebo to mohou být víceúčelová tlačítka s komunikací (např. KNX). I ta se dají pořídit ve stejném designu, jako má zbytek přístrojů v budově. Nejširší sortiment vypínačů, zásuvek a dalších přístrojů, v různých barvách, designech i materiálech naleznete na stránkách www.vypinac.cz.

V produktových řadách Unica a Merten najdete kvalitní a přitom ekonomicky výhodné řešení v řadách Unica Basic a M-Plan, ale zároveň také výrobky v luxusním provedení se skleněnými, dřevěnými či koženými rámečky v řadách Unica Class a M-Elegance. V této nabídce si vybere opravdu každý, splněny tak budou ty nejnáročnější požadavky na design a funkčnost vaší domácnosti.

Publikováno: 21. 6. 2014, Autor: Schneider Electric (text a foto), Profil autora: Redakce