Umění správné volby aneb jak vybrat lepidlo a spárovací hmotu na obklady

Při obkládání nebo pokládce dlažby je velmi důležité nepodcenit výběr vhodného lepidla, protože tento faktor zásadně rozhoduje o tom, zda dlažba vydrží roky, nebo nikoliv. Teplotní roztažnost různých materiálů, jejich reakce na vlhkost a teplotní změny musí zvolené lepidlo umět přenést, aby nedošlo později k poškození (vyboulení, odpadnutí apod.).

Umění správné volby aneb jak vybrat lepidlo a spárovací hmotu na obklady

Investice do lepidla bývá v celkovém rozpočtu prakticky zanedbatelná. Tady více než kdy jindy platí, že šetřit se má, ale pouze na správném místě. V zásadě je potřeba tedy vědět jaký typ dlažby nebo obkladu se bude pokládat (slinutá dlažba, klasický nasákavý střep, přírodní kámen atp.), kde se bude pokládat (uvnitř, venku, na stěnu, na podlahu) a jaké v daném místě budou panovat podmínky (vlhkost, podlahové vytápění, sluníčko po celý den atp.).

Jak vybrat lepidlo a spárovací hmotu?

Lepidla Knauf jsou v zásadě rozdělena do dvou základních řad. Klasické lepidlo Fliesenkleber N je mrazuvzdorné, kvalitativní třídy C1, se sníženým skluzem (dlaždičky nesjíždějí) a s prodlouženou dobou zavadnutí (obkladač si může natáhnout větší plochu a lepidlo mu nezaschne). Je důležité však vědět, že toto lepidlo nelze použít v exteriéru, protože lze jím sice výborně lepit klasický nasákavý keramický střep, ale ten nesmí přijít ven, tam je naopak nutné používat slinutou dlažbu, kterou tímto lepidlem zase nepřilepíte!

Lepení obkladu s použitím Knauf Flexkleber
Lepení obkladu s použitím Knauf Flexkleber

Proto tu máme druhou řadu lepidel Knauf FLEXKLEBER, které mají již deklarovanou flexibilitu S1 (nebo také deformibilitu na ohyb do 2 mm) plus zvýšenou přídržnost(vylepšenou třídu C2), snížený skluz T a prodlouženou dobu zavadnutí E. Toto cementové lepidlo lze s úspěchem použít v exteriéru (ale i v interiéru) prakticky na všechny druhy obkladů a dlažeb včetně slinutých, rovněž na přírodní a umělý kámen. Je vynikající pro náročné lepení velkých formátů. Je tedy vhodné i do prostor s vysokým zatížením, ať to jsou například schody, venkovní terasy, nebo vytápěné podlahy.

Lepení přírodního kamene lepidlem Knauf Flexkleber Weiss
Lepení přírodního kamene lepidlem Knauf Flexkleber Weiss

Jinou variantou je bílé flexibilní lepidlo KNAUF FLEXKLEBER WEISS, které je určené pro lepení skleněných obkladů, mozaiky, sklokeramiky, desek z přírodního i umělého kamene, mramoru atp. Je vhodné i pro vytápěné podlahy. Nabídku lepidel Knauf doplňuje ještě lepidlo EasyFlex, které je jakousi „střední cestou“ mezi obyčejným a flexibilním lepidlem. Nemá sice deklarovanou deformaci (S1), ale vzhledem k vysoké přídržnosti jej lze s klidným svědomím použít na slinutou dlažbu.

Cementová lepidla se obvykle nanášejí ve vrstvách 3 – 4 mm u stěn a 6 – 8 mm u podlah.

Pečeť deklarované flexibility S1
Pečeť deklarované flexibility S1

Vylepšené spárovací hmoty

Přestože široké spáry mezi obklady jsou na ústupu, je spára z důvodu roztažnosti materiálů pro funkci nezbytná. Za ideální lze považovat 2 mm spáru perfektně vyhlazenou, vyčištěnou a nesavou. Důležitou vlastností každé spárovací hmoty je intuitivnost, což znamená, že jak je spárovací hmota schopna se přizpůsobit prostoru, který je mezi obklady, ať se již jedná o savou či nesavou dlažbu. Podstatné je rovněž i to, aby povrch spárovací hmoty rovnoměrně zasychal a nedocházelo k popraskání vlivem povrchového pnutí. Pro zpracovatele je samozřejmě také vhodné, aby hmota ze spáry sama nevytékala a měla prodlouženou dobu vadnutí. Mezi vlastnostmi opravdu kvalitních spárovacích hmot by neměla chybět flexibilita, stálobarevnost v čase a samozřejmě odolnost proti plísním.

Nové balení spárovacích hmot Knauf Fugenbunt
Nové balení spárovacích hmot Knauf Fugenbunt

Firma KNAUF nabízí v současné době vylepšené spárovací hmoty, mezi kterými vyniká zejména KNAUF FUGENBUNT. Jde o velmi „chytrou“ jednoduše zpracovatelnou spárovací hmotu s výše uvedenými vlastnostmi vhodnou pro všechny druhy obkladů a dlažeb se spárami od 2 do 8 mm. Je nabízena v široké škále odstínů barev, takže v tomto ohledu uspokojí jakýkoliv požadavek zákazníků.

Proč právě spárovací hmotu Knauf FUGENBUNT?

Proč právě spárovací hmotu Knauf FUGENBUNT?
Proč právě spárovací hmotu Knauf FUGENBUNT?

Kromě široké barevnostní škály, která čítá na 23 druhů odstínů a k nim adekvátním protiplísňovým druhům sanitárních silikonů, ocení každý obkladač či kutil i jejich nové vlastnosti, které výrazně zlepšily a zjednodušily zpracovatelnost:

  • Výborně absorbuje vodu při rozmíchávání hmoty.
  • Homogenní krémová konzistence umožňuje snadnou aplikaci bez následného vytékání hmoty ze spáry
  • Čerstvě nanesená hmota se snadněji odstraňuje ze spárovaného obkladu
  • Zkrátila se doba zavadnutí hmoty před mytím povrchu, což výrazně eliminuje možnost vymytí barevných pigmentů.
  • Zvýšila se výsledná pevnost hmoty ve spáře, a tím i její odolnost vůči mechanickému opotřebení.

Nevíte, kolik spárovací hmoty budete potřebovat na vaši koupelnu nebo kuchyň a neradi byste, aby vám chyběla nebo zbylo příliš mnoho? Jdnoduchá pomoc, podívejte se na www.sparuj.cz, tam si vyberete tu pravou spárovačku a spočítíte, kolik jí budete potřebovat.

Mezi další vylepšené cementové spárovací hmoty Knauf ještě patří rychletuhnoucí spárovací hmota Flexfuge Schnell s perlovým efektem, nebo spárovací hmota Fugenbreit pro spárování dlaždic z přírodního kamene se spárami až do 12 mm.

Doplňkové produkty

K praktickým pomocníkům pokud obkládáme stěny nebo pokládáme dlažbu v koupelnách, kuchyních, na terasách apod. je Knauf Hloubková penetrace, Tekutá hydroizolace nebo impregnace, a samozřejmě také přípravky, které odstraní zbytky cementů z obkladů a dlažby (například Zementschleier – Entferner).

Lepidla a spárovací hmoty Knauf jsou běžně k dostání ve všech hobby marketech a většině stavebnin.

Bližší informace pro výběr lepidel a spárovacíh hmot na www.knauf.cz nebo HOT LINE 844 600 600

Autor: Knauf Praha (text a foto)

Související k tématu