reklama

Vady nátěrů IX. - Vady na fasádách

V minulém dílu jsme vstoupili do nového problému, a tím jsou vady na fasádách. Dnes se budeme věnovat povrchovým trhlinkám na fasádách a vymývání křídy. Opět vycházíme ze zkušeností technických pracovníků společnosti Austis a.s., tradičního českého výrobce vodou ředitelných barev značky ETERNAL, www.barvy-eternal.cz.

Vady nátěrů IX. - Vady na fasádách

Povrchové trhlinky na fasádách

Povrchové trhlinky na fasádách
Povrchové trhlinky na fasádách

Popis poruchy:

Jemné, nepravidelné trhlinky na vnější omítce nebo na zateplovacím systému.

Možné příčiny:

  • dotvarování stavebních materiálů v konstrukci
  • nevhodné podmínky při tuhnutí a tvrdnutí hmot
  • vysoké smrštění vrchní vrstvy
  • velký podíl jemných částic v materiálu vrchní vrstvy
  • vysoké tepelné zatížení zateplovacího systému způsobené volbou tmavého odstínu vrchní dekorační omítkoviny

Odstranění poruchy:

Poškozený povrch omyjte tlakovou vodou, poškozená místa vyspravte a nechejte vyzrát nejméně 28 dní. Po vyschnutí napusťte celou plochu včetně trhlinek hloubkovou penetrací FORTE penetral. Po zaschnutí penetrace přetřete širokým štětcem vlasové trhlinky první vrstvou hmoty ETERNAL elast. Širší trhlinky cca 0,3–0,5 mm sanujte pomocí akrylátového přetíratelného tmelu a po vyzrání přetřete hmotou ETERNAL elast. Po zaschnutí první vrstvy naneste na celou plochu druhou vrstvu hmoty ETERNAL elast podle doporučené spotřeby.

Vymývání křídy

Vymývání křídy
Vymývání křídy

Popis poruchy:

Vymývání křídy z nadměrně erodujícího nátěru do oblasti pod ním. U spodního nátěru dochází ke znehodnocení vzhledu. Poškození se projeví světlými šedavými, případně barevnými fleky.

Možné příčiny:

  • použití nekvalitního, vysoce pigmentovaného nátěru
  • použití interiérového nátěru do exteriéru

Odstranění poruchy:

Zasažené plochy s velkým rozsahem poškození očistěte, nejlépe vysokotlakým čistícím zařízením tak, aby došlo k maximálnímu vymytí degradované křídy z nátěru zasažené plochy. Menší plochy očistěte kartáčem.Podklad penetrujte penetračním prostředkem SANATHERM PNO (PNO silikon). Případné skvrny pronikající z podkladu izolujte hmotou ETERNAL IN stop a nechte řádně zaschnout. Poté přetřete kvalitní fasádní barvou SANATHERM B akrylát nebo SANATHERM B silikon. Je-li stavba v blízkosti vegetace, je namístě k prevenci škod plísněmi, řasami, mechy apod., použít SANATHERM B silikon PREVENSIL.

Trápí vás jiná vada nátěru, než o jaké jsme teď psali? V našem Lexikonu pod heslem Vady nátěrů najdete postupně veškeré možné problémy s nátěry a jejich způsob řešení.

Publikováno: 1. 7. 2014, Autor: Austis (text a foto), Profil autora: Redakce