reklama

Vady nátěrů XI. - Vady nátěrů dřeva

V minulém dílu jsme vstoupili do problematiky vad nátěrů dřeva. Dnes budeme v tomto tématu pokračovat a zaměříme se na taninové skvrny a nerovnoměrný lesk. Opět vycházíme ze zkušeností technických pracovníků společnosti Austis a.s., tradičního českého výrobce vodou ředitelných barev značky ETERNAL, www.barvy-eternal.cz.

Vady nátěrů XI. - Vady nátěrů dřeva

Taninové skvrny

Taninové skvrny
Taninové skvrny

Popis poruchy:

Žlutohnědé či nahnědlé zabarvení povrchu nátěru, které je přičítáno migraci taninu z podkladu. Je to typický jev pro cedrové a mahagonové dřevo či dřevotřískové podklady.

Možné příčiny:

  • nedostatečné základování povrchu před vrchním nátěrem
  • použití základního nátěru, který není dostatečně odolný skvrnám

Odstranění poruchy:

Tvorbě skvrn je možné předejít vhodnou přípravou podkladu, zejména provedením penetrace, základního nátěru a izolačního nátěru zabraňujícího pronikání skvrn z podkladu. Podklad přebruste, dokonale očistěte a penetrujte přípravkem FORTE penetral. Skvrny pronikající z podkladu izolujte hmotou ETERNAL IN stop a nechte řádně zaschnout. Poté přetřete kvalitním vrchním nátěrem ETERNAL mat Revital, ETERNAL lesk akrylátový aj.

Nerovnoměrný lesk

Nerovnoměrný lesk
Nerovnoměrný lesk

Popis poruchy:

Nerovnoměrný lesk, jas, místy matné plochy.

Možné příčiny:

  • nedostatečné nebo nerovnoměrné rozetření nátěru na podkladu
  • místa se silnější nebo slabší vrstvou s různou dobou zasychání
  • nerovnoměrně porézní podklad
  • špatná aplikace vedoucí k překryvu nátěru
  • aplikace za nevhodných podmínek (chladno, rosa), nátěr na některých místech nestačil dostatečně proschnout a byl poškozen

Odstranění poruchy:

Podklad přebruste, odstraňte separační nečistoty, odmastěte ETERNAL odmašťovačem, opláchněte vodou a nechte uschnout.Kovové a jiné podklady přetřete vhodným vrchním emailem, např. ETERNAL lesk akrylátový, SANAKRYL 2K PUR nebo SANAKRYL 2K email. Při opravách nátěrů začněte v místě nenatřeném a postupujte do natřené plochy a zpět. Částečně zaschlé plochy nenatírejte před jejich úplným zaschnutím. Dřevěné podklady v interiéru přetřete, pro krycí nátěry použijte ETERNAL lesk akrylátový, SANAKRYL 2K email nebo SANAKRYL 2K PUR.

Trápí vás jiná vada nátěru, než o jaké jsme teď psali? V našem Lexikonu pod heslem Vady nátěrů najdete postupně veškeré možné problémy s nátěry a jejich způsob řešení.

Publikováno: 15. 7. 2014, Autor: Austis (text a foto) , Profil autora: Redakce