Dřevostavba a její fungující izolace

Když si projektant staví vlastní dům, a k tomu ještě dřevostavbu, vzbuzuje to v nás určitou zvědavost a chuť vědět, jak to dělá a jaké materiály používá. Projektant by si přece nedal domů něco, co by nefungovalo. Navíc předpokládáme, že to bude dům na první pohled trochu jiný, než klasické dřevostavby. Inu projektant a jeho nevšední oko se nezapře. Dům v Řevnicích je zvláštní hned tím, že obytná zóna je až v prvním patře, zatímco na úrovni terénu budou technické prostory, jako například garáž, sklady apod. Důvod je jasný, v okolí je vysoká hladina stoleté vody a v případě zatopení jsou tyto spodní prostory snadno vyplavitelné.

Dřevostavba a její fungující izolace

Konstrukce dřevostavby, respektive jejího pláště, je postavena systémem „Two by Four“, což znamená, že se jedná o oboustranně opláštěnou sloupkovou konstrukci, která je vyplněna izolací. A teď důležitá otázka - jakou izolací? Zatímco obvodové stěny jsou izolované kombinací slaměných balíků a foukané celulózové izolace Climatizer Plus®, tak na stropy a podlahu je použit pouze Climatizer Plus®. To vedlo k otázce proč.

Vizualizace objektu podle návrhu Akad. arch. Jiří Brotánka a Ing. arch. Josefa Tlustého (AB Atelier)
Vizualizace objektu podle návrhu Akad. arch. Jiří Brotánka a Ing. arch. Josefa Tlustého (AB Atelier)
Strop bude zaklopen a zafoukán izolací Climatizer Plus®
Strop bude zaklopen a zafoukán izolací Climatizer Plus®

„Já stavím víceméně již jen pasivní domy. A abych byl upřímný, do pasivních dřevostaveb už téměř jinou, než právě foukanou izolaci zákazníkovi nenavrhuji. Výjimkou je izolace ze slaměných balíků. Foukaná izolace vyrobená z celulózy podle mého názoru k těmto domům prostě patří. Když zákazník váhá, snažím se ho přesvědčit,“ vysvětluje Ing. Arch. Josef Tlustý. Podle jeho názoru je použití foukané izolace výhodnější především z hlediska rychlosti stavby, ekologičnosti materiálu a technických vlastností Climatizer Plus®, neboť tato izolace velmi dobře funguje v difúzně otevřených stavebních konstrukcích. Ve srovnání například s balíky slámy dokáže Climatizer Plus® lépe a rychleji distribuovat vlhkost tak jak potřebujeme. A to je hodně důležité nejen pro příjemné a zdravé prostředí uvnitř domu, ale také pro trvanlivost stavební konstrukce samotné.

Climatizer Plus® je však dražší než například sláma. „Ano, je dražší. Na druhou stranu aplikace Climatizeru je opravdu jednoduchá a rychlá a při výstavbě domu na klíč je konečná cena srovnatelná, respektive spíše o něco nižší. Aplikace slaměné izolace je totiž velmi pracné. Pak je tu ještě další velká výhoda foukané izolace. Climatizer dokážete zafoukat do jakékoliv dutiny a bezvadně přilne ke každému materiálu. Při jeho použití můžete výrazně snížit riziko výskytu tepelných mostů a tudíž nepříjemných následků. Z hlediska tepelně-izolačních vlastností ve srovnání s mnohými jinými izolanty obstojí rovněž velmi dobře. Zkrátka výhody převažují.“ A pokud by někdo trval na čistě přírodním materiálu ze dřeva, pak místo Climatizer Plus® je tu Climawood®, což je rovněž foukaná izolace vyrobená na bázi dřevených vláken.

Detail vytvořené dutiny konstrukce „Two by Four“ před aplikací izolace
Detail vytvořené dutiny konstrukce „Two by Four“ před aplikací izolace
Detail foukání – aplikační firma Jiří Nejedlý
Detail foukání – aplikační firma Jiří Nejedlý

Autorem projektu dřevostavby v Řevnicích je Akad. arch. Jiří Brotánek a Ing. Arch. Josef Tlustý z architektonického studia AB Ateliér. Aplikační firma, která realizovala zafoukání celulózové izolace Climatizer Plus® je Jiří Nejedlý, který má v tomto směru již dlouholeté zkušenosti. Dodejme, že foukaná tepelná izolace Climatizer Plus® patří do uceleného skladebního systému izolací COMPRI®, který na trhu dodává firma CIUR a.s

Pohled na konstrukci dřevostavby
Pohled na konstrukci dřevostavby

COMPRI®je synonymem pro přirozeně zdravé bydlení v budovách s nízkými náklady na vytápění. Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz. Vyrábí a dodává CIUR a. s. již od roku 1991.

Autor: CIUR (text a foto)

Související k tématu