Topení bez zlobení

Ačkoliv systém ústředního vytápění znali již ve starověkých civilizacích a k jisté dokonalosti ho přivedli Římané, v podobě, jak ho známe dnes, má v rodném listě napsaný rok 1855, kdy byl přihlášen k patentování. S ním samozřejmě přišly na svět i radiátory.

Topení bez zlobení

Na celém světě měly radiátory v podstatě stejnou podobu. Odpovídalo to konec konců i vcelku mezinárodnímu původu jejich otce: Franz Karlovič San-Galli se narodil ve Štětíně v tehdejším Prusku, přičemž část rodiny pocházela z Itálie. Budoucí vynálezce, průmyslník a publicista se přestěhoval do ruského Sankt Pertěrburgu, kde to dotáhl až na poslance Dumy.

Patent vynálezce uplatnil v Německu a USA. A tak pro celé následující generace nemohly radiátory vypadat v podstatě jinak, než jako solidní žebrová litinová monstra. Sloužily dobře, ale někdy to uvnitř bublalo a syčelo, jindy z nich kapala rezavá voda, vždycky zabíraly spoustu místa a bídně se udržovaly v pohledném stavu, takže snad jen kvůli nim musel být vynalezen štětec zárohák.

Tepla jenom kolik chceme

V současnosti v novostavbách a rekonstruovaných bytech klasické radiátory prakticky vytlačily radiátory deskové. Nejen že se dobře myjí, vejdou se všude, vyrábějí se v řadě barevných podob, ale především jsou v předávání tepla mnohem efektivnější. Když doslouží, je jejich výměna snadná. Radiátory společnosti Korado mají i dřív zcela nečekané formáty a povrchovou úpravu takovou, že je esteticky citlivější duše už nemusí ukrývat. Naopak – nové radiátory se mohou v místnosti stát samostatným výtvarným prvkem, s trochou nadsázky i ozdobou. Je přitom z čeho si vybírat.

Tepla jenom kolik chceme
Tepla jenom kolik chceme

U nových radiátorů nejsme jako u starých typů odkázáni na to, že budeme muset zaplatit i za teplo, které jsme nechtěli, nemusíme se zlobit, že tepla bylo prostě tak moc, že jsme ho museli vyvětrat. Nejde jen o to pustit topení na plno a nebo zavřít – v době, kdy počítáme každou korunu, je výborné, že na radiátory můžeme namontovat i termostatické hlavice, které hlídají teplotu v místnosti a udržují ji na námi zadaných hodnotách. Aby bylo radiátor možné osadit takovou hlavicí, musí však být těleso provedené jako Ventil Kompakt, což výrobky z Korada přednostně splňují.

Pomník radiátoru

Pomník radiátoru
Pomník radiátoru

I tak běžná věc jako staré typy radiátorů se stěhují do muzeí: ty úplně první byly půldruhého metru vysoké, později litinový materiál sváděl k jejich zdobení dekorem ve stylu, který zrovna panoval. V ruské Samaře se před pár lety dokonce radiátor dočkal dvoumetrákového pomníku. Pozoruhodné je, že podoba kočky, která se na něm jako symbol tepla hřeje, má živý předobraz v zvířeti, jejichž fotografie sochaři poslali samarští obyvatelé. Pomník je přirozeně z bronzu, tedy materiálu, který na radiátory nikdy zřejmě použit nebyl, protože se na ně používala měď, železo, litina a v současné době především ocel.

Připraveno ve spolupráci s Korado.

Autor: Jiří Jan (text), Korado, PePa a archiv autora (foto)

Související k tématu