reklama

Jak chránit terasu z kompozitu

Když společnost Acolor nabídla uživatelům prostředek na ochranu kamene Horsemen Stone Care, vyřešila spoustě lidem problémy s materiály, které obvykle nenatíráme, nejen kámen ale například i kompozit. Jsme zvyklí především na transparentní či krycí povrchovou úpravu dřeva, na protikorozní nátěry kovů a plechu, ale kámen zpravidla nechráníme. Což je škoda.

Jak chránit terasu z kompozitu

Jenom se rozhlédněme, kde všude by si to zasloužil. Třeba různé zahradní plastiky, terasy z kompozitu. Nebo kamenné sokly budov. A samozřejmě náhrobky – to všechno jsme buď nechávali na pospas působení přírodních vlivů (a také vandalství lidí) nebo natírali prostředky, které kameni spíš ublížily, než pomohly.

Jak chránit terasu z kompozitu
Jak chránit terasu z kompozitu

V čem byl hlavní problém?

Především v tom, že nátěr neumožňoval kameni dýchat. Povrch kamene můžeme s jistou nadsázkou přirovnat k naší kůži. Když její póry zaslepíme nějakým mastným krémem nebo třeba antiperspirantem, zabráníme tělesné vlhkosti proniknout na povrch. Nebudeme se sice potit, ale z těla se s vlhkostí nevyloučí ani škodliviny, které náš organismus produkuje. V kameni zase nepatřičným nátěrem můžeme uzavřít vlhkost a kámen bude vnitřně degradovat. Vlhkost se na něm jindy bude srážet, kondenzovat. Když ovšem kámen chránit vůbec nebudeme, zase jeho povrch postupně naruší střídání slunce a mrazu, vítr a déšť, zvláště ten kyselý, holubí trus a tak dál.

V čem byl hlavní problém?
V čem byl hlavní problém?

Kde graffiti není umění

A pak jsou tu hřbitovy. Bezmocné zatínání pěstí nad samozvanými „umělci“ počmáranými náhrobky nám bohužel nepomůže a jen mít vztek problém neřeší. Policie nemůže být všude a málokterý správce bydlí přímo na hřbitově. Když použijeme nátěr prostředkem Horsemen Stone Care, alespoň si usnadníme péči o hrob, nemluvě o tom, že opakované odstraňování jejich výtvorů z naší strany a nutnost své tagy stále obnovovat přestane vandaly bavit a odtáhnou jinam (není to sice časté a věřit tomu na sto procent nelze, ale občas se to stane).

Čím kámen natřeme

Zmíněná vodouředitelná emulze se hodí na ochranu přírodního i umělého kamene. A to jak v přírodním prostředí, tak v interiéru. Připomíná bílou tekutinu, která slabě voní po vosku – což ovšem není náhoda, protože vosk skutečně obsahuje. Je jednoduše odstranitelná, prodyšná a životnímu prostředí neškodná. Aplikujeme ji na odmaštěný, omytý, ale suchý povrch a to způsobem, který nám nejvíc vyhovuje. Před tím ovšem nátěr dobře promícháme, ředit nepotřebuje. Je jen na vás, jestli použijeme štětec, váleček, houbičku a nebo kámen prostě nastříkáme. Ideální jsou dva nátěry opakované po čtyřiadvaceti hodinách. A kdybychom potřebovali později nátěr odstranit, jde to mimo jiné dobře vapkou, čili vysokotlakým vodním čističem.

Čím kámen natřeme
Čím kámen natřeme

Nečekaný úspěch na kompozitních materiálech

Prudký vývoj v oblasti užití materiálů spojujících výhody dřeva a plastů přinesl novou kvalitu do stavby teras nebo ploch kolem bazénů, jakož i plaňkových plotů, které není nutné rok co rok natírat, nebo jinak chránit proti dřevokazným hmyzím škůdcům či hnilobě. Ovšem za určitých okolností se může i na těchto wpc materiálech usadit řasa či vzniknout prostředí vhodné pro rozvoj mechů. Proto se rozhodli výrobci na tomto moderním materiálu otestovat i Horsemen Stone Care. Takže na závěr máme dobrou zprávu: dnes lze už s jistotou říct, že s vynikajícím výsledkem. Je to péče jednoduchá, účinná, bezpečná a ani moc nestojí. Stone Care výrazně zpomaluje růst řas, a když už se vyskytnou, dají se velmi snadno odstranit.

Nečekaný úspěch na kompozitních materiálech
Nečekaný úspěch na kompozitních materiálech
Nečekaný úspěch na kompozitních materiálech
Nečekaný úspěch na kompozitních materiálech

Bestwood - účinek po 4 měsících. Větší část byla ošetřena přípravkem Horsemen Stone Care, menší je bez ošetření.

Více informací o produktu na www.acolor.cz

Publikováno: 23. 8. 2014, Autor: Jiří Jan (text), Acolor, Deceuninck, Eva Kybalová, Zahrady snů.cz (foto) , Profil autora: Redakce